Barczentewicz - Chardonnay Beton 2022
Barczentewicz - Chardonnay Beton 2022

Barczentewicz - Chardonnay Beton 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Małopolski Przełom Wisły
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
8-10 °C

108,99 zł

Opis

Złożone i wielowymiarowe wino z odmiany chardonnay, o żółtym odcieniu. Aromaty białych kwiatów, głównie lilli, współgrają z charakterystycznymi dla szczepu aromatami świeżego jabłka (Golden Delicious), zapachem dojrzałych brzoskwiń, zielonego melona i skórki z cytryny. Pochodzenie owocu ze stromego, kamienistego, południowo-zachodniego stoku podbija owocowo-kwiatową dojrzałą słodycz. Całość utrzymuje mineralny charakter gleb wapiennych a fermentacja w betonowych zbiornikach pozwala zachować lekki, strzelisty, nieprzytłaczający charakter wina. Dziesięciomiesięczne dojrzewanie na osadzie nadaje lekko śmietankowej krągłości z pojawiającymi się aromatami pszczelego wosku. Wino w ustach mineralne z wyraźnie wyczuwalnym wapiennym sznytem, zaokrąglone i zmiękczone owocem, z dobrze wkomponowaną kwasowością. Długi, bogaty, harmonijny finisz. Wino przeszło fermentację maloaktyczną, co wpłynęło na jego ostateczny smak, zaokrąglając je i obniżając nieco jego kwasowość.

Chardonnay Beton będzie smakowało zarówno z pieczonymi warzywami (dynia, bataty), jak i ze świeżymi — świeży fenkuł, szparagi) ryby (halibut, dorsz), drób i delikatna cielęcina, oraz dania kuchni orientalnej - to również dobrane pary z tym winem.

Winifikacja: Wino (dwa klony burgundzkie o niskiej wydajności) fermentowało w betonowych zbiornikach w kształcie jajka. Następnie przez 10 miesięcy dojrzewało na osadzie również w jajku betonowym.

Alkohol - 13% obj., cukier resztkowy – 2,1 g/l, kwasowość ogólna – 6,44 g/l

Potencjał dojrzewania: 5 - 10 lat

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Kamil Barczentewicz

Winnica

Kamil Barczentewicz, właściciel winnicy, podkreśla że kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość jego produktów jest nie tylko pasja i zaangażowanie, ale i terroir. To słowo wytrych. To dzięki niemu wina z tej winnicy tak często doceniane są przez krytyków i konsumentów. W Dobrem, nieopodal Kazimierza Dolnego pisze się na bieżąco kolejna ważna karta w księdze polskiego winiarstwa. 

Szczepy

Dwanaście hektarów upraw winnicy Kamila Barczentewicza, to przede wszystkim szczepy takie jak Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Blanc, Bläufrankisch, Gewürztraminer i Riesling. Stosuje się tu naturalne metody ochrony roślin. W poszukiwaniu swojego stylu Kamil podróżował po winnicach z Austrii, Chile a następnie zdobywał więdzę nt. enologii w École Nationale Supérieure Des Sciences Agronomiques w Brodeaux. 

Historia

Pierwsze nasadzenia miały miejsce w roku 2017, zaś rocznikiem “premierowym”, który szturmem podbił serca krytyków, był ten oznaczony cyfrą 2019. Zachwyciły Pinot Blanc, Regent w różowej odsłonie i przede wszystkim, Pinot Noir, który jest dla Kamila Barczentewicza wyjątkowo ważnym szczepem. Nic tylko próbować!

Klimat / Gleba

Słynne terroir tej winnicy, to połączenie słonecznej ekspozycji wzgórza położonego na wysokości 130 - 180 m n.p.m., na wapiennych, ilastych i gliniastych glebach. Łagodny klimat panujący w Dobrem, wspomagany meandrującą nieopodal Wisłą połączony ze starannością, pieczołowitością i troską oraz doświadczeniem winiarza  tworzy niebanalne wina, które stawiają czoła nawet najbardziej wymagajacym podniebieniom. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

1 - ilość opinii

Najciekawsze białe wino Kamila
Delikatny zapach nie zapowiadał wielkich wrażeń. Ale w ustach wino pokazało swój urok: czysty owoc, świeże kwaśne jabłko, mineralność. Dyskretny niuans maślany. Naprawdę świetne chardonnay!
Dodano przez Lidia w dniu 2024-04-21