Rodzinna Winnica Kamil Barczentewicz mieści się w regionie Małopolski Przełom Wisły, w miejscowości Dobre, niepodal Janowca (szczególne ruiny zamku i winnica zamkowa) oraz historycznego kompleksu Kazimierz Dolny.

Uprawa winorośli prowadzona jest na południowym stoku o geologii marglisto – wapienno - gliniastej, w odległości 3 km od lustra Wisły, co zapewnia bufor bezpieczeństwa dla gwałotownych frontów atmosferycznych. Zajmuje powierzchnię 12 hektarów. Wśród uprawianych odmian dominują Vitis Vinifery: chardonnay, pinot blanc, gewürztraminer, riesling, pinot noir i blaufrankisch. W niewielkim stopniu uzupełniają je uprawy hybrydowe: souvignier gris, cabernet cortis i regent.

Winnica w ostatnim roku zmierzyła się z dużym wyzwaniem – było nim gradobicie, po którym nastąpił ulewny deszcz. Spadło wówczas tyle wody, ile notuje się o tej porze roku w czasie 2-3 miesięcy. Głębokie bruzdy w winnicy są do dziś pamiątką tego nieszczęśliwego zdarzenia. Pomimo tego rocznik 2021 wstępnie nie jest oceniany źle, choć nie będzie tak hojny, jak 2020.

Z roczników 2020 i 2021 nie spróbujemy niestety różowego regenta – to wina zastoiska mrozowego w dolnej części winnicy. Po wiosennych przymorozkach zniszczyło ono dwa lata z rzędu zawiązane pąki tej odmiany uprawiane najniżej.

Winiarz Kamil Barczentewicz

To dynamiczny, rozwiajający się enolog - pasjonata, który mimo młodego wieku ma na swoim koncie szkolenia i praktyki w Polsce i w wielu krajach Europy, a także w Chile. Wiedzę o enologii zdobył w szkole École Nationale Supérieure Des Sciences Agronomiques w Bordeaux.

Wcześniej zawiązany bardziej z muzyką, niż winem ostatecznie odnalazł się zawodowo w pracy z winoroślą i winem. Podjął wyzwanie prowadzenia i tytułowania rodzinnej winnicy, która od dawna kiełkowała w głowie Ojca Kamila – Pana Wojciecha Barczentewicza. Wspólnie z Rodziną, która co podkreśla, tak samo jak On są fundamentem projektu skupił się 5 lat temu na projekcie nowej winnicy i winiarni.

Poznaliśmy się przez wspólnego znajomego i zarazem naszego partnera z Thermenregion Heinricha Hartla 3. To Heinrich opowiedziałm nam kilka lata temu o winnicy Kamila, którą konsultował i która jego zdaniem ma wszystkie przesłanki do bycia tą właściwą w jakości i dbałości o szczegóły. Kamil nazywa zaś Heinricha swoim Ojcem winiarskim i darzy jego pracę dużym uznaniem. Okoliczny teren odwiedzał też nasz inny austriacki partner – wybitny Winiarz biodynamiczny z Mittelburgenland - Josef Umathum, który potwierdził historyczne uprawy blaufränkisch w tym regionie.

Kamil Barczentewicz o sobie i swojej pracy:

“Jestem dla wina tylko towarzyszem, który nie poprawia natury, a jedynie przygląda się z fascynacją całemu procesowi”.

“Procesem winifikacji wsłuchuję się w terroir winnicy - moim celem jest stworzenie wina odzwierciedlającego smak unikalnych warunków siedliska. Najlepsze owoce zamykam w betonowych jajkach, dębowych kadziach oraz w beczkach.”

Dodajmy, że Kamil traktuje wino, jak produkt kultury!

 

Wina Kamila Barczentewicza 

To wina charakterne, skomponowane w określonym, spójnym stylu. Ich atut polega na czystości, technicznej poprawności od początku, czyli odpowiedniej dbałości o jakość, dojrzałość i selekcję owoców, a kończąc na niespiesznym wprowadzaniu nowych win do sprzedaży (chorobą wielu polskich win jest zbyt krótki process ich przygotowania i przedwczesne wprowadzanie do sprzedaży).

Wyposażenie naturalistycznej i nowoczesnej zarazem winiarnii imponuje. To wiele rodzajów i rozmiarów stalowych kadzi, 4 imponujące betonowe jaja, wykwintne dębowe kadzie do maceracji i fermentacji oraz beczki używane po raz pierwszy jak I wielokrotnie, w których wina białe i czerwone dojrzewają należny im czas. To wszystko opakowane w zachwycający budynek wykonany w przemyślany sposób z naturalnych elementów w dużej mierze neutralnych dla środowiska. Jest więc na czym i gdzie pracować! 1/3 plonów to pinot noir o klonach niemieckim, austriackim i francuskim. To właśnie w tych ostatnich upatrywane są szczególne nadzieje, w oczekiwaniu na pierwsze wino z klonów burgundzkich, to będzie Pinot Noir 2021 Dobre – Major (dawniej Dobre dzieliło się na Dobre Minor i Dobre Major, będzie dostępne zatem także Pinot Noir 2021 Dobre – Minor, oparte o klony spätburgunder).

Wszystkie wina mają wspólne mianowniki: owocowe, wytrawne (poza potrzebnym półwytrawnym Rieslingiem 2020 z późnego zboiru), strzeliste, złożone, aromatyczne i wyraziste w posmaku. Próbując ich jedno po drugim wiemy, że przygotował je Kamil, mający na nie pomysł - wizję, a następnie konsekwentnie nad nimi pracował.

Wystarczy w miesiącu Listopadzie zakupić 6 dowolnych win Kamil Barczentewicz aby otrzymać jego wyjątkowe Regent Rose 2019 – gratis! Zapraszamy,

zakupem wspieracie Państwo jakościową, polską produkcję wina.

 

Paweł i Rafał Świerczek wraz z zespołem Rafa Wino