Barczentewicz - Dobre Modre 2021
Barczentewicz - Dobre Modre 2021

Barczentewicz - Dobre Modre 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Małopolski Przełom Wisły
Szczep
Blaufränkisch
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
14-16 °C

149,99 zł

Opis

Świetny blaufrankisch spod ręki Kamila Barczentewicza!

Wino bogate i żywe, o głębokim czerwonym kolorze. Dominują aromaty leśnych owoców - słodkich jagód, soczystych jeżyn, bardzo dobrze komponujących się z akcentami pieprzu, liści tytoniu i suszonych jesiennych liści. Długie dojrzewanie w beczce nadało mu lekko wygładzonego, goździkowego i lukrecjowego charakteru. W ustach gładkie i owocowe, prezentujące odbeczkową, ale niedominującą słodycz, pozostające przy tym rześkie i bardzo dobrze skomponowane.

Będzie doskonale smakowało z jagnięciną, koziną, dziczyzną (np.schab z dzika). A także z kaszanką (black pudding), tatarem z leśnymi grzybami i z warzywami typu bakłażan, soczewica. Wino polecane także do sosów na bazie czerwonego wina i pieprzu.

Winifikacja: Wino fermentowało w drewnianych kadziach na drożdżach natywnych. Niefiltrowane. Nastepnie przez 11 miesięcy dojrzewało w używanych beczkach typu barrique (z dębu francuskiego, slawońskiego i węgierskiego). Po połączeniu, przez 6 miesięcy leżakowało w stalowym tanku a następnie przez 7 miesięcy w butelce.

Alkohol - 12% obj., cukier resztkowy – 1,7 g/l, kwasowość ogólna – 4,93 g/l

Potencjał dojrzewania: 7 - 10 lat

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Kamil Barczentewicz

Winnica

Kamil Barczentewicz, właściciel winnicy, podkreśla że kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość jego produktów jest nie tylko pasja i zaangażowanie, ale i terroir. To słowo wytrych. To dzięki niemu wina z tej winnicy tak często doceniane są przez krytyków i konsumentów. W Dobrem, nieopodal Kazimierza Dolnego pisze się na bieżąco kolejna ważna karta w księdze polskiego winiarstwa. 

Szczepy

Dwanaście hektarów upraw winnicy Kamila Barczentewicza, to przede wszystkim szczepy takie jak Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Blanc, Bläufrankisch, Gewürztraminer i Riesling. Stosuje się tu naturalne metody ochrony roślin. W poszukiwaniu swojego stylu Kamil podróżował po winnicach z Austrii, Chile a następnie zdobywał więdzę nt. enologii w École Nationale Supérieure Des Sciences Agronomiques w Brodeaux. 

Historia

Pierwsze nasadzenia miały miejsce w roku 2017, zaś rocznikiem “premierowym”, który szturmem podbił serca krytyków, był ten oznaczony cyfrą 2019. Zachwyciły Pinot Blanc, Regent w różowej odsłonie i przede wszystkim, Pinot Noir, który jest dla Kamila Barczentewicza wyjątkowo ważnym szczepem. Nic tylko próbować!

Klimat / Gleba

Słynne terroir tej winnicy, to połączenie słonecznej ekspozycji wzgórza położonego na wysokości 130 - 180 m n.p.m., na wapiennych, ilastych i gliniastych glebach. Łagodny klimat panujący w Dobrem, wspomagany meandrującą nieopodal Wisłą połączony ze starannością, pieczołowitością i troską oraz doświadczeniem winiarza  tworzy niebanalne wina, które stawiają czoła nawet najbardziej wymagajacym podniebieniom. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

1 - ilość opinii

Czas będzie mu służył
Wino degustowane po raz drugi (pierwszy raz trzy miesiące temu). Może to jeszcze zbyt krótki czas aby zauważyć zmiany, ale mam wrażenie, że "nabiera smaku". Już jest bardzo dobre - a jestem pewna że będzie coraz lepsze.
Dodano przez Lidia w dniu 2024-04-21