Cydr Dzika Antonówka 2020

Cydrownia Przy Sadzie - Cydr Dzika Antonówka 2020

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Grudziądz
Objętość
750ml
Zawartość alkoholu
4,7 %
Kolor
Białe
Temperatura podawania
6-8 °C

33,00 zł

Opis

Cydr Dzika Antonówka produkowany jest  tak,  jak produkuje się musujące wina gronowe. Jesienią, kiedy owoce antonówek są w pełni dojrzałe, tłoczony jest sok, który powoli fermentuje w niskiej temperaturze. Nie są dodawane drożdże szlachetne, a drożdże odpowiedzialne za przemianę soku w musujący trunek pochodzą wyłącznie ze skórek jabłek. Do produkcji tego jednoodmianowego cydru wykorzystywana jest więc metoda spontanicznej fermentacji, dzięki której każdy rocznik charakteryzuje się swoistym smakiem i aromatem.

Cydr Dzika Antonówka jest w pełni naturalny – powstaje wyłącznie na bazie soku jabłkowego bez dodatku wody, substancji słodzących i dwutlenku węgla. Nie jest pasteryzowany ani filtrowany, nie jest stosowana siarka.

W takich warunkach Nieokiełznana Dzikość tego cydru jest więc oczywista i niewymuszona. Samo otwarcie butelki wymaga sprytu, by opanować wyraźne musowanie, będące wynikiem refermentacji w butelce.

ODMIANY
Antonówka

OPIS DEGUSTACYJNY

OKO: Cydr ma intensywną złotą barwę, ze znaczą ilością osadu wytrąconego na dnie. Wzburzony osad daje pełne, mleczne zamglenie cydru. Intensywnie musuje drobnymi bąbelkami.
NOS: Początkowo mocno dominuje w kieliszku intensywny zielony zapach świeżych antonówek. W kolejnym etapie pojawiają się bardziej złożone aromaty – szorstkiej skórki jabłek i skoszonej trawy, zmieszane z ziołową wonią kopru i estragonu.
USTA: Cydr jest bardzo wytrawny. Delikatnie musuje w ustach i uwalnia paletę dominującej kwasowości. Smak przywodzi na myśl jabłka, cytrusy i pigwę. Bardzo przyjemna kremowa tekstura cydru pojawia się w finiszu i długo utrzymuje się na języku.

PROPOZYCJA PODANIA (PARING)

Cydr świetnie sprawdzi się jako orzeźwiający aperitif, dobrze uzupełni delikatny smak owoców morza, takich jak krewetki czy ostrygi. Może być także dobrym dodatkiem do przygotowania boczku wieprzowego pieczonego w cydrze czy dorsza duszonego z dodatkiem cydru. Te potrawy podane z kieliszkiem chłodnego musującego cydru z Dzikiej Antonówki zadowolą najbardziej wymagających smakoszy.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Cydrownia Przy Sadzie

Mała rzemieślnicza manufaktura cydrów. To owoc miłości Iwony Rybackiej (założycielki i właścicielki), do natury, do sadu i jabłoni, do  dobrych trunków alkoholowych i do ludzi….

Cydry z Cydrowni Przy Sadzie powstają na Pomorzu, w Dolinie Dolnej Wisły, w miejscowości Świerkocin koło Grudziądza. Tu rosną i owocują rodzinne sady, z których powstaje cydr. Gospodarstwo Sadownicze Rybaccy ma kilkupokoleniową tradycję.

Odmiany jabłek

Sady zlokalizowane są na terenie dwóch gmin: Grudziądz i Rogóźno. Zróżnicowane położenie pozwala uprawiać jabłonie oraz grusze w wymaganych dla poszczególnych odmian warunkach. Odmiany deserowe takie jak Gala czy Golden rosną na stanowiskach ciepłych i słonecznych, tam, gdzie gleba jest bogata w składniki pokarmowe. Natomiast większość odmian przeznaczonych na cydr (Antonówka, Boscop, Bankroft, Bel-el, Ligol, Prof. Sprenger, Szara Reneta, Gloster, Koksa Pomarańczowa, Ligol, Everst) uprawianych jest na stanowiskach ubogich oraz chłodniejszych. Takie „trudne warunki” powodują, że owoce są mniejsze, jednak bardziej wysycone smakami z powodu surowszej aury. W ten sposób zwiększa się intensywność aromatów, a stosunek skórki do miąższu sprzyja ekstrakcji garbników.

Historia

Gospodarstwo zostało założone ponad 40 lat temu przez Władysława Rybackiego w Świerkocinie niedaleko Grudziądza. W roku 1982 miało powierzchnię 3,5 hektara. W roku 1999 przejął od ojca gospodarstwo Paweł Rybacki, który właśnie ukończył studia w tym kierunku. W 2018 roku Iwona Rybacka założyła Cydrownie Przy Sadzie. Obecnie sady zlokalizowane są na terenie dwóch gmin: Grudziądz i Rogóźno, a  zajmują blisko 30 hektarów.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również