Czy wino się psuje? Sprawdzamy, czy wino może się przeterminować.

Mówi się, ze wino im starsze, tym lepsze. Większość ma świadomość, że to frazes mający niewiele wspólnego z rzeczywistością. Naturalnie nasuwa się pytanie: czy wino może się psuć? Czy ma termin ważności? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości i rzetelnie odpowiedzieć na te pytania.

Czynniki wpływające na trwałość wina

Aby zrozumieć, czy wino może się przeterminować, musimy wyszczególnić czynniki, które wpływają na jego trwałość. Wino to złożony napój składający się z różnych składników: alkoholu, kwasów, cukrów i wielu innych. Stężenie każdego z nich wpływa  na to, jak długo wino zachowa swoją jakość. Silnym konserwantem jest cukier. Wina o wysokim poziomie słodyczy potrafią być winami długowiecznymi. Świetnym przykładem są wina Aszu, które można przechowywać nawet 20 - 30 lat. Alkohol również konserwuje trunek, im wyższy poziom alkoholu, tym bardziej długowieczne wino.

Ogromne znaczenie ma też sposób przechowywania wina. Temperatura, światło i wilgotność to kluczowe czynniki, które wpływają na trwałość wina. Nieodpowiednie warunki przechowywania mogą przyspieszyć proces starzenia się wina i prowadzić do utraty smaku i aromatu, a finalnie do jego zepsucia się. Nie bez powodu tradycja nakazywała przechowywać wino w piwnicach. Temperatura w utrzymuje się w nich zazwyczaj na poziomie między 10-15°C. Nie wskazane jest natomiast przetrzymywanie wina w temperaturze pokojowej, gdyż to może znacznie skrócić jego żywotność.

Warto podkreślić też, że opakowanie odgrywa istotną rolę w zachowaniu jakości wina. Dopasowane zamknięcia, odpowiednio dobrane butelki pomagają chronić wino przed utlenianiem, które negatywnie wpływa na jego smak. Przykładowo ciemne butelki, do których zazwyczaj rozlewane są wina czerwone znacznie ograniczają dostęp światła. Choć zamknięte wino oczywiście dłużej utrzyma świeżość i dobry smak niż wino otwarte, ale też może się zepsuć.

czy wino się psuje

Jak rozpoznać zepsute wino?

Oznaki zepsucia wina można zauważyć za pomocą zmysłów – wzroku, węchu i oczywiście smaku. Zapach jest często pierwszym wskaźnikiem, że wino może być nieświeże. Jeśli wino ma nieprzyjemny, octowy zapach, prawdopodobnie się zepsuło. Podobnie jest z smakiem - gdy wino smakuje niedobrze, jest kwaśne lub gorzkie to znak, że nie nadaje się już do picia.
Wygląd wina także może dostarczyć ważnych informacji. Jeśli wino zmieniło kolor na brązowy lub jest mętne, może to wskazywać na zepsucie. Ponadto, jeśli w winie pojawiły się wytrącenia, może to oznaczać, że doszło do fermentacji lub innych procesów, które wpłynęły na osłabienie jakości. Czy wino staje się szkodliwe po przeterminowaniu? W większości przypadków przeterminowane wino nie będzie szkodliwe dla zdrowia, jednak może być nieprzyjemne dla Twojego podniebienia.

Rodzaje win, które mogą się przeterminować

Okres trwałości wina może się różnić w zależności od jego typu. Wina czerwone, białe i różowe mają różne właściwości chemiczne, które wpływają na to, jak długo zachowają swoją jakość. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie wina nadają się do długotrwałego przechowywania. Wiele win jest przeznaczonych do spożycia w ciągu kilku lat od daty produkcji, a niektóre mogą się nawet psuć po krótkim czasie. Lekkie i rześkie wina białe nadają się do szybkiego spożycia. Podobnie jest z lżejszymi i świeżymi winami czerwonymi. Cięższe, beczkowane wina czerwone mogą leżakować już znacznie dłużej. Jednymi z najbardziej długowiecznych win są wina o wysokim stężeniu cukru.

Dobre praktyki przechowywania wina

Aby wino zachowało swoją jakość jak najdłużej, warto zadbać o odpowiednie warunki przechowywania. Niektóre wina wymagają długotrwałego dojrzewania, ale większość win powinna być spożywana w relatywnie krótkim czasie po zakupie.
Ważne jest, aby przechowywać wino w ciemnym, chłodnym miejscu, najlepiej w poziomej pozycji, aby korek nie wysychał. Idealnie sprawdzą się chłodziarki do wina. Lodówki na wino są dostępne w różnych rozmiarach, co umożliwia wybór odpowiedniego sprzętu do naszego wnętrza. Unikaj dużych zmian temperatury, które mogą wpłynąć na smak i aromat wina. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiednich warunkach przechowywania wina, możesz zajrzeć do naszego wcześniejszego artykułu na ten temat.

Czy da się przedłużyć trwałość wina?

Istnieją pewne metody, które mogą pomóc przedłużyć trwałość wina. Jedną z nich jest przechowywanie wina w lodówce na wino lub specjalnej piwnicy, gdzie panuje stała, odpowiednia temperatura i wilgotność. Wino przechowywane w odpowiednich warunkach może ulec dojrzewaniu, co czasami prowadzi do poprawy jego smaku i aromatu.

Wina otwarte warto odpowiednio zabezpieczyć przed przedwczesnym utlenieniem. W tym celu można skorzystać ze specjalnych zatyczek do wina. Tak zwany stopper do wina zawiera w sobie filtry, które zatrzymują proces oksydacji. W sprzedaży są dostępne stoppery do win spokojnych oraz specjalne zatyczki do win musujących. Zaznaczmy, że nie zawsze warto przechowywać wino przez wiele lat. Niektóre wina najlepiej smakują młode, kiedy są świeże i pełne intensywności smaków i aromatów.

Podsumowanie

Czy wino może się psuć? Odpowiedź brzmi: tak, wino może się przeterminować i utracić swoją jakość, ale nie staje się wtedy bardziej szkodliwe dla zdrowia. Czynniki takie jak skład wina, warunki przechowywania, rodzaj użytych winogron, miejsce i rok ich zbiorów oraz sposób ich przetworzenia wpływają na jego trwałość. Nie wszystkie wina nadają się do długotrwałego przechowywania, dlatego warto zwracać uwagę na rok produkcji i rekomendację Producenta. Jeśli chcemy cieszyć się pełnią smaku wina, warto dbać o odpowiednie warunki przechowywania oraz spożywać wino w okresie zalecanym również przez Dystrybutora. Warto również eksperymentować i odkrywać różne rodzaje win, które oferują różnorodne smaki i aromaty w zależności od czasu przechowywania.

Pamiętajmy, że wino to napój, który ma dostarczać nam przyjemnych doznań, więc korzystajmy z niego w umiarkowanych ilościach, czerpiąc radość z degustacji i odkrywania jego bogactwa, także poprzez porównywanie tego samego wina z kolejnych roczników. Taka degustacja nazywa się degustacją pionową.