Van Ardi - o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica

Van Ardi to rodzinne, butikowe przedsięwzięcie, zlokalizowane ok. 50 km od Erywania, u stóp wulkanu Aragac, w regionie winiarskim Ashtarak. Powstała z pasji, miłości do wina i chęci podejmowania nowych wyzwań. Jak się okazało, decyzja o założeniu winnicy była celnym strzałem, bo dziś, choć małych rozmiarów, Van Ardi cieszy się rosnącą rozpoznawalnością na arenie międzynarodowej, szczególnie w USA i Europie. 

Szczepy

Na parcelach winnicy Van Ardi dominują lokalne odmiany winorośli właściwej, przede wszystkim: Haghtanak, Kangun, Kakhet, i Areni. Ciekawostka jest, że niemal 30% upraw zajmuje rzadko spotykany w tych stronach Syrah. Jego obecność jest wynikiem fascynacji właściciela winiarstwem amerykańskim. Dwie dekady spędził on w Kalifornii, gdzie kształcił się między innymi w zakresie enologii. 

Historia

Winnica Van Ardi zostala założona w 2005r., choć jej właściciel, Varuzhanie Mouradia przygotowania rozpoczął o wiele wcześniej. Zaczęło się od hobby, kolejnym krokiem był wyjazd niegdyś finansisty do Kalifornii i ukończenie tamtejszych studiów enologicznych, podróże do Francji, poznawanie nowoczesnych technologii produkcji wina. Varuzhan powrócił do Armenii, do regionu Ashtarak, który uznawany jest za winiarską stolicę Armenii. Nazwa winnicy nawiązuję do historycznej stolicy tego kraju (Van, obecnie część Turcji) - Van Ardi - "Słońce Van".

Klimat / Gleba

Plantacja wznosi się na lekko nachylonych wzgórzach, o południowo-wschodniej wystawie. Krzewy winorośli nasadzono na obecnych tu skałach wulkanicznych, kamienistych glebach z dobrym drenażem, przeplatanych mniej przepuszczalnymi glinami. Podłoże jest jednak bogate w tufy i minerały. Całość położona jest na wysokości ok. 1000 m.n.p.m., co sprawia, że dzienna amplituda temperatur bywa tu dość spora. Winne krzewy muszą się napracować, by wydać na świat dobrej jakości owoce. 

rok założenia
2005
spec-icon
50,000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
Armenia
spec-icon
wiodący szczep
Syrah
spec-icon
9ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

Van Ardi - Areni Kakhet 2018
  • Areni
  • Armenia
  • Wytrawne
Wina Czerwone

Van Ardi - Areni Kakhet 2018

Van Ardi
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Armenia Zawartość alkoholu: 13,5% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepów: Areni, Kahet i Ahtanak Region: Ashtarak
84,99 zł