Van Ardi - Areni Kakhet 2018
Van Ardi - Areni Kakhet 2018

Van Ardi - Areni Kakhet 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Armenia
Region
Ashtarak
Szczep
Areni
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

84,99 zł

Opis

Czerwone wytrawne wino Van Ardi przygotowane zostało z autochtonicznych odmian ormiańskich (Areni, Kahet i Ahtanak), zebranych z własnych parcel winnicy Van Ardi, zlokalizowanych w regionie Ashtarak.

Dojrzewające w beczkach z francuskiego dębu wino, ma harmonijny, bogaty smak z eleganckim finiszem.

Na aromat wina składają się nuty owoców i kwiatów z kawą, czekoladą, dymem i minerałami.

Soczysty, świeży smak wina odzwierciedla mocną, elegancką strukturę tanin. Na bogaty bukiet składają się świeże wiśnie i konfitura z wiśni, maliny, śliwki i jeżyny, a także kakao. Smak jest aksamitny, dobrze wyważony, świeży.

Wino dobrze łączy się ze stekiem wołowym i wieprzowym, ptactwem, makaronem, lasagne, serami.

BRAK W MAGAZYNIE

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Van Ardi

Winnica

Van Ardi to rodzinne, butikowe przedsięwzięcie, zlokalizowane ok. 50 km od Erywania, u stóp wulkanu Aragac, w regionie winiarskim Ashtarak. Powstała z pasji, miłości do wina i chęci podejmowania nowych wyzwań. Jak się okazało, decyzja o założeniu winnicy była celnym strzałem, bo dziś, choć małych rozmiarów, Van Ardi cieszy się rosnącą rozpoznawalnością na arenie międzynarodowej, szczególnie w USA i Europie. 

Szczepy

Na parcelach winnicy Van Ardi dominują lokalne odmiany winorośli właściwej, przede wszystkim: Haghtanak, Kangun, Kakhet, i Areni. Ciekawostka jest, że niemal 30% upraw zajmuje rzadko spotykany w tych stronach Syrah. Jego obecność jest wynikiem fascynacji właściciela winiarstwem amerykańskim. Dwie dekady spędził on w Kalifornii, gdzie kształcił się między innymi w zakresie enologii. 

Historia

Winnica Van Ardi zostala założona w 2005r., choć jej właściciel, Varuzhanie Mouradia przygotowania rozpoczął o wiele wcześniej. Zaczęło się od hobby, kolejnym krokiem był wyjazd niegdyś finansisty do Kalifornii i ukończenie tamtejszych studiów enologicznych, podróże do Francji, poznawanie nowoczesnych technologii produkcji wina. Varuzhan powrócił do Armenii, do regionu Ashtarak, który uznawany jest za winiarską stolicę Armenii. Nazwa winnicy nawiązuję do historycznej stolicy tego kraju (Van, obecnie część Turcji) - Van Ardi - "Słońce Van".

Klimat / Gleba

Plantacja wznosi się na lekko nachylonych wzgórzach, o południowo-wschodniej wystawie. Krzewy winorośli nasadzono na obecnych tu skałach wulkanicznych, kamienistych glebach z dobrym drenażem, przeplatanych mniej przepuszczalnymi glinami. Podłoże jest jednak bogate w tufy i minerały. Całość położona jest na wysokości ok. 1000 m.n.p.m., co sprawia, że dzienna amplituda temperatur bywa tu dość spora. Winne krzewy muszą się napracować, by wydać na świat dobrej jakości owoce. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.