• Nowy
Dom Charbielin C Solaris 2023
Dom Charbielin C Solaris 2023

Dom Charbielin C Solaris 2023

Ocena:
Smak
Półwytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Opolszczyzna
Szczep
Solaris
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
10-12 °C

85,99 zł

Opis

Półwytrawne wino ze szczepu solaris. Zaznaczony cukier w połączeniu z dość wysoką kwasowością, daje odświeżające wino. Sprawdzi się świetnie solo, choć jeszcze ciekawiej wypadnie w towarzystwie tarty cytrynowej lub w nieoczywistym połączeniu z pleśniowym serem.

W roku 2023 był wyjątkowo ciepły i suchy wrzesień. Przyczyniło się to do wysokiej jakości gron solarisa, które zostały zebrane już 19 września. Wino fermentowało w kontrolowanej temperaturze, w stali nierdzewnej przez 14 dni, po czym dojrzewało dodatkowe 3 miesiące w stalowym tanku. Następnie odpoczywało przez kilka tygodni w butelkach.

Alkohol: 13 %

• Kwasowość: 7,0 g/l

• Cukier resztkowy: 16 g/l

• Temperatura fermentacji: 16°C

Pić schłodzone.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Dom Charbielin

"Miejsce z dobrą energią, gdzie praca daje dobre owoce." Dom Charbielin to jeden z największych projektów winnych w Polsce. Dysponuje drugimi pod względem areału nasadzeniami (27 hektarów). Winnica zlokalizowana jest u podnóża Biskupiej Kopy, najwyższego szczytu Gór Opawskich. Winnica prowadzona jest w kulturze ekologicznej.

Winnica

Dom Charbielin jest spółdzielnią, gdzie zespół, ludzie i ich kompetencje są najważniejsze. Grono właścicieli (Stanisław Grocholski, Jarosław Grocholski i Tomasz Kwinta) uzupełniają m.in. Tomasz Kasicki (winoogrodnik), Mateusz Grocholski (enolog) i Marian Wiktorski (dyrektor handlowy).

Oferta Domu Charbielin skomponowana jest z dwóch linii produktowych: win domu i win flagowych Wysokie C. Wina domu powstają z odpornych odmian PIWI. To wina przeznaczone do codziennego spożycia, z natury przystępniejsze i mniej skomplikowane. Z Vitis Vinifera powstają w większości wina flagowe, kolekcjonerskie, przeznaczone dla najbardziej wymagających odbiorców. Te wina to maksimum tego, co charbielińskie terroir może oddać do butelki wina.

Szczepy

Dom Charbielin skupia się głównie na białych odmianach (80% nasadzeń), m.in. souvignier gris, riesling, chardonnay, muscaris, johanniter, seyval blanc, solaris. Z odmian czerwonych uprawiane są: cab. cortis, pinot noir, st. lauren.

Historia

Winiarnia mieści się w zabytkowym zabudowaniu dawnego folwarku sołeckiego. Zabudowania pochodzą z końca XIX wieku, najstarsze budynki datowane są na 1898 rok.  W winiarni używane są  tanki ze stali nierdzewnej i dębowe beczki, głównie małe barrique 225 litrów. Jest miejsce również na nowoczesne zaplecze sprzętowe: min. nowoczesną i dużą prasę, laboratorium, linię do butelkowania, systemem chłodzenia każdego tanka i własną wytwornicę azotu. 

W winiarni wykorzystywane są zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne techniki produkcji – leżakowanie na osadzie drożdżowym, batonnage, kontrolowaną temperatura fermentacji, kontrolowaną ekstrakcję na skórkach gronowych, selektywną fermentacja samocieku oraz starzenie w beczkach.

Klimat/Gleba

Winorośle uprawiane są na dwóch parcelach (7 ha i 20 ha). Nasadzenia miały miejsce w 2020 i 2021r. W najwyższym punkcie działka ma wysokość n.p.m. 345m. Gleba: żwir, glina ił – bardzo żyzna.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również