Bodegas Mocen - Verdejo Seleccion Especial...
Bodegas Mocén - Mocén Verdejo Seleccion Especial
Bodegas Mocen - Verdejo Seleccion Especial 2021,2022 Rueda DO
Bodegas Mocén - Mocén Verdejo Seleccion Especial

Bodegas Mocen - Verdejo Seleccion Especial 2021,2022 Rueda DO

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
Castilla y León
Szczep
Verdejo
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
10-12 °C

49,99 zł

Opis

Białe, wytrawne wino ze szczepu verdejo. Wyprodukowano je w Hiszpanii w apelacji Rueda na północy kraju. Powszechnie uznaje się, że najlepsze verdejo na świecie pochodzą właśnie z tego obszaru. Jest to ostre, intensywne i egzotyczne wino z nutami brzoskwini, skoszonej trawy i kopru włoskiego. Na podniebieniu zapewnia orzeźwienie i długi finisz.

Wino z rocznika 2018 nagrodzone w 2019 roku złotym medalem na międzynarodowym konkursie winiarskim Concours Mondial Bruxelles 2019 "gold medal".

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Bodegas Mocen

Rueda, miasteczko pośród surowego pustkowia, a w jej centrum Bodegas Mocen. W uprawie dominują białe odmiany: Verdejo i Sauvignon Blanc. Ale mamy tu również dobre Tempranillo  i Cabernet Sauvignon.

Winnica

Posiadłość Bodegas Mocén znajduje się na wysokości 700 metrów nad poziomem morza. To żyzne tereny upraw winorośli najwyższej jakości. Zbudowane z aluwialnych gleb z drobnymi kamykami, gliną i piaskowcem, które chronią winorośl przed ekstremalnymi temperaturami i zapewniają wilgotność niezbędną do ich rozwoju w okresie letnim. Wina Mocén cieszą się międzynarodowym uznaniem potwierdzanym przez liczne medale np. dla win Sauvignon Blanc i Verdejo. 

Szczepy

Na obszarze 300 hektarów winnic, dominują białe szczepy winorośli: Viura, Verdejo oraz Sauvignon Blanc. Występują także czerwone odmiany: Tempranillo i Cabernet Sauvignon. Verdejo jest uważany za szczep autochtoniczny. Jest dobrze przystosowany do rozwoju w ramach ubogich gleb składających się głównie z margli, gliny i wapieni. Charakteryzuje się ziołowym i tropikalnym aromatem oraz orzeźwiającym migdałowym wykończeniem. W winnicy występują także czerwone odmiany: Tempranillo i Cabernet Sauvignon.

Historia

Winnica Mocen powstała z marzeń człowieka, José Luisa Ruiza Solagurena, który od 1957r. chciał produkować własne wino dla swoich restauracji w Madrycie. W 1988r. zainwestował w stworzenie Bodegas Mocén, aby to marzenie stało się rzeczywistością. Początkowo po prostu zarezerwował wina dla swoich restauracji, ale ze względu na rosnący sukces ich marki, zaczęła ona komercjalizować jego wina w kraju i za granicą.

Klimat / Gleba

Winnica umieszczona jest na wysokim płaskowyżu. Rueda rozciąga swoje winnice na typowo kamienistych obszarach, co jest wyjątkowym siedliskiem dla odmiany Verdejo. Wpływ rzeki Duero, długie zimy z częstymi późnymi przymrozkami oraz wyjątkowo suche i ciepłe lata to czynniki, które określają cechy Ruedy. Rzadko tu pada. Różnica między temperaturą w dzień i w nocy jest kluczem do równowagi, jaką musi mieć winogrona między cukrem dostarczanym przez słońce a kwasowością, której nie traci podczas chłodniejszych nocy. Wysoki stopień specjalizacji osiągnięty w produkcji win białych, w połączeniu ze szlachetną odmianą winogron Verdejo, uprawianych wyłącznie w regionie, czyni Ruedę symbolem białych win Hiszpanii.

Ocena

2 - ilość opinii

świeże i owocowe
ale nie nudne. To verdejo jest intensywne i ma trochę aromatów rodzynkowych, trcohę ziół. Fajne
Dodano przez Ania w dniu 2022-08-03

Klasyczna rueda
Bardzo dobrze zrobione wino ze szczepu verdejo. Przyjemna kwasowość i ziołowość typowa dla tego szczepu
Dodano przez Anna w dniu 2022-07-12

Inni klienci kupili również