Czajkowski - No13
Czajkowski - No13

Czajkowski - No13

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Podkarpacie
Szczep
fleurtai
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
10-12 °C

79,99 zł

Opis

Białe wytrawne wino w delikatnym stylu. Owocowe aromaty ananasa, złotego jabłka, melona i owoców tropikalnych przeplatają się z nutami białych kwiatów. Rześkie, pełne energii, lekko mineralne. Wino świetnie zbalansowane - kwasowość zharmonizowana z dyskretną słodyczą.

Wino wyprodukowano z odmian fleurtai oraz soreli. Są to szczepy, które winnica Czajkowski winifikuje jako jedyny producent w Polsce. Odmiany te wywodzą się z muscatów. Zostały wybrane drogą selekcji oraz konsultacji z VCR Rauscedo, największym instytutem zajmującym się dystrybucją sadzonek, oraz ich doborem pod warunki glebowo-klimatyczne.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnice Czajkowski

Winnice Czajkowski to niekonwencjonalny i niezwykle odważny projekt, którego zadaniem jest tworzenie wysokiej jakości win butikowych. Na czele stoi Tomasz Czajkowski.

Winnica

Nowatorski projekt opartry zarówno na rodzinnej tradycji, jak i współpracy z wybitnymi winiarzami, których Tomasz Czajowski poznał podczas licznych odwiedzin europejskich winnic. Np jest to Thierrym Gasco - jeden z naczelnych enologów francuskich, czy Marcello Vaona z winnicy Novaia Valpolicella. Do grona osób, które mają istotny wpływ na Jego projekt należy także najlepszy polski enolog Piotr Stopczyński, czy Prezes Enologów Czeskich dr Mojmir Baron. 

Opieka nad winnicami ze względu na Vitis Vinifera wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia w ich prowadzeniu. Udało się zbudować wspaniały zespół, który to nabywał doświadczenie pracując w najlepszych domach winiarskich Francji, Włoch i Niemiec. Dzięki ich wiedzy, doświadczeniu i sercu oddanemu winnicom, powstają wspaniałe wina, które zdobywają liczne nagrody na międzynarodowych konkursach.

Tomasz Czajkowski wraz z zespołem, wspólnie wypracowali 6 etapowy proces selekcji gron Grand Selection, wprowadzili szereg standardów rodem z Bordeaux, a także wybrali najbardziej odpowiednie do win Czajkowskich beczki Terresaund i Seguin Moreau.

Szczepy

W winnicach Czajkowskich uprawia się głównie szczepy Vitis Vinifera, sprowadzane z najlepszych światowych szkółek francuskich, włoskich, i niemieckich: merlot, cabernet franc, pinot noir, zweigelt, riesling, chardonnay czy sauvignon blanc. Winnice Czajkowski współpracują także z największą na świcie szkółką VCR Rauscedo, od której kupują niespotykane w Polsce szczepy, np. fleurtai czy sorelli, z których powstało wino musujące przygotowane metodą tradycyjną.

Historia

Rodzinie Tomasza Czajkowskiego, świadomość wina towarzyszyła od pokoleń. Począwszy od pradziadka Jana, który mieszkając na węgierskim winnym szlaku sprowadzał wino z Węgier i zaopatrywał lokalne dwory. Miłość do wina i nalewek  po Janie odziedziczył jego syn i wnuk – tato Tomasza. Na rodzinnym stole zawsze gościło wino i szlachetne nalewki własnej produkcji.

Przygoda z winiarstwem, dla Tomasza Czajkowskiego rozpoczęła się już w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to po raz pierwszy, odwiedził winnice w Toskanii. Od tego momentu zaczął interesować się wytwarzaniem wina, a każdą wolną chwilę poświęcał na zgłębianie wiedzy w tym zakresie podróżując praktycznie przez wszystkie kontynenty świata. Pracując pod okiem Garego Baumgartena w Winnicy Anthoniuj Rupert w RPA zgłębiał tajniki winifikacji. Dzięki tym podróżom, niezliczonym godzinom spędzonym na rozmowach i pracy ramię w ramię ze światowej klasy winiarzami, Tomasz uświadomił sobie, iż jest gotów założyć własną winnicę.

Z pomocą włoskich przyjaciół, którzy pomogli mu w doborze sadzonek, w 2010 roku powstała winnica tarasowa na wysokości 258 m n.p.m w Krośnie. Zagościły na niej prawdziwie orientalne jak na ówczesne czasy odmiany – sauvignon blanc i chardonnay. Po 3 latach poszukiwań siedliska powstała druga winnica położona w Łękach Dukielskich na wysokości 329 m n.p.m. Po 8 latach pracy z winną latoroślą i niemalże tylu samo lat poszukiwań kolejnego terroir, założona została winnica w miejscowości Podniebyle.

Klimat/Gleba

Winnice Czaajkowski obejmują trzy winnice na Podkarpaciu: Winnica Krosno, Winnica Łęki Dukielskie, Winnica Podniebyle, o łącznej powierzchni 12 ha.

Winnica Krosno

Doświetlony południowy stok, bezpośrednio nad brzegiem rzeki Wisłok stworzył doskonały mikroklimat dla zasadzonych na nim Vitis Vinifera,  a urodzajne mady powstałe z nanosów rzecznych idealnie przypadły do gustu roślinom. Dzięki ręcznej pielęgnacji oraz wyjątkowemu terroir winnicy, powstają wykwintne wina o olbrzymiej głębi.

Winnica Łęki Dukielskie

Południowy stok w malowniczej otulinie leśnej, w połączeniu z piaskowcem i glebą gliniastą powoduje, iż wina z tej winnicy wyróżniają się wyższym ekstraktem oraz doskonałym balansem kwasowości a także posiadają wysoki potencjał do dojrzewania. Idealnie rośnie tutaj cabernet franc, cabernet cortis, zweigelt oraz chardonnay.

Winnica Podniebyle

Na wysokości 289 m n.p.m na południowym i południowo zachodnim stoku o nachyleniu 13% zagościły najszlachetniejsze odmiany winorośli. Urodzajne gleby lessowe w połączeniu z marglami i łupkami tworzą nie tylko doskonałe warunki do prawidłowego wzrostu i owocowania, ale przede wszystkim dają niepowtarzalny smak, aromat i strukturę wina.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również