Varvaglione - Negroamaro Del Salento Collezione Privata 2017

Varvaglione - Cosimo Varvaglione Collezione Privata Negroamaro Old Vines Negroamaro del Salento IGP 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Puglia
Szczep
Negroamaro
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
15%
Temperatura podawania
16-18 °C

129,99 zł

Opis

Collezione Privata to wina wyjątkowo eleganckie, które stworzył i zadedykował samemu sobie właściciel firmy – Cosimo Varvaglione.

Po starannej selekcji i przycięciu, winogrona zbierane są ręcznie w nocy. Grona, pochodzą z bardzo starych, rosnących zgodnie z tradycją rodzinną krzewów Negroamaro. Warunki pogodowe pozwalają na bardzo wysoką jakość zbiorów i niszową produkcję. Część winogron pozostawia się do wyschnięcia. Wino dojrzewa wtedy czternaście miesięcy w drewnie. W winie zachwyca intensywnie czerwony kolor z fioletowym odcieniem. Bogaty bukiet wina to doskonałe połączenie aromatów czerwonych owoców, czarnego pieprzu, cynamonu, tytoniu i lukrecji. Na podniebieniu długie, balsamiczne i intensywne. Świetne do makaronów z gęstymi, mięsnymi sosami, do steka, do bardzo aromatycznych serów.

„Kolekcja prywatna - mówi Marzia Varvaglione - jest tak, jakby mój ojciec otworzył trochę swoje serce na świat zewnętrzny, jakby otworzył okno na swój sposób uprawiania winorośli. Primitivo i Negroamaro, które są częścią tej niezwykłej kolekcji, są jego osobistym hołdem dla nauk, które otrzymał od swoich poprzedników i przekazał nam, dzieciom. To styl produkcji, ale przede wszystkim styl życia, który reprezentuje naszą firmę i naszą rodzinę na świecie »

Oba wina z Kolekcji Prywatnej - a dokładnie Primitivo di Manduria i Negroamaro - są sygnowane przez Cosimo Varvaglione, który wraz z młodym winiarzem Nicolą Baldari tworzą wina ze szczególną miłością i pasją. Są wynikiem właściwego kompromisu między człowiekiem a naturą, a efektem są unikalne i niepowtarzalne roczniki. 

Wino z rocznika 2017 nagrodzone w Gambero Rosso 2021 "Tre Bicchieri" (3/3 najwyższe wyróżnienie "trzy kieliszki")

Drugim winem w ofercie Rafa-Wino z Kolekcji Prywatnej Cosimo Varvaglione jest:

Varvaglione - Primitivo Di Manduria Collezione Privata 2016

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Varvaglione 1921

Winnica

Rodzinna winnica Varvaglione usytuowana jest w czarującym Leporano nad Zatoką Taranto, w
słynnym półwyspie Saletyńskim w regionie Apulia. Z ponad stuletnią tradycją, Varvaglione jest jedną z najstarszych winnic w regionie, a winogrona uprawiane są na ponad 150 hektarach . Rodzina Varvaglione doskonali swoje umiejętności i pasję już w czwartym pokoleniu. Wysoka jakość win w
przystępnych cenach, to głównie zasługa właściciela oraz enologa Cosimo Varvaglione, który skrupulatnie nadzoruje pracę w winnicy, selekcję winogron, a później sam proces produkcji. 

Szczepy

Firma Varvaglione skupia się na dwóch lokalnych odmianach winogron Primitivo i Negroamaro,
dzięki, którym winnica zdobywa coraz większe uznanie. Oprócz rodzimych szczepów Apulii,
szerokie portfolio rodziny Varvaglione obejmuje także czerwone wina z winogron Malvasia Nera i
Aglianico, a wina białe powstają z Verdeca, Malvasia Bianca, Falanghina i Fiano. Wiodącym sposobem uprawy jest Alberello (brak elementu wiązania ani podpierania winorośli). 

Historia

W 1921r. rodzina Varvaglione po raz pierwszy zebrała winogrona i sprzedała wino pod własnym
nazwiskiem. Wiele pokoleń Varvaglione z pasją eksperymentowało w produkcji wina, chcąc wyrażać
charakterystyczny i wyjątkowy smak ich umiłowanej Puglii. Również Cosimo aktywnie uczestniczy w
tym procesie. Po ukończeniu studiów enologicznych i wielu latach pracy ostatecznie zdefiniował styl
swojej winnicy. Dzisiaj Cosimo prowadzi winnicę wraz ze swoimi dziećmi: Marzią i Angelo, tworząc czwarte pokolenie winiarzy. Obecnie winnica Varvaglione jest jedną z największych, a przy tym najszybciej rozwijających się firm w obszarze Apulii.

Klimat / Gleba

Apulia zdominowana jest przez klimat śródziemnomorski - z gorącymi i suchymi latami, które częściowo łagodzone są bryzami znad morza Jońskiego i Adriatyckiego. Zimy są zazwyczaj ciepłe ze zwiększoną ilością opadów. Dzięki takim warunkom winogrona dojrzewają dość szybko zachowując sporo kwasowości i świeżości. Ziemia, na której producent uprawia winogrona jest głównie gliniasta i kredowa, ze sporą ilością łupka oraz znaczną zawartością tlenku żelaza, który nadają jej naturalny czerwony kolor. Żelazo wspomaga drenaż gleby, zapobiegając zastojom wilgoci po deszczach. 

Ocena

1 - ilość opinii

Wyjątkowe.
Świetne wino, choć trochę za drogie.
Dodano przez Jacek w dniu 2022-08-17

Inni klienci kupili również