Roeno - "Repanda" Solaris 2019

Roeno - "Repanda" Solaris 2020

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Val d'Adige
Szczep
Solaris
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
14%
Temperatura podawania
10-12 °C

62,99 zł

Opis

Nowe wino z limitowanej edycji od Cantina Roeno powstało ze znanego miłośnikom polskich win szczepu Solaris. Włoski producent zdecydował się na użycie tej hybrydowej odmiany ze względu na chęć stworzenia wina w pełni ekologicznego. Dzięki wrodzonej odporności szczepu na grzyby, choroby oraz insekty winogrodnik może do minimum ograniczyć użycie chemicznych środków ochrony roślin. W winnicy używano tylko organicznych nawozów oraz zachowano pełną bioróżnorodność.

Aby podkreślić ten fakt wino nazwano imieniem endemicznej rośliny Guenthera Repanda Baldensis rosnącej wyłącznie na Górze Baldo, gdzie znajduje się winnica.

Repanda Solaris posiada bladożółtą barwę, w nosie prezentuje aromaty tropikalnych owoców, białych kwiatów i cytrusów. Na podniebieniu jest intensywne, pełne i dobrze zbudowane z mineralnym posmakiem. Świetnie pasuje do owców morza, jako wino odpowiednie dla wegan będzie także dobrym towarzyszem wielu wegetariańskich potraw.

BRAK W MAGAZYNIE.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Roeno Cantina

Winnica

Cantina Roeno to spora winnica z 15 działkami położona w dolinie rzeki Adyga, pomiędzy płaskowyżem Lessinia, a pasmem górskim Monte Baldo, w krainie zwanej „Terra dei Forti” (kraina fortów). Najbardziej na północ zlokalizowane są winnice w okolicach Trento. Obszar nazywany Krainą (bez) granic, nawiązujący w nazwie do zbiegów kulturowych oraz przeplatających się żywotów. Roeno to rodzinna firma posiadająca osiemdziesiąt hektarów winnic rozmieszczonych wzdłuż granicy Trentino sąsiadującego z prowincją Werona. Nazwa "Roeno" to skrót imienia założyciela Rolando Fugatti oraz słowa enos, w języku greckim oznaczającego wino.

Szczepy

Zrodzona z pasji rodziny Fugatti winnica Roeno produkuje wina głównie ze szczepów takich jak: Pinot Grigio, Chardonnay, Gewürztraminer i Pinot Blanc, a także Müller Thurgau. Odmiany te dają jasne i orzeźwiające wina o wyraźnej kwasowości. W portfolio Cantina Roeno znajduje się także rodzima i najbardziej wyjątkowa czerwona odmiana Teroldego, choć wciąż mało znana, zyskuje popularność. Z czerwonych odmian koniecznie należy wspomnieć o Enantio. Winorośle Enantio stanowią prawdziwą rdzenną wizytówkę tego obszaru, wyrażając charakter, wigor i urok swojego terytorium. Krzewy te oparły się pladze filoksery na przełomie XIX i XX wieku. Szczep Enantio jest obecnie bardzo rzadko uprawiany i stanowi wspólnie z kilkoma innymi najstarszymi, pierwotnymi szczepami w Europie, ostatnie świadectwo historycznej uprawy winorośli w najgłębszym znaczeniu tego słowa.. 

Historia

Historia winnicy Roeno zaczyna w latach 60-tych XX wieku kiedy to Rolando Fugatti postanowił zrealizować swoje marzenie. Wspólnie z żoną Giulianą, odziedziczyli, a następnie dokupili kilka winnic. Po latach pracy przekształcili Roeno w dynamicznie rozwijającą się, rozpoznawalną i cenioną markę. Obecnie firma jest prowadzona przez dzieci właścicieli Robertę, Cristinę oraz Giuseppe. Cantina Roeno uprawia winorośl z poszanowaniem lokalnego terytorium oraz bioróżnorodności, a uprawy znajdują się w wolnym od zanieczyszczeń terenie.

Klimat / Gleba

Każdą odmianę winorośli zasadza się na odpowiedniej dla danego rodzaju glebie, aby uzyskać eleganckie wina o niezwykłej osobowości. Sprzyjający klimat alpejsko - kontynentalny oraz trzysta słonecznych dni w roku, a także piaszczysto - gliniasty i żwirowy profil gleby, sprawiają, że winnica jest naprawdę wyjątkowa. Wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą dochodzą do 15 stopni Celsjusza, wzmacniając aromaty winogron. Winorośle winnicy Roeno uprawiane są metodą Guyota, przez co lepiej reagują na zmiany klimatyczne i są chronione przed nadmiernym słońcem. Odmiany bardziej odporne na chłód uprawia się przy zastosowaniu pergoli.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również