Villabella - Lugana DOC 2019

Villabella - Lugana DOC 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Veneto
Szczep
Turbiano
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

88,99 zł

Opis

Białe wytrawne wino z Włoch. Produkowane z odmiany Turbiana w DOC Lugana w pobliżu Jeziora Garda na północy Włoch. W pierwszej chwili wino ukazuje zielono-żółty połysk w szkle. Na bukiet składają się najpierw kwiatowo-trawiaste aromaty letniej łąki, uzupełnione żółtymi owocami. Szczególnie wyczuwalne są nuty gruszki i żółtego jabłka. Na podniebieniu Villabella Lugana jest cudownie odświeżająca, zrównoważona i elegancka. Dobra mineralność i młodzieńcza kwasowość owoców idą w parze z solidną strukturą, co jest typowe dla miejsca pochodzenia. Znowu pojawiają się niuanse kwiatowe i owocowe. Finisz dość długi i pikantny. Parowanie : ryby, owoce morza, kuchnia azjatycka.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Villabella

Winnica

Vigneti Villabella to średniej wielkości producent wina ulokowany w pięknej miejscowości Calmasino, tuż obok jeziora Garda. Winnica produkuje unikalne i autentyczne wina odzwierciedlające lokalne terroir. Działając w sposób etyczny i odpowiedzialny, firma zachowuje równowagę pomiędzy człowiekiem, przyrodą i krajobrazem.

Szczepy

W winnicy uprawia się Corvina, Rondinella w ramach czerownych szczepów oraz Pinot Grigio, Soave oraz Turbiana. Ze zbiorów powstają przede wszystkim znakomite klasyki Veronese o kontrolowanej nazwie pochodzenia, takie jak Chiaretto, Bardolino, Valpolicella, Amarone, Lugana, oraz Garda.

Historia

Villabella to winnica założona w 1971r. przez rodziny Delibori i Cristoforetti. Firma do dzisiaj pozostaje w rękach oryginalnych założycieli. Obecnie zarządzana jest przez drugie pokolenie - Tiziano Delibori, oraz  Franco i Angelo Cristoforetti. Dumą i zarazem wizytówką firmy jest posiadłość Villa Cordevigo. To osiemnastowieczny, przebudowany pałac wenecki posiadający własną kaplicę pw. Św. Marcina. Do budynku przynależy sto hektarów winnic, gajów oliwnych i ogrodów w Cavaion Veronese. Aktualnie mieści się tam luksusowy hotel. Vigneti Villabella posiada 220 hektarów winnic, w większości będących własnością firmy oraz kilka dzierżawionych, z których 23 ha uprawia się metodami ekologicznymi.

Klimat / Gleba

Nasłonecznienie, łagodny klimat, równowaga opadów i temperatur, różnorodność gleb cechujących się piaskiem, żwirem i gliną, połączona z pasją oraz umiejętnościami producentów, czynią ten obszar atrakcyjnym dla upraw wyjątkowych win. 

Ocena

1 - ilość opinii

Jaki zapach!
Pięknie pachnie i bardzo dobrze smakuje. Jest przyjemnie kwasowe, ale delikatne
Dodano przez Łucja w dniu 2022-07-13

Inni klienci kupili również