Cantina San Osvaldo - Prosecco Treviso DOC
Cantina San Osvaldo - Prosecco Treviso DOC

Cantina San Osvaldo - Prosecco Treviso DOC

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Veneto
Szczep
Glera
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
11%
Temperatura podawania
8-10 °C

49,99 zł

Opis

Prosecco San Osvaldo DOC Treviso to włoskie delikatnie wytrawne białe wino musujące z okolic Wenecji, świeże, aromatyczne, owocowo – kwiatowe z wyczuwalnymi nutami jabłek i cytrusów. W ustach wino jest bardzo delikatne i przyjemne z dobrze zbalansowaną kwasowością.

Wino polecane do celebracji uroczystych chwil, oraz do relaksującego cieszenia się schłodzonymi bąbelkami ;) Warto także spróbować do serów i wędlin.

Pierwsza fermentacja miała miejsce w otwartych pojemnikach ze stali nierdzewnej. Druga fermentacja w zbiornikach ze stali nierdzewnej (metoda Charmata) w kontrolowanej temperaturze. Wino pozostawało w kontakcie z osadem przez dłuższy czas, aby wydobyć dodatkowe charakterystyczne aromaty.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

San Osvaldo Cantina

Winnica

Pośród ziem, które kiedyś należały do Republiki Weneckiej i Starożytnego Patriarchatu Akwilei, wzosi się region DOC Lison Pramaggiore. Bogaty obszar na którym produkowano wino już w czasach starożytnego Rzymu. To własnie w apelacji DOC Lison Pramaggiore, w przepięknym regionie Wenecji Eugenejskiej znajduje się Cantina San Osvaldo, której początki sięgają lat 30. XX wieku. Obecnie jest zarządzana przez Armando Sarena, właściciela dwóch winnic Treviso Montelvini oraz Valdinevola.

Szczepy

Winnica San Osvaldo koncentruje się na rodzimych winoroślach takich jak: Glera, Pinot Grigio, Chardonnay, Cabernet, Lison Classico, Merlot. Ponad trzydzieści lat temu S.Osvaldo na nowo odkryła Refosco dal Peduncolo Rosso, zanikającą odmianę winorośli. Cantina stała się pierwszą winnicą w Veneto, która zapoczatkowała uprawe tego szczep w doskonałym stylu, produkując wino znane także poza granicami Włoch. Wina firmy San Osvaldo cechują się zrównoważoną zawartością cukru i alkoholu. Dobra kwasowość wzmacnia aromaty win, wydłużając ich finisz. 

Historia

San Osvaldo założył w latach trzydziestych węgierski baron Lajos Babos. Winnica od początku powstania rozwijała się jakościowo, doceniając wyjątkowy charakter swoich win. Dowodem tego są prestiżowe nagrody, zdobyte na przestrzeni lat. W 2004r. winnica trafiła w ręce Armando Serena, będącego potomkiem rodziny działającej w branży winiarskiej do końca XIXw. Po przejęciu przez rodzinę Serena winnica zyskała drugie życie. Serana jest także właścicielem winnic Treviso Montelvini i Valdinevola w regionu Marche. Tym sposobem winnica dołączyła do grona głównych winnic włoskich, zachowując pełną autonomie. Pozwoliło to producentowi w dalszym ciągu rozwijać ekspansję handlową. Dziś Cantina produkuje około dwóch milionów butelek rocznie. Dzięki dystrybucji, obejmującej całe Włochy jest obecna w wielu miejscach. Eksport wina to 30% obrotów, a głównymi rynkami zagranicznego zbytu jest USA, Daleki Wschód i kraje anglosaskie.

Klimat / Gleba

Obszar DOC Lison Pramaggiore na którym znajduje się Cantina S. Osvaldo charakteryzuje się klimatem umiarkowanym. Ze względu na położenie blisko morza oraz rzek Tagliamento i Livenza, jest dotknięty wpływem wiatrów Scirocco i Borai, które powodują wahania temperatury. Skład gleby tego obszaru zbudowanej głównie z gliny z dodatkiem wapienia, bogatej w substancje organiczne i mineralne wpływa bardzo korzystne na jakość uprawianych winorośli.

Ocena

2 - ilość opinii

PYSZNE!
Super super prosecco
Dodano przez Madzia w dniu 2022-08-03

Polecam
Jeśli szukacie dobrego, porządnego prosecco, to to jest dobry wybór. Świeże i dobrze zbalansowane
Dodano przez Julian w dniu 2022-07-13

Inni klienci kupili również