Barolo 'Sorano'

Claudio Alario - Barolo Sorano 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Piemont
Szczep
Nebbiolo
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

299,99 zł

Opis

Barolo Sorano czyli mocne czerwone wytrawne wino to włoski klasyk z Piemontu. Wino charakteryzuje mocny aromat suszonych śliwek, wiśni, kwiatów i kawy. To solidne wino wymagające obfitych posiłków. Dobrze spasuje się z wołowiną, jagnięciną i wieprzowiną. Duszenie lub prażenie je w piekarniku, aż czule średnio wysmażony zapewnia konsystencję pasujące wino jednocześnie umożliwiając jego garbniki świecić. Dobrze sprawdzi się w połączeniu ze świeżymi ziołami, takimi jak tymianek lub rozmaryn i szałwia.

Claudio Alario Sorano Barolo on Vivino

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Claudio Alario

Rodzinny projekt Ojca - Cladio i Syna - Mateo, specjalizujących się w Dolecetto i Barolo. Powstała w 1900 roku w Diano d’Alba, niewielkiej wiosce położonej na zielonych wzgórzach Piemontu.

Winnica

Claudio Alario to mała rodzinna winnica, jedna z najciekawszych winnic prowincji Cuneo. Powstała w 1900 roku w Diano d’Alba, niewielkiej wiosce położonej na zielonych wzgórzach Piemontu. Rodzina Alario od trzech pokoleń zajmuje się uprawą i pielęgnacją winorośli, obecnie winnicą zarządza Claudio i jego syn Matteo. Ich winnice położone są w malowniczej apelacji Langhe, w trzech małych miejscowościach i liczą od 20 do 50 lat. Filozofia rodziny Alario ma na celu poszukiwanie ciągłego doskonalenia się, tak aby osiągnąć coraz wyższą jakość wina. Ciekawość, chęć wdrażania innowacji oraz przywiązanie do tradycji to cechy, które można znaleźć w wytwarzanych przez nich winach. 

Szczepy

Winnica Claudio Alario stawia na wina czerwone i tylko klasyki Langhe. Dominującym szczepem jest niewątpliwie świeże i tradycyjne Dolcetto, zaraz po nim ważne jest Nebbiolo dające między innymi trwałe i charakterne Barolo, a dalej wyróżniające się znakomitą ekspresją Barbera. Wina powstałe z tych szczepów, zawsze dają ogromną satysfakcję i za każdym razem zaskakują. 

Historia

Winnica Claudio Alario założono w 1900r. Przez trzy pokolenia rodzina Alario pielęgnowała i uprawiała winorośl oraz sprzedawała winogrona. Jednak tylko dzięki Claudio nastąpiła winifikacja oraz butelkowanie wina. W 1988r. młody i ambitny producent, ceniąc pojęcia poznane w Istituto Superiore di Agraria, a także zbierając doświadczenie w innych winnicach zapoczątkował produkcję wina. Początkowo było to jedynie Dolcetto, następnie zaczęto produkować Nebbiolo i Barbera, a w 1995r. do produkcji dołączono Barolo.

Klimat / Gleba

Gleby i szczególny mikroklimat (małe opady, duża różnica temperatur) na obszarach, gdzie położona jest winnica Claudio Alario dają harmonijne wina, które choć bardzo dobrze się starzeją, są szczególnie przyjemne i wyraziste po kilku latach od sprzedaży. Winnice, na których uprawia się szczepy Barbera i Nebbiolo, zakłada się na stokach południowych, lepiej nasłonecznionych, natomiast Dolcetto na chłodniejszych. Winorośle hodowane się głównie tradycyjną metodą guyot (poziomy sznur winorośli – krzew rozpina się na rusztowaniach) na glebach gliniastych i wapiennych, co daje życie produkcji ponad czterdziestu pięciu tysięcy butelek. Od 2015r. właściciele winnicy zrezygnowali z produktów syntetycznych i pielenia oraz zaczęli promować niskie plony w winnicy, aby zagwarantować tym samym jakość i autentyczność swoich win.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również