Mastrangelo - Margheri Matera Greco DOC 2021
Mastrangelo - Margheri Matera Greco DOC 2021

Mastrangelo - Margheri Matera Greco DOC 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Basilicata
Szczep
Greco Bianco
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
8-10 °C

83,99 zł

Opis

W 2014 roku Cantina  Mastrangelo wprowadziła produkcję wina ze szlachetnych winogron „Matera Greco DOC”. W naszej ofercie kolejny rocznik pierwszego i na razie jedynego wina winnicy Mastrangelo - Margheri z apelacji Matera DOC Greco. 

Wysokiej jakości wino ekologiczne pozyskiwane w 100% z winogron greco bianco. Słomkowożółty kolor ze złotymi refleksami. W zapachu intensywne i złożone aromaty kwiatowe i owocowe. Na podniebieniu wino jest bogate, świeże i pikantne. Smak białych owoców, ziół, nuty mineralne. Wino Margheri jest wytrawne, zrównoważone, o gładkiej strukturze.

Polecane do lekkich przekąsek i owoców morza.

Winogrona były zbierane ręcznie, fermentowane w stalowych tankach w temperaturze ok 14°C. 

Wino w ocenie specjalistów:
"Soczyste, pełne owocu, pyszne greco z okolic południowego włoskiego miasta, w którym rozpoczyna się akcja ostatniego „Bonda”. Cytrusowo-kamienne, z wykopem".

Tomasz Prange - Barczyński, winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Cantina Mastrangelo

Producent doskonałej jakości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, eksportowanej do różnych regionów Włoch. W 2014 roku wprowadził produkcję wina z szlachetnych winogron „Matera Greco DOC”. W naszej ofercie kolejny rocznik pierwszego i na razie jedynego wina winnicy Mastrangelo – to prawdziwa rewelacja!

Winnica

Azienda Agricola Mastrangelo działa na farmie należącej do tej samej rodziny, zwanej „Il Casino” od XVIII wieku. Zajmuje powierzchnię około 100 hektarów w Bernaldzie, w prowincji Matera. Winnica znajduje się na cyplu zwróconym w kierunku południowo-wschodnim, z cudownym widokiem na Zatokę Taranto. Na zboczach gór rozciągają się stuletnie sady i gaje oliwne.

Właściciel rodzinnej firmy z wieloletnią tradycją, Giuseppe Mastrangelo postawił na inwestycję w zrównoważone rolnictwo i będąc już producentem doskonałej jakości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, w 2006 roku postanowił zregenerować oryginalną i starożytną winnicę, która po dwóch latach dała swoje pierwsze owoce. Pierwsza winifikacja miała miejsce w 2014 roku. Były to narodziny Margherì, wina pozyskiwanego w 100% z winogron greco bianco.

Szczepy

Na terenie winnicy uprawiane są winogrona ze szczepu greco bianco. Winnica produkuje organiczne winogrona uprawiane bez syntetycznych chemikaliów, a ziemia jest obrabiana technikami, które respektują naturalne cykle biologiczne.

Historia

Dom, który dziś stanowi główny korpus folwarku należał do babci obecnego właściciela Giuseppe Mastrangelo - Margherity. Po ślubie Giuseppe przeniósł się do Bernaldy ze swoją żoną Meną. 

Na pamiątkę swojej babci Margherity, Giuseppe postanawia zrealizować jedną z jej ostatnich próśb i przystępuje do usunięcia starej winnicy, w której produkowano winogrona stołowe, aby posadzić białe winogrono, greco matera. Cantina Mastrangelo produkuje te szlachetne grona i sprzedaje je do innych winnic. Ale Giuseppe nie przestaje modernizować farmy i w 2013 roku postanawia również wybudować nowoczesną piwnicę wyposażoną w stalowe silosy i agregat chłodniczy do fermentacji w kontrolowanej temperaturze. 

Tak zaczyna się historia wina Margherì, które trafia na stoły koneserów i zdobywa liczne certyfikaty, które świadczą o jego wyjątkowej jakości i naturalności. Ekologiczne wino Cantine Mastrangelo w 2020 roku zostaje umieszczone na liście najlepszych włoskich win.

Ocena

1 - ilość opinii

Super wino
Rześkie, ale intensywne wino o cytrusowo-ziołowych aromatach. Bardzo żywe i orzeźwiające :)
Dodano przez Łucja w dniu 2022-07-13