Franz Haas - Pinot Grigio 2020

Franz Haas - Pinot Grigio 2021, 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Adyga
Szczep
Pinot Grigio
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
12-14°C

69,99 zł

Opis

Pinot Grigio Vigneti Delle Dolomiti IGT to wino ma intensywny słomkowożółty kolor, kwiatowy aromatyczny bukiet przypominający akację, szałwię i siano, migdały i drzewo sandałowe, a po odpowiednim czasie w butelce wzbogacone jest ono aromatami kwiatu lipy i miodu. Na podniebieniu wino jest finezyjne, eleganckie, z świeżym bogactwem - obfitością. To Pinot Grigio daje z siebie wszystko po około trzech - czterech miesiącach leżakowania w butelce.
Uprawy:
Winogrona Pinot Grigio rosną w systemie Guyot na średnio-wysokich i wysokich wzgórzach między 350 a 800 m n.p.m. Żyzna gleba z dobrą zawartością gliny i wapienia pochodzi z erozji. Ekspozycja południowa do południowego zachodu. Wydajność z hektara: 6000 litrów. 
Wytwarzanie:
Fermentacja moszczu odbywa się w kontrolowanej temperaturze prawie wyłącznie w kadziach ze stali nierdzewnej, z niewielką ilością w barrique. Wino dojrzewa około cztery miesiące na osadzie.
Foodpairing: 
Wino jest idealnym połączeniem do dań na bazie makaronu, ryżu, warzyw i grillowanych białych mięs bez dressingu. Temperatura serwowania: 12° C - 14° C.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Franz Haas

Od momentu powstania w 1880 roku, winnica Franz Haas przeszła siedem pokoleń z każdym pierworodnym Franzem Haasem. Winiarnia od samego początku koncentruje się na wytwarzaniu najwyższej jakości winogron i win.

Winnica

Dziś Franz Haas pracuje z winogronami pochodzącymi z 55 ha winnic między 240m a 1.150m n.p.m. w strefach o różnych warunkach mikroklimatycznych i geologicznych. W 2000 roku, w związku ze zmianami klimatycznymi, wydzierżawiono kilka hektarów na wysokości do 1150 m n.p.m.; są to dziś jedne z najwyższych winnic w Górnej Adydze. Teraz, ponad piętnaście lat później, wybór sadzenia winorośli na tych wysokościach okazał się optymalny do produkcji długotrwałych, aromatycznych win o silnej kwasowości. Uprawa w 100% organiczna! Roczna produkcja: około 300 000 butelek Kolejnym szczegółem, który wyróżnia Franza Haasa, jest związek z genialnym artystą Riccardo Schweizerem, który zaprojektował etykiety winnicy. Riccardo był włoskim malarzem, rzeźbiarzem, fotografem, projektantem i architektem.

Szczepy

Franz Haas zawsze był uznawany za czołowego entuzjastę i eksperta najbardziej pracowitej, wrażliwej i najbardziej satysfakcjonującej odmiany winogron: Pinot Nero. Mimo całej uwagi, zaangażowania i ciężkiej pracy, produkt nie zawsze odpowiada pierwotnym standardom i dlatego Jego wybór „Schweizer” nie zawsze trafia na rynek. Z taką samą uwagą winifikowane są różne odmiany należące do całej gamy win Alto Adige.

Historia

Od samego początku Franz Haas stara się jak najlepiej wyrażać jakość produkowanych przez siebie win. Winnica została założona w 1880 roku i była przekazywana przez siedem pokoleń pierworodnemu dziecku rodziny, które ma zaszczyt i obowiązek nosić to samo imię, Franz. Franz Haas to nie tylko winiarnia, to nie tylko marka. Franz Haas to człowiek, rodzina, która od siedmiu pokoleń zajmuje się produkcją wina i od siedmiu pokoleń wkłada w swoje wina tę samą filozofię życia: ciągłe i niekończące się dążenie do perfekcji. Każdy Franz Haas z własnym akcentem i stylem.

Klimat / Gleba

Winnice położone są na wysokości od 240 do 1150 m n.p.m. i znajdują się na terenach Egna, Montagna, Trodena i Aldino. Gleby zbudowane są z wapienia, gliny, porfiru, piasku.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
luty-2022

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

2 - ilość opinii

Made in Mountain
Bardzo ciekawe Pinot Grigio z winnic ulokowanych na terenach górskich. Wino bardzo aromatyczne , czyste i zbilansowane. Franz Haas to jeden z niewielu producentów z Górnej Adygi który podjął się uprawy winnic na tak trudnych terenach z bardzo dobrymi rezultatami. Bez wątpienia ciekawa propozycja winna, made in Mountain. Polecam, Chef-lab.pl
Dodano przez Paolo w dniu 2023-02-14

Pinot grigio z innej ligi
Nie ma to nic wspólnego z wloskim pinot grigio z knajpek na karafki. Bardzo eleganckie i złożone wino. Super!!
Dodano przez Łucja w dniu 2022-07-13

Inni klienci kupili również