Nowy Paangold Tokaji Sárgamuskotály 5 Put Aszú 1999 Zobacz większe

Paangold - 1999 - 5 Puttonowe Aszu Sargamuskotaly

15726

Nowy produkt

Słodki rarytas tokajski z historycznego, a zarazem wybitnego rocznika, który przeszedł do legendy jako najlepszy w dekadzie lat 90-tych, a na równi ze sławnym 1993 być może nawet w całym XX wieku! Dodatkowo jest to nieczęsto spotykany aszu odmianowy, z aromatycznych gron szczepu muscat. Pięknie dojrzały i rozwinięty, choć można go spokojnie przechować przynajmniej kolejną dekadę, w odpowiednich warunkach!

Tak o wytwarzaniu swoich ukochanych aszu opowiada sam ich twórca, Antal Pauleczki: "Nasze wina produkowane są z własnych winogron uprawianych na 28 hektarach. Zbierane ręcznie w różnych okresach dojrzewania od września do grudnia. W produkcji wina łączymy tradycję z nowoczesną technologią. Na potrzeby aszu, z tej samej winnicy zbierane są winogrona „matka - syn”. Do maceracji jagód aszu używamy moszczu z tych samych krzewów, z których pochodzą  zrodzynkowane grona. Wszystkie wina aszú są winami terroir. Najpierw wytwarzamy moszcz, a następnie specjalną, delikatną prasą kruszymy jagody aszu - podczas zabiegu pestki nie są zgniatane. Po dobie maceracji zbieramy wszystkie pestki filtrem. Kontrolowana fermentacja w zbiorniku ze stali nierdzewnej. Po klarowaniu i przefiltrowaniu jeszcze dwa tygodnie powolnej fermentacji w beczce. To wino dojrzewało w ćwierćwiecznych, 250-litrowych beczkach przez 19 lat.”

KOLOR: Głęboki bursztyn

AROMAT: Bardzo intensywny, dojrzały aromat, w którym dominują nuty żółtych kwiatów i miodu, a na dalszym planie pojawiają się: kompot jabłkowy, pigwa oraz balsamiczne nuty beczkowe ziół leczniczych i prażonych orzechów.

SMAK: Struktura wina charakteryzuje się wysoką kwasowością przy pełnym ciele o gęstej, oleistej konsystencji. W smaku nuty tytoniu, plastra miodu, prażonych orzechów i ziół leczniczych (które są również wyczuwalne w aromacie). Posmak przyjemnej, kamienistej i chłodnej jak metal mineralności.

 

Wino ma 119 g/l cukru resztkowego przy kwasowości całkowitej 8,8 g/l.


 

Więcej szczegółów

199,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Paangold Tokaji
Paangold Tokaji

Opis

KolorBiałe
SmakSłodkie
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionTokaj
SzczepSargamuscotaly
Objętość500ml
Zawartość alkoholu10,5%
Temperatura podawania10-12 °C

Paangold Tokaji

Odkąd sięgam pamięcią, uprawa winorośli i produkcja wina są częścią mojego życia poprzez moich rodziców i dziadków. Idąc tą ścieżką zostałem winiarzem i enologiem. Moim zadaniem jest przekazanie wiedzy synowi Antalowi, aby mógł kontynuować moją misję, również wybierając ten piękny zawód. Własne wina produkuję od 1998 roku, a własną firmę założyłem w 2013 roku. Pod marką PAANGOLD zacząłem sprzedawać swoje wina. Najbliższe mi jest wytwarzanie win słodkich, zwłaszcza win aszu. Wina produkowane są z wysokiej jakości  winogron, pochodzących z moich własnych winnic. Ja wierzę w wyjątkowe dary Regionu Winiarskiego Tokaj, ale i bez mojej wiary wina z tego regionu zyskują najwyższe uznanie na światowych rynkach.

Paangold znajduje się w miejscowości Tolcsva w historycznym regionie winiarskim Pogórza Tokajskiego. 

Nasze wina wytwarzane są z odmian winogron furmint i sárgamuskotály, z niewielkim udziałem harszlevelu.

Jesteśmy dumni z produkcji win o wartości historycznej. Nasze wina są przechowywane w drewnianych beczkach i piwnicach znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Naszym celem jest tworzenie wyjątkowych, rzemieślniczych win, dostosowanych do współczesnego gustu, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii dla zadowolenia naszych konsumentów. Specjalizując się szczególnie w winie aszú

Antal Pauleczki, właściciel – enolog

Opinie

Napisz opinię

Paangold - 1999 - 5 Puttonowe Aszu Sargamuskotaly

Paangold - 1999 - 5 Puttonowe Aszu Sargamuskotaly

 • Objętość: 500ml
 • Smak: Słodkie
 • Kolor: Białe 
 • Kraj pochodzenia: Węgry 
 • Zawartość alkoholu: 10,5%
 • Cukier resztkowy: 118,5 g/l
 • Ekstrakt bez cukru: 66,1 g/l
 • Kwas T.: 8,81 g/l
 • Wolny SO2: 18 mg / l
 • Temperatura podawania: 10-12°C
 • Produkowane ze szczepu: Sargamuskotaly
 • Region: Tokaj

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: