St. Andrea Maria 2017 Zobacz większe

St. Andrea - Maria Egri Cuvee Grand Superior 2017

15396

Nowy produkt

Wina z Egeru nie muszą być czerwone. Owszem, to dzięki nim region osiągnął sławę, ale klienci domagali się win białych, więc powstał Egri csillag, czyli biała odpowiedź na bikavera, w której co najmniej połowę muszą stanowić szczepy węgierskie. St. Andrea, robi jedne z najlepszych.

Maria - to mieszanka Furminta i Chardonnay, pochodząca z charakterystycznej winnicy na wzgórzu Nagy - Eged. Wino było fermentowane i leżakowane w beczce przez 15 miesięcy. Wino pełne, okrągłe, złożone. W nosie dojrzała gruszka i morela uzupełniona aromatami białych kwiatów, wanilii, dębu i nut mineralnych. Bardzo smaczne z dojrzałą gruszką i morelą na podniebieniu. Ładne mineralne wykończenie.

Więcej szczegółów

174,99 zł brutto

payments-logos
Producent
St. Andrea
St. Andrea

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionBadascony
SzczepFurmint
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13,5%
Temperatura podawania10-12 °C

St. Andrea

St. Andrea to butikowa winiarnia z regionu Egeru zaliczana do najlepszych w całych Węgrzech. Znajduje się w Egerszalok, u podnóża Gór Bukowych, kilkanaście kilometrów na południe od historycznego miasta Eger. Jej właścicielem jest Gyorgi Lorincz, który produkcją wina zajął się na początku XXI wieku. Strategia Lorincza to osiągnięcie wysokiego poziomu win oraz utrzymanie go przez długie lata. To pierwsze przyszło stosunkowo łatwo – już pierwsze roczniki zyskały uznanie krytyków i konsumentów na rynku krajowym, a następnie międzynarodowym. Od tego czasu wina St. Andrea były wielokrotnie nagradzane na konkursach winiarskich, a sam Gyorgi wielokrotnie otrzymywał tytuł Winiarza Roku na Węgrzech i nie tylko (m. in. od polskiego Magazynu Wino w 2006 roku). Dziś pracuje wspólnie z synem nad specjalnościami winnicy, którymi są słynne egerskie mieszanki: Egri Bikaver oraz jego biały odpowiednik Egri Csillag. Docelowo to właśnie one z wyróżnieniem konkretnych parcel będą w przyszłości najważniejsze. Połączenie chłodniejszego klimatu wiosną, wysokości stoków wulkanicznych gleb sprawia, że tutejsze wina są złożone, gładkie i eleganckie. To wraz z Bolyki i Petreny kolejna w Egerze para ojciec - syn pracująca razem na wspólny winiarski sukces. 

Ponadto, w zestawieniu 50 najlepszych win świata nagrodzonych przez Decanter w 2021 znalazło się po raz pierwszy wino z Węgier, właśnie od St. Andrea. To najwyższej klasy Egri Bikaver Nagy-Eged Dűlő Grand Superior 2017. Gratulujemy!

Opinie

Napisz opinię

St. Andrea - Maria Egri Cuvee Grand Superior 2017

St. Andrea - Maria Egri Cuvee Grand Superior 2017

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Białe
  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Zawartość alkoholu: 13,5% 
  • Temperatura podawania: 10-12°C
  • Produkowane ze szczepu: Furmint 40%, Chardonnay 60%
  • Region: Eger

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: