St. Andrea Maria 2017 Zobacz większe

St. Andrea - Maria Egri Cuvee Grand Superior 2017

15396

Nowy produkt

Wina z Egeru nie muszą być czerwone. Owszem, to dzięki nim region osiągnął sławę, ale klienci domagali się win białych, więc powstał Egri csillag, czyli biała odpowiedź na bikavera, w której co najmniej połowę muszą stanowić szczepy węgierskie. St. Andrea, robi jedne z najlepszych.

Maria - to mieszanka Furminta i Chardonnay, pochodząca z charakterystycznej winnicy na wzgórzu Nagy - Eged. Wino było fermentowane i leżakowane w beczce przez 15 miesięcy. Wino pełne, okrągłe, złożone. W nosie dojrzała gruszka i morela uzupełniona aromatami białych kwiatów, wanilii, dębu i nut mineralnych. Bardzo smaczne z dojrzałą gruszką i morelą na podniebieniu. Ładne mineralne wykończenie.

Więcej szczegółów

174,99 zł brutto

payments-logos
Producent
St. Andrea
St. Andrea

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionBadascony
SzczepFurmint
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13,5%
Temperatura podawania10-12 °C

St. Andrea

Winnica

St. Andrea to butikowa winiarnia z regionu Egeru zaliczana do najlepszych w całych Węgrzech. Znajduje się w Egerszalok, u podnóża Gór Bukowych, kilkanaście kilometrów na południe od historycznego miasta Eger. Jej właścicielem jest dr Gyorgi Lorincz, który profesjonalną produkcją wina zajął się na początku XXI wieku. Strategia Lorincza to produkcja wysokojakościowych win czerwonych i białych, które będą odzwierciedlać Egerskie terroir. Już pierwsze roczniki zyskały uznanie krytyków i konsumentów na rynku krajowym, a następnie międzynarodowym. Nazwa St. Andrea pochodzi od imienia żony właściciela. Ponadto, w zestawieniu 50 najlepszych win świata nagrodzonych przez Decanter w 2021 znalazło się po raz pierwszy wino z Węgier, właśnie od St. Andrea. To najwyższej klasy Egri Bikaver Nagy-Eged Dűlő Grand Superior 2017. Gratulujemy!

Szczepy

St. Andrea specjalizuje się w winach świetnie oddających charakterystykę regionu, dlatego pierwsze skrzypce odgrywają tutaj szczepy wchodzące w skład win Egri Bikavér (w tym konkretnym przypadku Kekfrankos) oraz białego odpowiednika Egri Csillag (Olaszrizling). Pozostałe nasadzenia to m.in. Cabernet Franc, Pinot Noir, Merlot, Kadarka, Syrah a także Pino Blanc, Chardonnay i Viognier. 

Historia

Założyciel winnicy, György Lőrincz ukończył Uniwesytet Rolniczy, po czym pracował jako enolog. Pierwsze próby produkcji domowego wina zaczęły się w latach '90, natomiast pierwszy raz nazwy użyto w konkursie winiarskim w Egerze w 1999r., w którym St. Andrea otrzymała złoty medal. To pchnęło rodzinę Lőrincz w kierunku profesjonalizacji swojej pasji. Od tego czasu wina St. Andrea były wielokrotnie nagradzane na konkursach winiarskich, a sam Gyorgi wielokrotnie otrzymywał tytuł Winiarza Roku na Węgrzech i nie tylko (m. in. od polskiego Magazynu Wino w 2006 roku). Dziś w rozwój winnicy zaangażowany jest również Gyorgi junior, który zanim dołączył do rodzinnego przedsięwzięcia zdobywał doświadczenie w winnicach zlokalizowanych w TokajuKrems (Austria) oraz Marlborough (Nowa Zelandia). St. Andrea wraz z Bolyki i Petreny kolejna w Egerze para ojciec - syn pracująca razem na wspólny winiarski sukces.

Klimat / Gleba

Na klimat Egeru mocno wpływa obecność Gór Bukowych. To lokalne górskie wiatry, chronią przed zimowymi przymrozkami natomiast po upalnych letnich i jesiennych dniach przynoszą chłodne noce, co pozwoli zachować i zachować delikatną elegancką kwasowość i przede wszystkim owocowe aromaty wina. Ta kwasowość i długo utrzymujący się smak to wizytówka Egeru. St. Andrea uprawia wino w czterech różnych miejscowościach, w ramach dziewięciu winnic. W większości podłoże stanowi wulkaniczna tufa ryolitowa.

Opinie

Napisz opinię

St. Andrea - Maria Egri Cuvee Grand Superior 2017

St. Andrea - Maria Egri Cuvee Grand Superior 2017

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Białe
  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Zawartość alkoholu: 13,5% 
  • Temperatura podawania: 10-12°C
  • Produkowane ze szczepu: Furmint 40%, Chardonnay 60%
  • Region: Eger

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: