Gotz - Tokaji Szamorodni Edes 2021 słodki
Gotz - Tokaji Szamorodni Edes 2021 słodki
Gotz - Tokaji Szamorodni Edes 2021 słodki
Gotz - Tokaji Szamorodni Edes 2021 słodki

Gotz - Tokaji Szamorodni Edes 2021 słodki

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
10,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

46,99 zł

Opis

Jego kolor waha się od bladego do jasno złotego. Swoim aromatem i smakiem kusi do odkrycia polnych kwiatów, świeżych i kandyzowanych owoców (brzoskwinie, cytrusy, nuty tropikalne), a także migdałów i egzotycznych przypraw. 

Słodkie węgierskie wino Szamorodni z Tokaju cieszy się w Polsce sporą popularnością. Ich tradycja sięga bowiem wieki wstecz i do dziś przygotowywane są w sposób tradycyjny w oparciu o zbiór całych kiści oraz użycie beczki w procesie fermentacji a następnie leżakowania wina.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Gotz Pinceszet

Winnica  założona w 2000 roku przez Ildikó i Istvána Götza specjalizująca się w produkcji najwyższej jakości win słodkich. Powstają tu głównie wina jednoszczepowe, w tym znane na całym świecie wina Aszu

Winnica

Winnica Gotz zlokalizowana jest w  miejscowości Hercegkut, która znana jest z piwnic, Kőporosi i Gombos-hegyi wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szczepy

Na 18 ha  rozlokowanych na 6 parcelach w pobliżu miast Sárospatak, Tolcsva i Sárazsadány Gotz uprawia typowo tokajskie winorośla, takie jak Furmint, Hárslevelű i Sargamuskotaly. 

Historia

Wino jest uprawiane przez rodzinę Gotz od ponad 200 lat, nie dziwi więc, że dzisiaj kolejna dwa pokolenia ramię w ramię dbają o rozwój i wizerunek marki na Węgrzech i Europie.  Duma rodu to piwnice przypominające domki Hobbitów z Władcy Pierścieni. Wydrążone w tunelach pozwalaja utrzymać stałą wilgoć (95%) oraz temperaturę (9 stp.) niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Klimat / Gleba

Region winiarski Tokaj to 27 miast, 6,000 ha upraw i miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Gotz kontynuuje rodzinne tradycje wykorzystując ciepły kontynentalny klimat i gleby wulkaniczne do produkcji najlepszych win słodkich. Odwiedź tą winnicę podczas swoich wakacji i zakochaj się w tym regionie i ludziach!

Ocena

1 - ilość opinii

Polecam spróbować
Po tym winie przekonałam się do win słodkich i w ogóle zakochałam się w Tokajach. W porównaniu do innych takich win, cena na prawdę ok.
Dodano przez Agnieszka w dniu 2022-05-04

Inni klienci kupili również