Tokaj Nobilis - Pezsgo Brut 2017
Tokaj Nobilis - Pezsgo Brut 2017
Tokaj Nobilis - Pezsgo Brut 2017
Tokaj Nobilis - Pezsgo Brut 2017

Tokaj Nobilis - Tokaji Pezsgo 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
8-10 °C

87,99 zł

Opis

 

Eleganckie, musujące białe wino wytrawne produkowane metodą tradycyjną. Pochodzi z uznanej, butikowej winiarni Tokaj Nobilis. Jak mówi Sarolta Bárdos - to wciąż stosunkowo nowy (zwłaszcza dla Tokaju), modny na Węgrzech trend produkcji musującego wina. Zoltán Demeter przedstawia z kolei dokumenty potwierdzające produkcję w Tokaju win musujących już w XIX w.

Wróćmy do wina. Pierwsza fermentacja w zbiorniku, wtórna fermentacja w butelce. Wino dojrzewało na osadzie przez 24 miesiące.

Pierwsze wrażenie jest oszałamiające, wielu zapyta czy to szampan. Delikatna złota barwa i stałe musowanie. Nos świeży, owocowy (gruszkowy) i delikatnie drożdżowy. Na podniebieniu wiadomo już, że to Tokaj, ponieważ jest bardziej soczysty, bardziej mineralny niż klasyczny szampan. Intensywne, rześkie, głównie owocowe, które delikatnie uzupełnia drobna goryczka. Choć to Brut to niewielka zawartość cukru sprawia, że ​​jest okrągły, ale kwaskowatość i mineralność pozostają ostatnim uczuciem w naszych ustach. Świeży, z cytrusowym finiszem. 

Świetna relacja cena - jakość!

Zdaniem Sarolty, Furmint zapewnia odpowiednią bazę ze względu na przyjemną kwasowość oraz lekki charakter. Wino o prestiżowym charakterze, równocześnie przyjemnie pijalne. Producentka ocenia jego potencjał na kolejne 5-6 lat.

Artykuł o winach musujących z Tokaju i recenzja: http://bliskotokaju.pl/2014/01/tokaji-pezsgo/

Wino w ocenie specjalistów:
“Elegancki, pięknie spieniony, leciutko gruszkowy Tokaj Nobilis, który bije na głowę wiele dwa razy droższych szampanów”.
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus

"W wersji Sarolty Bárdos mamy całą karpacką świeżość furminta (jabłka, gruszki, seler, majeranek) podaną w wyraźnie wytrawnej, choć nieagresywnej wersji, z przyjemnym musowaniem i niuansem smaków nieco słodszych".
Wojciech Bońkowski, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tokaj Nobilis

Winnica

Tokaj Nobilis, butikowa winiarnia należąca do małżeństwa Sarolty Bardos i Petera Molnara jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć w rodzinnym winiarstwie. Zlokalizowana we wsi Bodrogkisfalud nad rzeką Bodrog od 2015r. prowadzi uprawy w sposób organiczny, dzięki czemu roczniki 2018 i młodsze mogą się poszczycić certyfikacją organiczną. Jako enolog Sarolta Bardos została wyróżniona mistrzowskim tytułem w regionie w 2012r. 

Szczepy

Winnica uprawia wyłącznie 4 szczepy: Furmint (65% nasadzeń), Koverszolo (15%), Sargamuskotaly (14%) oraz Harslevelu (6%). Tokaj Nobilis jest znana z bardzo niskiego zbioru (2,500 litrów wina z 1 hektara), przez co może sobie pozwolić na zbiór bardzo skoncentrowanych owoców o wysokiej zawartości moszczu. 

Historia

Od początku istnienia ideą winnicy była produkcja wysokojakościowych win na małym aerale wykorzystując potencjał Tokaju. Pierwsze nasadzenia dokonano w winnicy należącej do dziadka Sarolty o nazwie Barakonyi. W 2004r. Obsadzono drugi taras Csirke-mál doprowadzjaąc rozmiar Tokaj Nobilis do obecnych 7 ha. Piwnice, w których dojrzewają wina od Nobilis pochodzą z XIXw. 

Klimat / Gleba

Stoki Tokaj Nobilis znajdują się na wysokości 250 m n.p.m. i posiadają południową oraz południowo-wchodnią ekspozycję. W strukturze gleb dominują płytkie (30-40cm) tufy ryolitowe, bardzo bogate w minerały.  

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również