Budahazy Fekete Kuria - Pompas late harvest 0,5l Zobacz większe

Budahazy Fekete Kuria - Pompas Harslevelu late harvest 2016 0,5l

12062

Nowy produkt

WINO
Pompás to nazwa własna, wymyślona przez producenta. Po węgiersku znaczy to po prostu „wspaniały”. Dlaczego Dávid Rémusz tak nazwał swoje wino, możemy się domyślać, a kiedy spróbujemy Pompása, wszystko staje się jasne. Sam koncept nadawania takich autorskich nazw winom w Tokaju jest dosyć nowym zjawiskiem i wiąże się głównie z nowoczesną kategorią late harvest, czyli słodkich win późnego zbioru.

W odróżnieniu od historycznych, prestiżowych słodyczy spod znaku szamorodni i aszú wina typu late harvest (węg. késöi szüret) mają mniej cukru, są lekkie i świeże, mniej długowieczne i tańsze.

DEGUSTACJA
Claritas to pojęcie używane przez starożytnych jako pożądana cecha doskonałej przemowy. Polskie przejrzystość nie oddaje tego sensu tak szeroko i dosadnie. Pompása właśnie claritas definiuje najlepiej.
Zarówno w czystej i przejrzystej sukni, jak i w zniewalająco owocowym bukiecie. Na podniebieniu rześkość równoważy słodycz. Pompás, po prostu wspaniały.

JEDZENIE
Wino deserowe najczęściej pijemy samo, po posiłku, ciesząc się jego aromatem. Pompás w tej roli się sprawdza znakomicie. Można podać go także z lekkim deserem, najlepiej opartym o owoce. Ale dlaczego nie pójść mniej oczywistą w tym wypadku drogą francuską? Spróbujcie Pompása do świątecznych specjałów, jak delikatny pasztet z drobiowych wątróbek! Też się sprawdzi.

CHWILOWY BRAK W MAGAZYNIE

Więcej szczegółów

49,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Budahazy Fekete Kuria
Budahazy Fekete Kuria

Opis

KolorBiałe
SmakSłodkie
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionTokaj
SzczepHarslevelu
Objętość500ml
Zawartość alkoholu12,5%
Temperatura podawania10-12 °C

Budahazy Fekete Kuria

Winnica

Budahazy Fekete Kuria to nowoczesny, rodzinny projekt zainicjowany w 2010r, na terenie czarnego dworu (fekete = czarny) z 1650r w Erdőbénye (Tokaj). Właściciel Dávid Rémusz stawia na jakość - ogranicza ilość zbieranych winogron do 1.5kg / krzew, pomimo potencjalnego zbioru na poziomie 15kg / krzew. To pozwala na otrzymanie lepszego wsadu do wina. Winnica posiada BIO certyfikację, którą uzyskała w 2018r. Wizyta w ich bistro to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Tokaju!

Szczepy

Winnica produkuje zaledwie kilka rodzajów win, oprócz klasycznych dla Węgier Furmintów, właściciele uprawiają szczepy Harslevelu, Sargamuskotaly, Muscat oraz Zeta. To umożliwia eksperymentowanie z winami słodkimi - w tym z niesamowicie wysoko ocenianym Pompasem, oraz Winem Lodowym, które w Berlinie otrzymało nadgrodę za najlepsze wino organiczne roku 2021. 

Historia

Obserwujemy tego winiarza od 2012 roku. Słowo „postęp” pasuje tu idealnie. Dávid Rémusz rozpoczął swoją przygodę w 2010 jako mała, rodzinna winiarnia. Pierwszą jaskółkę stanowił smaczny Sárgamuskotály Dry 2012, po nim pojawił się świetny Furmint 2013, a za nim kolejne, udane roczniki z odmiany hárslevelű. Celem jest jakość i status najlepszej winnicy organicznej w Tokaju.

Klimat / Gleba

W Budahazy Fekete Kuria klimat i gleba jest tożsama z tokajskimi standardami. Gleby to głównie powulkaniczne gleby skalne riolity, andezyty oraz tufy. 

Opinie

Oceń 
2020-12-09

Uzupełnienie informacji :)

Pompas ma dokładnie 92 g cukru resztkowego przy 10,7 g kwasowości. Wyłącznie Harslevelu!

  Oceń 
  2020-11-11

  pompa

  Jest dobrze, na poziomie cukru +60 g/l. To oznacza sporo wyczuwalnej słodyczy, jest też dla równowagi niezła kwasowość. Dużo miodowych i kwiatowych aromatów zachęca do delektowania się Pompasem, jak popasem przy pompie.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz opinię

   Budahazy Fekete Kuria - Pompas Harslevelu late harvest 2016 0,5l

   Budahazy Fekete Kuria - Pompas Harslevelu late harvest 2016 0,5l

   • Objętość: 500 ml
   • Smak: słodkie
   • Kolor: białe
   • Kraj pochodzenia:Węgry
   • Zawartość alkoholu: 12,5%
   • Temperatura podawania:11°C
   • Produkowane ze szczepu: Harslevelu
   • Region: Tokaj

   Produkty powiązane

   30 innych produktów w tej samej kategorii: