Barta Pince - Szamorodni 'Öreg Király Dűlő Szamorodni Válogatás' 2015 Zobacz większe

Barta Pince - Szamorodni Oreg Kiraly Dulo Szamorodni Valogatas 2015 0,5l

4958

Nowy produkt

Tradycyjny styl białego słodkiego wina z Tokaju - Szamorodni jest wykonany starannie z przejrzałych, dotkniętych szlachetną pleśnią winogron szczepu Furmint.. Po winifikacji, przez 18 miesięcy leżakował w dębowych beczkach w piwnicy producenta. To wino z wieloletnim potencjałem starzenia, po którym nadal może zachwycać swą elegancją. W nosie zachwyca bogactwem owoców i nut beczkowych. Żywa, ale i krągła kwasowość oraz wyrazista struktura, z inspirującymi akcentami mineralnymi, cytrusów, moreli, ananasa, liczi, a także toffi. Znakomicie długi, żywiołowy finisz. Ten wyjątkowo zrównoważony, przemiły owoc późnego zbioru gron doskonale paruje się z jedzeniem, choć jest także intrygujący bez dodatków. To węgierskie wino będzie wspaniałym dodatkiem do pieczonej kaczki, gęsiej wątróbki, foie gras z risotto i mango, deserów oraz sera Roquefort.

Wino wylicytowane podczas Wielkiej Aukcji Tokajskiej w 2017 roku

Więcej szczegółów

224,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Barta Pince
Barta Pince

Opis

KolorBiałe
SmakSłodkie
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionTokaj
SzczepFurmint
Objętość500ml
Zawartość alkoholu12%
Temperatura podawania10-12 °C

Barta Pince

Winnica

Barta to jedna czołowych rodzinnych manufaktur wina zlokalizowana w tokajskiej miejscowości Mad. Winnica jest prowadzona w sposób organiczny z minimalną ingerencją człowieka, w efekcie czego każdy rocznik ma swoją unikalną charakterystykę. Uprawy prowadzone są na dwóch tarasach Öreg király  (10ha) oraz Kővágó (3.5ha). Winnica jest oficjalnym dostawcą wina dla rządu Węgier.

Szczepy

Ponad 80% nasadzeń to Furmint, uzupełniony szczepami: HárslevelűSárgamuskotály i Kövérszőlő. Połowa nasadzeń jest ułożona w takim sposób, że zbiór winogron jest możliwy wyłącznie ręcznie. 

Historia

Pierwsze informacje na temat kultywacji wina na zboczu Öreg Király-dűlő pochodzi już z XIIIw. To również z tych zboczy pochodziło jedno z najbardziej cenionych tokajskich win, wielbionych między innymi, przez słynny na Węgrzech ród Rakoczy. Po II wojnie światowej, produkcja została porzucona, ponieważ nie była w stanie konkurować z niskojakościowymi, masowymi producentami. Trend ten został odwrócony w 2004r. przez rodzinę Barta, którzy do dnia dzisiejszego prowadzą winiarnię.

Klimat / Gleba

Winnica posiada południową i południowo-zachodnią ekspozycję. Kamienna gleba (wulkaniczny tuf) w połączeniu ze stromym zboczem czyni uprawy na tych zboczach wyjątkowo trudne. Winnica rozwija intensywnie tarasy Kővágó, na których pierwsze zbiory dokonano w 2017r., a pozostałe 13ha czeka na obsadzenia.

Opinie

Oceń 
2020-11-11

stara parcela

Miałem szczęście próbować na miejscu, u producenta.... Świetne terroir, perfekcyjne warunki dla Botrytis, staranna praca winiarza. W efekcie kolekcjonerska butelka do wypicia w nadchodzącej dekadzie lat dwudziestych XXI wieku. Przy około 100 g/l cukru świetnie czytelna kwasowość. Poezja z pigwą w karmelu na podniebieniu, proza bukietu z sianem, ziołami i miodem. Jest wybitnie, nie może być tanio. Barta.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz opinię

  Barta Pince - Szamorodni Oreg Kiraly Dulo Szamorodni Valogatas 2015 0,5l

  Barta Pince - Szamorodni Oreg Kiraly Dulo Szamorodni Valogatas 2015 0,5l

  • Objętość: 500ml
  • Smak: Słodkie
  • Kolor: Białe
  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Zawartość alkoholu: 12%
  • Temperatura podawania: 8-10°C
  • Produkowane ze szczepu: Furmint
  • Region: Tokaj

  Produkty powiązane

  30 innych produktów w tej samej kategorii: