Barta Pince - Szamorodni 'Öreg Király Dűlő Szamorodni Válogatás' 2015
Barta Pince - Szamorodni 'Öreg Király Dűlő Szamorodni Válogatás' 2015

Barta Pince - Szamorodni Oreg Kiraly Dulo Szamorodni Valogatas 2015 0,5l

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
10-12 °C

229,99 zł

Opis

Tradycyjny styl białego słodkiego wina z Tokaju - Szamorodni jest wykonany starannie z przejrzałych, dotkniętych szlachetną pleśnią winogron szczepu Furmint.. Po winifikacji, przez 18 miesięcy leżakował w dębowych beczkach w piwnicy producenta. To wino z wieloletnim potencjałem starzenia, po którym nadal może zachwycać swą elegancją. W nosie zachwyca bogactwem owoców i nut beczkowych. Żywa, ale i krągła kwasowość oraz wyrazista struktura, z inspirującymi akcentami mineralnymi, cytrusów, moreli, ananasa, liczi, a także toffi. Znakomicie długi, żywiołowy finisz. Ten wyjątkowo zrównoważony, przemiły owoc późnego zbioru gron doskonale paruje się z jedzeniem, choć jest także intrygujący bez dodatków. To węgierskie wino będzie wspaniałym dodatkiem do pieczonej kaczki, gęsiej wątróbki, foie gras z risotto i mango, deserów oraz sera Roquefort.

Wino wylicytowane podczas Wielkiej Aukcji Tokajskiej w 2017 roku

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Barta Pince

Karol Barta to inwestor i oddany miłośnik Tokaju, który zawsze bezkompromisowo podchodził do własnej marki. Najnowsze roczniki win zmiatają z nóg! To jedna z najlepszych winiarni w regionie.

Winnica

Barta to jedna czołowych rodzinnych manufaktur wina, zlokalizowana w tokajskiej miejscowości Mad. Winnica jest prowadzona w sposób organiczny z minimalną ingerencją człowieka, w efekcie czego każdy rocznik ma swoją unikalną charakterystykę. Uprawy prowadzone są na dwóch tarasach Öreg király  (10ha) oraz Kővágó (3.5ha). Winnica jest oficjalnym dostawcą wina dla rządu Węgier.

Szczepy

Ponad 80% nasadzeń to Furmint, uzupełniony szczepami: HárslevelűSárgamuskotály i Kövérszőlő. Połowa nasadzeń jest ułożona w takim sposób, że zbiór winogron jest możliwy wyłącznie ręcznie. 

Historia

Pierwsze informacje na temat kultywacji wina na zboczu Öreg Király-dűlő pochodzi już z XIII w. To również z tych zboczy pochodziło jedno z najbardziej cenionych tokajskich win, wielbionych między innymi, przez słynny na Węgrzech ród Rakoczy. Po II wojnie światowej, produkcja została porzucona, ponieważ nie była w stanie konkurować z niskojakościowymi, masowymi producentami. Trend ten został odwrócony w 2004r. przez rodzinę Barta, którzy do dnia dzisiejszego prowadzą winiarnię.

Klimat / Gleba

Winnica posiada południową i południowo-zachodnią ekspozycję. Kamienna gleba (wulkaniczny tuf) w połączeniu ze stromym zboczem czyni uprawy na tych zboczach wyjątkowo trudne. Winnica rozwija intensywnie tarasy Kővágó, na których pierwsze zbiory dokonano w 2017r., a pozostałe 13ha czeka na obsadzenia.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również