Teleki Csányi - Teleki Tradíció 1881 Villányi...

Teleki Csányi - Teleki Tradíció 1881 Villányi Pinot Noir White Brut Pezsgő 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Villány
Szczep
Pinot Noir
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
8-10 °C

79,99 zł

Opis

Białe wino musujące dojrzewające w butelce na osadzie przez kilkanaście miesięcy. Białe wino z czerwonych winogron pinot noir - absolutnie musisz spróbować, jeśli jeszcze takiego nie piłeś!

Złożone i bogate.  W kieliszku bladosłomkowa barwa i drobne bąbelki. W nosie aromaty zielonych jabłek, gruszki i cytryny, oraz nuta truskawek. W ustach przyjemne musowanie, smak białych owoców, świetny balans między wysoką kwasowością a delikatną słodyczą. Na finiszu odrobina słoności.

Teleki Tradíció 1881 Villányi Pinot Noir White Brut Pezsgő to już drugie wino, przygotowane metodą szampańską, przez winnicę Teleki Csányi z Villany. Pierwsze było różowe - które również warto zdegustować - można je kupić tutaj: Teleki Rose Brut

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Teleki Csányi

Winnica

Wyjątkowy mikroklimat - rywalizujący z Bordeaux, bogata żyzna gleba - hojny dar natury, oraz dumna tradycja odziedziczona po uznanym autorytecie - Zsigmond Teleki, założycielu winnicy sprawiły, że aspiracją winnicy Teleki Csanyi jest wytwarzać wina, które należą do najlepszych na świecie. Centrum winnicy znajduje się w samym sercu Villány, jej imponujący budynek z najnowocześniejszym sprzętem winiarski wtapia się w krajobraz, a zapierający dech w piersiach system piwnic skrywa wina i skarby spoczywające w beczkach.

Szczepy

Odmiany winorośli uprawianych w winnicy Teleki Csanyi: Cabernet Sauvignon, Kékfrankos, Blauburger, Merlot, Pinot Noir, Petit Verdot, Portugieser, Irsai Olivér, Zenit, Syrah, Cabernet Franc, Olaszrizling, oraz Hárslevelű.

Historia

Winiarnia Teleki Csanayi została założona w 1881r. przez jednego z najsłynniejszych węgierskich winiarzy Zsigmonda Teleki, a jego dziedzictwo nadal decyduje o długofalowych celach i codziennym życiu posiadłości. Najdłuższy system piwnic w Villány znajduje się pod nowoczesną winiarnią, w której butelkowanych jest 2 miliony win rocznie.  Teleki Csanayi to największa winnica w regionie Villany, która uprawia winorośl na obszarach tak legendarnych winnic jak: Kopár, Ördögárok, Csillagvölgy czy Jammertal.  Winiarnia Teleki Csanayi ma obecnie ponad 500 hektarów upraw i jest jedną z najważniejszych winnic na Węgrzech. Ważna jest zarówno tradycja i wiedza, jak i nowoczesny sprzęt i innowacyjna technologia produkcji.

Klimat / Gleba

Villany to obszar idealny do uprawy winorośli. Południowe zbocza pasma górskiego stwarzają tu specyficzny mikroklimat. Należy do ciepłej, umiarkowanie wilgotnej strefy klimatycznej. Średnia roczna temperatura waha się między 10-11°C, co odpowiada średniej krajowej, ale średnia roczna ilość nasłonecznienia waha się między 2100-2150 godzin. Ostatnie wiosenne przymrozki występują prawdopodobnie do 10 kwietnia, a okres bezmrozowy trwa zwykle do drugiej połowy października. Liczba dni bez mrozu na południowych stokach wynosi ponad 200. Gleby winnic Teleki Csanayi są obojętne lub lekko zasadowe. Na płaskowyżu i północnych stokach występuje rędzina. Spotkać można również typy gleb czarnoziemów. Główne gleby regionu winiarskiego Villány to dolomit, margiel, wapień kredowy, z gliniastą, czasem piaszczystą pokrywą lessową.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również