Hoop Wines - Nemeti Zoltan Matra Kekfrankos 2019

Hoop Wines - Nemeti Zoltan Matra Kekfrankos 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Matra
Szczep
Kekfrankos
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14,5%
Temperatura podawania
14-16 °C

74,99 zł

Opis

Zoltán Németi, wraz z Zoltánem Kerekesem współtworzy projekt Hoop Wine. 

Mátra Kékfrankos 2019 to jego pierwsze, w całości samodzielnie wyprodukowane wino. Grona pochodzą z parceli Gereg. 

Wino spontanicznie fermentowało w otwartych kadziach, po czym zostało przelane do polimerowego zbiornika Flexcube, gdzie dojrzewało z dodatkiem debowych klepek.

Wino ma ciemnorubinową barwę. Aromat bardzo bogaty. Wyczujemy wiśnię, jeżynę, czarny pieprz, a także nutę borówki i czereśni. W tle: ściółkę leśną. W ustach wino jest wytrawne, delikatnie taniczne ale z wysoką kwasowością. Wysoki poziom alkoholu (14,5%) jest dobrze "ukryty". 

W smaku znów całe mnóstwo owoców: ciemna wiśnia, czereśnia, jeżyna, do tego pikanteria czarnego pieprzu i nuta dymu oraz wanilii. Na finiszu delikatna goryczka.

Bardzo dobry, świeży, owocowy, charakterny kekfrankos! Zamknięcie to innowacyjna oddychająca zakrętka (Stelvin Inside).

Nemeti Zoltan Matra Kekfrankos 2019 jest już gotowy do picia, ale jest bardzo "obiecujący" i za rok, dwa z pewnością pokaże jeszcze dojrzalszą twarz. 

Wino w ocenie specjalistów:
"Prosty, acz skoncentrowany, szczery, typowy kekfrankos z ziołowymi akcentami typowymi dla chłodnej Matry. Niewyczuwalne 14,5 proc. alkoholu. Dużo soczystej wiśni, czarnej porzeczki, do tego miękkie gronowe taniny i - na szczęście! - "0" dębu. Bardzo udane wino".
- Ferment. Pismo o winie.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Hoop Wines

Winnica

Hoop to jeden z najmniejszych producentów w naszej ofercie specjalizujący się w produkcji win typu Pet-Nat oraz spokojnych win czerwonych. Mniej w ich przypadku, oznacza więcej. Hoop jest świetnym reprezentantem regionu Matra (zlokalizowanego między Egerem i Budapesztem). Przy produkcji wykorzystują wyłącznie francuskie dębowe beczki, co jest rzadkością na Węgrzech. 

Szczepy

W uprawach dominuje Kékfrankos, czyli rodzima czerwona odmiana winogron, wg. właścicieli Hoop to szczep "o wyjątkowej osobowości, zdolny do tworzenia wielkich czerwonych win". Uprawy dopełnia Pinot Noir oraz Cabernet Franc. 

Historia

Projekt zainicjowany przez dwóch winiarzy Zoltána Kerekes i Zoltán Németi (koledzy ze szkolnej ławki), którzy po 10 latach zbierania doświadczenia w innych winnicach zdecydowali się na otwarcie własnej. Dostrzegając rozwój nowego nurtu w winiarstwie postawili na produkcję Pet-Natów, które wychodzą im diabelsko pyszne!

Klimat / Gleba

Mátra to region winiarski o chłodnym klimacie, zlokalizowany na zachód od Egeru. Występują tu gleby wulkaniczne, skaliste zbocza, które posiadają zróżnicowaną ekspozycję sięgającą 300-400 m n.p.m.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również