Bencze - Uranus 2014

Bencze - Uranus 2014

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Badascony
Szczep
Raining Rizling
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
11%
Temperatura podawania
10-12 °C

90,99 zł

Opis

Białe wino wytrawne przygotowane ze szczepu raining rizling. Wino fermentowało w beczkach przez 1 dzień w kontakcie ze skórkami. Następnie leżakowało w beczkach na osadzie przez 6 miesięcy i dojrzewało kolejne 6 miesięcy.  Do wina dodano jedynie minimalną ilość siarczynów.

Ekstemalna, wysoka kwasowość jest nico złagodzona delikatnym słodkim aromatem pochodzącą z gron porażonych szlachetną pleśnią (40% gron wykorzystanych do produkcji tego wina, to były winogrona botrytis). Poza tym odnajdziemy w tym winie nuty czarnej herbaty i dzikie zioła.

Uranus polecny jest głównie do dań kuchni azjatyckiej i wieprzowiny (dania nieco bardziej tłuste).

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

O producencie

manufacturer-picture

Bencze Birtok - BIO

Bencze – Istvan Bencze to autentysta, który przeszedł drogę od biodynamika do naturalisty. Dziś tworzy wybitne wina w sposób maksymalnie szczery i naturalny.

Winnica

Istvan Bencze to młody przedstawiciel węgierskiego winiarstwa, który przywiązuję ogromną wagę do naturalnego podejścia do produkcji wina. Bencze od samego początku stawiał na rolnictwo organiczne (uzyskana certyfikacja 2015r.), które później wyewoluowało w kierunku biodynamiki (certyfikacja Demeter uzyskana w 2019r.). Filozofia Bencze nacechowana jest niskointerwencyjnym winiarstwem: nie stosuje się tutaj procesów filtracji, klarowania, siarki, 100% upraw zbieranych jest ręcznie, natomiast do fermentacji wykorzystuje się dzikie drożdże. To wszystko sprawia, że wina są oryginalne i w smaku odbiegają od klasyki (w szczególności Riesling) i są to produkty dla osób świadomie decydujących się na wina naturalne.

Szczepy

Winnica uprawia autochtoniczne (lokalne) szczepy: Kék bakator, Kadarka, Hajnos kék, Kéknyelű, Tihanyi kék, które uzupełniane są europejskimi odmianami Riesling i Pinot Noir. 

Historia

Bencze z wykształcenia jest…informatykiem i przez kilka lat z sukcesami prowadził własną firmę IT. Po okresie spędzonym we Włoszech, (jego żona studiowała we Florencji  projektowanie wnętrz) Istvan zadecydował o zmianie specjalizacji i zakupie 0.3ha działki w okolicach Balatonu. Kolejne lata to intensywny rozwój winnicy, która dzisiaj liczy juz ponad 20ha (z czego 15ha kultywowanych).

Klimat / Gleba

Winnica poddawana jest wpływem dwóch klimatów: kontynentalnego oraz śródziemnomorskiego. Gleby to mieszanka gleb brunatnych, wulkanicznych bazaltów i tuf oraz piaskowców, glin, piasku i wapieni.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również