Teleki Tradíció 1881 Villányi Pinot Noir Rosé Pezsgő Brut 2018

Teleki Csányi - Teleki Tradíció 1881 Villányi Pinot Noir Rosé Brut Pezsgő 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Villány
Szczep
Pinot Noir
Objętość
750ml
Kolor
Różowe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
8-10 °C

79,99 zł

Opis

ROCZNIK 2018 WYPRZEDANY. Dostępny kolejny rocznik - Teleki Tradíció 1881 Villányi Pinot Noir White Brut Pezsgő 2019.

Różowe, jednoszczepowe wytrawne wino musujące, przygotowane metodą tradycyjną, ze szczepu pinot noir. Prawdziwe dzieło sztuki stworzone przez László Romsicsa z winnicy Csanayi. To jeden z największych węgierskich specjalistów w dziedzinie produkcji wykwintnych win musujących.

Wino to dojrzewało na osadzie przez ponad 20 miesięcy, Po tym okresie zachowało niezłą kwasowość (7 g/l) oraz subtelną słodycz (7,8 g/l). Przygotowane w nakładzie 10000 but. 

Elegancki, blady łososiowy kolor. Intensywny, złożony zapach brzoskwiń, pomarańczy i dyskretnych drożdży z dodatkiem cytrusów. Wyczuwalne także nuty truskawek i owoców dzikiej róży.

Soczysta, wibrująca kwasowość dodaje szampanowi wigoru i świeżości, podkreślając jego owocowy charakter. Drobne, kremowe bąbelki łatwo rozpływają się w ustach.

Idealna harmonia, świeżość, elegancja, jedwabista konsystencja. Absolutnie trzeba go spróbować!

Dobrze schłodzony Teleki Tradíció Villányi Pinot Noir Rosé będzie smakował jako aperitif, ale także do dań z łososia, owoców morza, dojrzewającej szynki.  Wino polecane również do wszelkich dań z jajkiem w roli głównej.

Wino w ocenie specjalistów:
"Dojrzewa na osadzie trzy lata, co przekłada się na kremową fakturę i dojrzałe aromaty czerwonych owoców. Pienistość jest obfita, całość zaś na tyle strukturalna, by nie traktować tego wina jedynie jako aperitifu. Klasa, i to w doskonałej cenie!"

Tomasz Prange - Barczyński, winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Teleki Csányi

Winnica

Wyjątkowy mikroklimat - rywalizujący z Bordeaux, bogata żyzna gleba - hojny dar natury, oraz dumna tradycja odziedziczona po uznanym autorytecie - Zsigmond Teleki, założycielu winnicy sprawiły, że aspiracją winnicy Teleki Csanyi jest wytwarzać wina, które należą do najlepszych na świecie. Centrum winnicy znajduje się w samym sercu Villány, jej imponujący budynek z najnowocześniejszym sprzętem winiarski wtapia się w krajobraz, a zapierający dech w piersiach system piwnic skrywa wina i skarby spoczywające w beczkach.

Szczepy

Odmiany winorośli uprawianych w winnicy Teleki Csanyi: Cabernet Sauvignon, Kékfrankos, Blauburger, Merlot, Pinot Noir, Petit Verdot, Portugieser, Irsai Olivér, Zenit, Syrah, Cabernet Franc, Olaszrizling, oraz Hárslevelű.

Historia

Winiarnia Teleki Csanayi została założona w 1881r. przez jednego z najsłynniejszych węgierskich winiarzy Zsigmonda Teleki, a jego dziedzictwo nadal decyduje o długofalowych celach i codziennym życiu posiadłości. Najdłuższy system piwnic w Villány znajduje się pod nowoczesną winiarnią, w której butelkowanych jest 2 miliony win rocznie.  Teleki Csanayi to największa winnica w regionie Villany, która uprawia winorośl na obszarach tak legendarnych winnic jak: Kopár, Ördögárok, Csillagvölgy czy Jammertal.  Winiarnia Teleki Csanayi ma obecnie ponad 500 hektarów upraw i jest jedną z najważniejszych winnic na Węgrzech. Ważna jest zarówno tradycja i wiedza, jak i nowoczesny sprzęt i innowacyjna technologia produkcji.

Klimat / Gleba

Villany to obszar idealny do uprawy winorośli. Południowe zbocza pasma górskiego stwarzają tu specyficzny mikroklimat. Należy do ciepłej, umiarkowanie wilgotnej strefy klimatycznej. Średnia roczna temperatura waha się między 10-11°C, co odpowiada średniej krajowej, ale średnia roczna ilość nasłonecznienia waha się między 2100-2150 godzin. Ostatnie wiosenne przymrozki występują prawdopodobnie do 10 kwietnia, a okres bezmrozowy trwa zwykle do drugiej połowy października. Liczba dni bez mrozu na południowych stokach wynosi ponad 200. Gleby winnic Teleki Csanayi są obojętne lub lekko zasadowe. Na płaskowyżu i północnych stokach występuje rędzina. Spotkać można również typy gleb czarnoziemów. Główne gleby regionu winiarskiego Villány to dolomit, margiel, wapień kredowy, z gliniastą, czasem piaszczystą pokrywą lessową.

Ocena

3 - ilość opinii

Pyszne!
Wspaniały musiak !!! Drobne, trwałe bąbelki - delikatny owocowy smak i perlistość w ustach - czyli to, czego oczekuję od wina musującego!
Dodano przez Lidia w dniu 2022-12-17

Wspaniałe
Wino re-we-la-cyj-ne! Czuć dojrzałe czerwone owoce. Przyjemne bąbelki i drożdżowe nuty przywodzące na myśl malinowego croissanta
Dodano przez Anna w dniu 2022-07-12

Metoda tradycyjna z Węgier
Bardzo dobre wino musujace z Villany - wyczuwalne poziomki i truskawki.
Dodano przez Piotr w dniu 2022-04-24

Inni klienci kupili również