Petreny - Chardonnay 2015
Petreny - Chardonnay 2015

Petreny - Chardonnay 2015

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Eger
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
10-12 °C

42,99 zł

Opis

Dobrze dojrzałe, owocowe, skoncentrowane wino Chardonnay, które jest ekscytująco uzupełnione nutami beczkowymi.

Soczyste taniny z nowej dębowej beczki nadają winu długą żywotność, wzbogacając jego kwasową strukturę, co pozwala nam czekać na idealną okazję do otwarcia takiej butelki.

Wino ma jasny, złocistożółty kolor. Jego zapach otwiera się powoli; początkowo ma przyjemny owocowy aromat z gruszką i owocami południowymi, wśród których mango jest najbardziej aktywne. W smaku pojawiają się te same owoce co w zapachu, z gruszką i południowymi owocami, ale także z nutą wanilii na finiszu.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Petreny

Winnica

Petrény to jeden z największych producentów z regionu Eger, pomimo to jedną z podstawowych wartości w winnicy pozostaje przywiązanie do natury - cały proces inspirowany jest zasadami biodynamiki. Leżakowanie odbywa się w dębowych beczkach w piwnicach zlokalizowanych w słynnej Dolinie Pięknej Pani. Jest to pierwsza piwnica w regionie, która  uzyskała certyfikat koszerności. Petrény posiada własne zaplecze noclegowe wspierające lokalną enoturystykę.

Szczepy

Petrény uprawia 23 szczepy: 14 białych i 9 czerwonych, w ramach których najważniejsze to: Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Kekfrankos, Merlot, Pinot Noir i Syrah. Ta różnorodność pozwala na tworzenie świetnych Egri Bikaverów (przypominamy, że muszą się składać min. 4 szczepów), w tym Big Band, który stał się pierwszym hitem winnicy.

Historia

Dokumentacja wskazuje, że rodzina Petrény była zaangażowana w uprawę winorośli i produkcję wina w Verpelét na początku XVII wieku. Zanim Attila  postanowił kontynuować winiarskie tradycje pracował jako inżynier cybernetyki w Warszawie. Te rozpoczęły się na przełomie XXw. i XXIw., natomiast pierwsze wino (Furia) wypuszczono na rynek w 2005r. Winnica na przestrzeni ostatnich lat urosła do imponujących rozmiarów 150ha, z czego 120ha podlega kultywacji. Dużą część produkcji trafia na rynki zagraniczne, w tym Polski! W 2018r. firma rozszerzyła gamę produktów o kosmetyki na bazie winogron.

Klimat / Gleba

Różnorodne uprawy umożliwiają rozróżnienie trzech linii win - podstawowa (Silver), wyższa (Gold) oraz premium (Superior) z najlepszych upraw zlokalizowanych w ramach parceli Padok.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również