Paangold -2003 - Szamorodni Szaraz

Paangold -2003 - Szamorodni Szaraz

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

59,99 zł

Opis

Wytrawny szamorodni ze szczepu Furmint. Spontaniczna fermentacja w tankach ze stali nierdzewnej, następnie dojrzewanie w dębowych beczkach przez 16 lat!

Tokaji Dry Szamorodni to intrygujące i ekscytujące wino, wyprodukowane w stylu niegdyś popularnym w całym regionie, ale teraz na skraju zaniku.

Po otwarciu aromaty przypominają Sherry, ponieważ utleniające orzechowe smaki są wspaniałym akcentem bogatej miodowej nuty. Zbotrytyzowane jagody oferują bogactwo, nutę suszonej moreli i lekką kwiatową nutę muszkatu.

Trudno uwierzyć, że to rocznik 2003, ponieważ wino wciąż kipi świeżością i wykazuje dużą zdolność do starzenia.

Świetnym połączeniem kulinarnym będą hiszpańskie krewetki czosnkowe, peklowana szynka mangalitza lub pomidorowa insalata a także paprykarz z kurczaka, zwany po węgiersku Paprikás Csirke.

BRAK W MAGAZYNIE.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Paangold Tokaji

Winnica

Zlokalizowana w Tokaju w miejscowości Tolcsva winnica Paangold robi to, z czego Tokaj jest znany - wina słodkie, a w szczególności wybitne Aszu. Jak większość winnic w regionie, tutaj również mamy do czynienia z rodzinnym przedsięwzięciem, na czele, którego stoi Antal Pauleczki, winemaker i enolog z ponad 25 letnim stażem. Praca nie idzie na marne, ich 5 Puttonowe Aszu Sargamuskotaly zdobyło złoty medal (95 pkt) podczas Decanter World Wine Awards w 2021r. 

Szczepy

W Paangold pierwsze skrzypce odgrywa szczep Sárgamuskotály, którym obsadzone jest 13ha upraw. Kolejne dwa szczepy stanowią Furmint (12ha) oraz Hárslevelű (3ha). Co ciekawe wszystkie wina są jednoszczepowe, a kontrolę nad wysoką jakością gron umożliwia ręczny zbiór, który w tej winnicy przypada na okres wrzesień - grudzień. 

Historia

Antal rozpoczął działalność winnicy w 1998r., natomiast oficjalna nazwa Paangold została nadana w 2013r. Dlaczego tak długo? Wystarczy spojrzeć na roczniki win Paangold - w naszej ofercie znajdują się wina z lat 1999 - 2003. Wszystkie Aszu są leżakowane w drewnianych, 25-30 letnich, 250 litrowych beczkach w piwnicach znajdujących się na terenach światowego dziedzictwa Unesco.

Klimat / Gleba

Uprawy Paangold znajdują się na terenie Tolcsvy (3 parcele: Bánya, Várhegy oraz Radoska), Olaszliszki (Budaházi) oraz Sárazsadány (Zsadányi i Dobra). Znakomita większość rośnie na gliniastych glebach brunatnych, pod którym znajduje się tuf wulkaniczny, nadający słodkim winom odpowiednią mineralność i kwasowość. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również