Kovasc Nimrod - Sky Furmint 2017
Kovasc Nimrod - Sky Furmint 2017
Kovasc Nimrod - Sky Furmint 2017
Kovasc Nimrod - Sky Furmint 2017

Kovacs Nimrod - Sky Furmint 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Eger
Szczep
Furmint
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
15,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

139,99 zł

Opis

Jeśli chodzi o fuminta, możemy uznać, że najlepsze z najlepszych pochodzą z Tokaju, ale w rzeczywistości Eger uprawiał odmianę furmint przed filokserą, a Nimrod Kovács z powodzeniem potwierdza, że Egerskie wino z furminta może być genialne!

Ten wytworny furmint pochodzi z najlepszego terroir w Egerze, wzgórza Nagy-Eged.

Wyjątkowe wino ze świetnego rocznika 2017. Fermentowane w stalowych kadziach (35%) i beczkach (65%) leżakowało w beczkach węgierskich i francuskich na osadzie przez 9 miesięcy.

Wino pięknie błyszczy w kieliszku, mieniąc się kolorami jasnozłoto-żółtymi. Dyskretny i elegancki aromat: jabłka, gruszki, lekko dojrzałe morele i białe kwiaty. W tle słodki zapach ciasta wynikający z użycia beczki.

Wino złożone, o posmaku gruszki i moreli z nutą wapienia i krzemienia.

Wyprodukowano  1684 butelki.

Wino Sky Furmint 2017 z winnicy Kovasc Nimrod  zdobyło Grand Prix Champion na konkursie win na VinaAgora w 2021r. , a tym samym zdobyło honorowy tytuł „najlepszego furminta na Węgrzech”. Wyróżnienie potwierdziło filozofię winnicy: "Szanując terroir, zachowując jego cechy, starannie dobierając odmiany, stosując nowoczesne narzędzia, stale rozwijając swoją wiedzę i mając na uwadze światowe trendy, potrafimy w winie pokazać charakter regionu Eger i stworzyć naprawdę świetne wina".

VinAgora to międzynarodowy konkurs wina organizowany corocznie na Węgrzech.  

Potencjał starzenia wina: 15 - 20 lat.

Wino w ocenie specjalistów:
“Nimrod Kovacs to bowiem nie byle kto. Od lat robi świetne wina, to wiedziano, lecz furmintem Sky zaiste wzbił się ponad poziomy. Tak delikatnego, krągłego, oddającego wszystkie smaki owoców, a przy tym do cna wykorzystującego mineralność najlepszego wzgórza w Egerze (Nagy-Eged) furmintu nie piłem dawno. Czapki z głów!”
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus

Kovács Nimród Sky Furmint on Vivino

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Kovacs Nimrod

Tradycja zobowiązuje. Pewnie dlatego, Kovács Nimród umiejscowił swoje przedsięwzięcie w historycznej części Egeru, w rzędzie piwnic przy ulicy Verőszala gdzie produkuje wina na światowym poziomie. Korzysta z osiągnięć technologicznych XXI wieku, ale działa w zgodzie z wielowiekową tradycją. Właściciel winnicy twierdzi, że esencja dobrego wina tkwi w wyjątkowym terroir, w którym uprawiane są winogrona. Z dostępem do trzech najlepszych parcel w regionie, w tym jednej Grand Cru (Nagy Eged), winnica jest "skazana" na sukces.

Szczepy

Eger jest regionem o chłodnym klimacie, podobnym do Burgundii lub chłodniejszego klimatu Kalifornii. Z tego względy właściciele zdecydowali się  na międzynarodowe nasadzenia, takie jak Chardonnay, Pinot Noir, Syrah, Merlot i Cabernet Franc oraz tradycyjne węgierskie odmiany, takie jak Furmint i Kékfrankos.

Historia

Właściciel winnicy Kovács Nimród to seryjny biznesman, który doświadczenie zdobywał w amerykańskich firmach telekomunikacyjnych (Time Warner, UPC) oraz spożywczych (Hershey). Uzyskał również tytuł MBA na uniwersytecie Thunderbird School of Global Management. Ze względu na silne koneksje ze Stanami, istotna część win eksportowana jest do USA.

Klimat / Gleba

Kovács Nimród uprawia wino na trzech tarasach, w tym na najbardziej znanym wzgórzu w Egerze, Nagy Eged, z którego pochodzą wina Sky oraz NJK. Uprawy posiadają zróżnicowaną ekspozycję (Nagy Eged są strome, natomiast stoki Nagyfai łagodne). Podłoże mają spory udział skał wapiennych nadający winom mineralny charakter. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również