Etyeki Kuria White 2020 Zobacz większe

Etyeki Kuria - White 2020

15968

Nowy produkt

Biełe cuvee przygotowane ze szczepów: Kiralyleanyka, Zenit, Pinot Gris, Chardonnay.  Wino pełne energicznie dobrej kwasowości, owocowe i z wyższą niż we wcześniejszych rocznikach proporcją cukru resztkowego (7,6 g/l). 

Średnio intensywny cytrynowy kolor.  W zapachu wyczuwalny aromat kwiatowy, zielone jabłko, ciasto cytrynowe, grejpfrut.  Smak cytrusowych owoców i pomelo. Finisz lekko słonawy.

Odświeżające wino jako letni aperitif i do lekkich sałatek.

Nagrody i wyróżnienia:

 • VinAgora 2021 - srebro dla rocznika 2020

Więcej szczegółów

35,69 zł brutto

payments-logos
Producent
Etyeki Kuria
Etyeki Kuria

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionEtyeki-Buda
SzczepKiralyleanyka
Objętość750ml
Zawartość alkoholu12,5%
Temperatura podawania10-12 °C

Etyeki Kuria

Winnica

Jak wiele innych prywatnych winnic na Węgrzech, historia Etyeki Kúria rozpoczęła się pod koniec lat 90-tych. Winiarnia zyskała reputację dzięki nowoczesnemu podejściu do produkcji wina, które nie wykluczało poszanowania do tradycyjnych wartości regionu. Aktualnie głównym winiarzem jest Sándor Mérész, który dołączył do zespołu Etyeki dziesięć lat temu. Od tego momentu kształtuje on niepowtarzalny styl tej winnicy, łącząc lokalne doświadczenia z własnym międzynarodowym podejściem i najnowszymi wynikami badań.  Za swoje winiarskie zasługi w pracy zawodowej Sándor od 2013r. jest co nominowany do nagrody „Winiarz winiarzy” na Węgrzech. 

Szczepy

Winnica Etyeki Kuria produkuje wina ze szczepów obejmujące zarówno międzynarodowe (Pinot Noir, Chardonnay, Sauvignon Blanc) jak również lokalne winogrona (Kékfrankos). Winnice znajdują się w regionie Etyek-Buda (32ha) oraz Sopron (22ha).Nowoczesny wizerunku marki czerpał inspirację z tradycyjnych wzorów szwów używanych przez niemieckojęzyczną ludność szwabską, mieszkającą w miejscowości Etyek od XVIII w.

Historia

Etyeki to niesamowita historia sukcesu, która rozpoczęła swoją działalność w 1996r. na Öreghegy (Stara Góra) od 1.5ha obsadzeń w skromnym obiekcie i malym zespole. Jednym z kamieni milowych w rozwoju, było rozpoczęcie, jako pierwsza winnica w regionie,  nasadzeń Pinot Noir, które otrzymało od Caroline Gilby z Decanter 93 pkt. W 2021 winnica obchodziła 25-te urodziny, prezentując limitowaną edycję wina musującego produkowanego metodą tradycyjną z rocznika 2018r. Jest to pierwszy krok do odkrycia  potencjału win musujących z regionu Etyek.

Klimat / Gleba

Region Etyek słynie z wysokiej zawartości wapienia w swoich glebach. Według legendy, w XIXw. przedsiębiorca József Törley wyjechał do Francji i zdał sobie sprawę, że warunki w Etyek są podobne do tych w Szampanii, co skłoniło go do założenia w 1882 roku w Budafok (na przedmieściach Budapesztu) firmy produkującej wina musujące. Etyeki Kuria chce kontynuuować tradycję, za co trzymamy gorąco kciuki!

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
sierpien-2021

Opinie

Napisz opinię

Etyeki Kuria - White 2020

Etyeki Kuria - White 2020

 • Objętość: 750ml
 • Smak: wytrawne
 • Kolor: białe
 • Kraj pochodzenia: Węgry
 • Zawartość alkoholu: 12,5%
 • Temperatura podawania: 8 - 10°C
 • Produkowane ze szczepu: Kiralyleanyka, Zenit, Pinot Gris, Chardonnay
 • kwasowość: 5,5 g/l
 • Cukier: 7,6 g/l
 • Region: Etyeki -Buda 

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: