Pannonhalmi - Infusio 2018
Pannonhalmi - Infusio 2018

Pannonhalmi - Infusio 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Pannonhalmi
Szczep
Merlot
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
15%
Temperatura podawania
16-18 °C

238,99 zł

Opis

Infusio to czerwone wino Pannonhalmy w stylu Bordeaux. Wytwarzane z merlota (80%) i cabernet franc (20%) - najbardziej prestiżowa mieszanka Abbey Winery Pannonhalma pochodzi z najgorętszej winnicy Babszökő, Tavaszó. Zbiór owoców miałmiejsce od 4 do 15 października 2021 r

Po odszypułkowaniu winogrona poddano fermentacji w zbiornikach ze stali nierdzewnej o pojemności 60 hl. Fermentacja przebiegała w temperaturze 30-32°C w ciągu pierwszych 10 dni długiego kontaktu ze skórą. Wino leżakowało w nowych, a w drugiej kolejności używanych głównie węgierskich i w maleńkiej części amerykańskich beczkach 228-litrowych przez 19 miesięcy.

W nosie pojawiają się jednocześnie dojrzałe jeżyny i żurawina, dopełnione aromatem wanilii wydobywającym się z drewnianych beczek. Równowaga słodyczy ekstraktu, alkoholu i dojrzałych tanin skutkuje łagodnym smakiem przywołującym skoncentrowane nuty suszonej wiśni i śliwki oraz kawy i czekolady.

To poważne i eleganckie wino o śródziemnomorskich nutach i dużym potencjale starzenia. Wino prawdziwie oddane świątecznym wydarzeniom…

Polecane do serwowania przy uroczystych okazjach lub do łączenia z potrawami z dziczyzny lub innego ciemnego mięsa.

Pyszne do picia teraz, jak i przez najbliższe 9 lat do 2032 roku.

Ekstrakt: 30,4 g/l

Cukier: 3,4 g/l

Kwasowość: 5,3 g/l

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Pannonhalmi Apatsagi Pinceszet

Winnica

Pannonhalmi Apatsagi Pinceszet to ciekawy przykład winiarni znajdującej się w kościelnych rękach, która tradycje winiarskie datuje aż od czasów średniowiecza. Po tym, gdy komunistyczny rząd Węgier znacjonalizował ich winnice, dopiero w 1999r. Benedyktyni odkupili zagrabione mienie i od tego czasu z charakterystyczną dla mnichów skrupulatnością odbudowują dawną sławę. 

Szczepy

Region Pannonhalma słynie z białych win, co znajduje odzwierciedlenie w liście odmian uprawianych przez zakonników. Spośród 52 ha nasadzeń dominuje Riesling, który zajmuje ok. 10 ha. W dalszej kolejności znajdziemy tu Gewurztraminera, Olaszrizlinga, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc. Spośród czerwieni wiodące miejsce zajmuje Pinot Noir, ale znajdziemy też Merlota i Caberneta Franc.. 

Historia

Benedyktyńskie opactwo w Pannonhalmie powstało pod koniec X wieku, stając się szybko jednym z najważniejszych kościelnych ośrodków w kraju. Niemal od samego początku mnisi zajmowali się również winiarstwem, co zresztą było regułą w całej Europie. Kres temu przyniosły czasu komunizmu, a odrodzenie winiarni nastąpiło dopiero po 1999r. Zakonnicy odkupili wówczas winnice i powierzyli produkcję dwóm wybitnym enologom - pochodzącemu z Egeru Tiborowi Gál (który zasłynął jako enolog w słynnej toskańskiej posiadłości Ornellaia) oraz Zoltánowi Heimann z Szekszárdu. W związku z tym, że obaj pracowali w regionach nastawionych na produkcję czerwonych win, do tradycyjnych dla Pannonhalmy bieli dołożyli również świetnie wykonane czerwienie.

Klimat / Gleba

Pannonhalma to region leżący bezpośrednio na południe od miasta Győr, w północno-zachodniej części Węgier. Tutejszy klimat jest chłodniejszy niż w regionach leżących dalej na południe, stąd też od wieków był on dedykowany uprawie aromatycznych białych odmian, które w takich warunkach zachowywały swój świeży, kwaskowy charakter. Jeśli chodzi o podłoże, to w górnej warstwie jest ono piaszczyste, niżej zaś znajdziemy osady lessowe i glinę.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również