Balassa - Dorgo Furmint 2017

Balassa - Dorgo Furmint 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
10-12 °C

139,99 zł

Opis

Efekt vintage, który wyraźnie przeniósł wina wytrawne wyprodukowane w 2017 roku w kierunku świeżości, bardzo ładnie uzupełnia zwarta, lekko chłodna elegancja i charakterystyczna dla winnicy mineralność. Wybijające nuty owoców tropikalnych i cytrusów uzupełnione są dojrzałym łagodnym jabłkiem.

Mocna, wyrazista, sprężysta, ale aksamitna kwaskowatość połączona jest z mineralnym, eleganckim, prawie przewiewnym zapachem.

Zróżnicowanie geologiczne poletka (kwarc / perlit / ryolit / tuf ryolitowy / andezyt) jest wyraźnie odzwierciedlone w zasoleniu minerałów w tym winie.

BRAK W MAGAZYNIE.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Balassa

Istvan  to kolejny tokajski wizjoner. Nakład pracy wykonywanej w winnicach oraz winiarska precyzja przekładają się na niespotykaną jakość win. Uważamy, że Istvan ma swój indywidualny styl tokajski nieporównywalny z żadnym innym producentem.

Winnica

Balassa to butikowa winnica z siedzibą w Tokaju, która produkuje jedne z najznakomitszych win ze szczepów Furmint i Harslevelu w regionie. Z jednej strony wiedza, pasja i doświadczenie Istvana, z drugiej wybór najlepszych, zróżnicowanych terroir i korzystanie wyłącznie z najwyższej jakości owoców sprawiły, że poziom win Balassa został doceniony przez miłośników węgierskiego wina na całym świecie. 

Szczepy

Jak przystało na reprezentanta Tokaju dwa główne szczepy uprawiane przez Istvana Balassę to Furmint i Harslevelu. Obsadzenia uzupełniają inne białe szczepy: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Kövérszőlő oraz Rajnai rizling.

Historia

Winnica Istvan Balassa powstała w 2005r., początki opierały się o jedną działkę nieprzekraczjącą powierzchni 1ha. Dzisiaj aerał jest prawie dwudziestokrotnie większy i rozlokowany w wielu geologicznie odmiennych terenach gwarantując sporą różnorodność.  Istvan Balassa oprócz win produkuje również kraftowe piwa.

Klimat / Gleba

Winnica Balassa prowadzi uprawę na ponad 10 działkach zlokalizowanych na terenie Tokaju, w tym na bodajże najbardziej renomowanych parcelach rozpościerających sie na zboczu wzgórza Św. Tomasza (Szent Tamas). Wszystkie uprawy zlokalizowane są na wysokościach 120 - 280m n.p.m. i na typowych dla Tokaju glebach wulkanicznych.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również