Hasso Douro DOC - Red 2019
Hasso Douro DOC - Red 2019

Hasso Douro DOC - Red 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Portugalia
Region
Douro
Szczep
Touriga Nacional
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
16-18 °C

56,99 zł

Opis

To wino nosi imię wyjątkowego psa Hasso, zaufanego towarzysza rodziny winiarzy.

Wino Hasso Red, to mieszanka klasycznych portugalskich szczepów Douro: touriga nacional, tinta roriz, tinta barroca, i niewielkiej domieszki kilku innych odmian.

Hasso Red jest lekkie, owocowe i ma świeży charakter, dzięki czemu jest doskonałym wyborem na każdą okazję z rodziną i przyjaciółmi.

Wino fermentowało w stalowych kadziach przez 10 dni, następnie dojrzewało przez 15 miesięcy, również w stali nierdzewniej. Dzięki temu wino zachowało owocową świeżość. Pachnie jagodami, jeżynami i lasem, z lekką kwiatową nutą. Ma dobrą strukturę i długi finisz. Rubinowy trunek dostojnie prezentuje się w kieliszku.

Będzie pasowało do dań mięsnych: wołowiny, dziczyzny, jagnięciny, a także do makaronów.

Wina DOC Douro oddają niezwykłe terroir Vale do Rio Távora. Unikalne połączenie północnych winnic, wysokości i różnorodności gleb łupkowych i granitowych pozwala na produkcję bardzo eleganckich, świeżych i mineralnych win nadających się do celów gastronomicznych o doskonałym potencjale do leżakowania.

Wyróżnienia:

rocznik 2019 - Srebrny Medal i 90 pkt. od Dekanter World Wine Awards 2022
Rocznik 2018 - Wine Enthusiast Best Buy (88 points)

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Kranemann Estate

 

Kranemannn Estate to przykład połączenia nowoczesności z kilkusetletnią tradycją sięgającą XII wieku. Winnica oraz projekt enoturystyczny jest rozwijany przez kanadyjsko-niemieckiego konesera win Christoph'a Kranemann. Winnica zlokalizowana w miejscowości Tavora, ok. 100km na wschód od Porto,  koncentruje się na produkcji win sygnowanych apelacją DOC, win typu Porto oraz oliwy z oliwek. Z areału ponad 150ha, niecałe 50ha przeznaczone jest na kultywację winorośli. W ramach winnicy Kranemann znajdziemy 4 marki: Hasso (w tym bardzo wysoko oceniane Hasso White, Hasso  to imię psa rodziny Kranemann), Quinta do Convento (wina spokojne), Senhora Do Convento (Porto) i Kranemann (Porto). 

Szczepy

Kranemann specjalizuje się w produkcji win ze szczepów typowych dla regionu Douro. Czerwone odmiany obejmują Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz i Tinta Barroca natomiast białe to Viosinho i Rabigato. Większość nasadzeń rozlokowana jest na wąskich tarasach, obejmujących zazwyczaj dwa rzędy winorośli. To wymusza ręczny zbiór oraz wstępną selekcję gron już na etapie winobrania. 

Historia

Quinta do Convento de São Pedro das Águias, która stanowi trzon Kranemann to charakterystyczna portugalska posiadłość, która jest integralną częścią historii Douro. Jej początki sięgają XII wieku, kiedy osiedlili się tu mnisi z zakonu cystersów i przyczynili się do zapoczątkowania uprawy winorośli w regionie. W 1986r. posiadałość trafiła w ręce Paul Vranken (znanego z produkcji szampanów Vranken), który rozpoczął produkcję win Porto. W 2018r. winnica zmieniła po raz kolejny właściciela. Po 20 latach podróży i poszukiwań miejsca na swoją winnicę potencjał tego miejsca dostrzegł Christopher Kranemann, który rok później wprowadził na rynek linię Hasso oraz buduję bazę noclegową mającą na celu zwiększenie potencjału turystycznego Tavory i okolic.

Klimat / Gleba

Winnice posiadają północną i północno-wchodnią ekspozycję i są położone na wysokości od 320 do 420 m n.p.m. Jak na przeważającym obszarze regionu Duoro, tak samo w ramach Kranemann dominują gleby łupkowe i granitowe, z których powstają świeże i eleganckie wina z dużą ilością charakteru i złożonością wymaganą do starzenia. Bezpośrednia bliskość rzeki Tavora (która uchodzi 10km dalej do Duoro) gwarantuje odpowiednią wilgoć oraz cyrkulację powietrza.

Ocena

2 - ilość opinii

Nie tylko etykiety
To przede wszystkim bardzo dobre douro, a etykieta pomaga w zakupie :)
Dodano przez Michał w dniu 2022-07-13

Ukochane
Wina Hasso to moje ukochane wina, również ze względu na etykiety :)
Dodano przez Olga w dniu 2022-05-17

Inni klienci kupili również