Wino Adoria Pinot Noir 2018

Adoria - Pinot Noir 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Dolny Śląsk
Szczep
Pinot Noir
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

93,69 zł

Opis

Ta ciekawa odmiana winorośli jest jedną z pierwszych, którą posadziliśmy w naszej winnicy.

Po fermentacji trunek dojrzewa w beczkach z amerykańskiego dębu. To bogate, klasyczne, czerwone wino jest pełne smaku i zapachu owoców dzikiego bzu, malin, truskawki i wiśni, z delikatną nutą wanilii.

Szczególnie polecamy do tradycyjnej kuchni polskiej i francuskiej. Nasze Pinot Noir doskonale odnajdzie się w towarzystwie potraw z dziczyzny, gęsi i kaczki, pasztetów, a także duszonej baraniny, czy grillowanego tuńczyka.

Po doświadczeniach z naszym winem w latach 2005-2017 roku już wiemy, że Pinot Noir Adoria jest wyśmienite dziś i będzie coraz lepsze z upływem czasu.

Pinot Noir 2018 - Adoria otrzymało srebrny medal PAR Wine Award International - Deutschland 2019.

Drugie miejsce w winach czerwonych w Konkursie Winiarskim "Polskie Korki 2021" w kategorii: wina czerwone.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Adoria

Winnica

Adoria słynie z nietuzinkowych, wysokojakościowych win, które zaskakują nawet krytyków polskiego winiarstwa - choć tych z roku na rok wydaje się być coraz mniej. To miejsce, w którym doświadczenie winiarza, pasja i tradycja przeplatają się z najnowszą technologią dając niebanalne efekty. Dowodem tego niech będzie bardzo wysokie 87 pkt od Decantera dla wina Extra Brut i złoty medal "Polskich Korkach 2021" w kategorii win musujących (metoda tradycyjna). 

Szczepy

Podstawę upraw w Winnicy Adoria stanowią trzy klasyczne szczepy winorośli właściwej: Chardonnay, Pinot Noir oraz Riesling. Kolejną istotną odmianą jest lokalny Bacchus. Producent skupuje też grona od innych, czego przykładem jest Dornfelder z plantacji Janusza Terleckiego w Zachowicach. 

Historia

Założycielem Winnicy Adoria jest Mike Whitney, amerykanin z Kalifornii, który w 1995 przeniósł się do Polski. Mark jest doświadczonym winiarzem, który zbierał doświadczenie w Kalifornii i Waszyngtonie. Po ponad  rocznych poszukiwaniach, swoją winnicę ulokował w Zachowicach, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku. Na ówczesne czasy projekt był wyjątkowo pionierski ze względu na rozmiar, nowoczesność i profesjonalizm w podejściu do produkcji wina. Dziś Adoria jest jedną z najbardziej cenionych winnic na krajowym (i nie tylko) rynku. 

Klimat / Gleba

Niebagatelne znaczenie ma łagodny, umiarkowany klimat oraz gleby bogate w sole mineralne. 

Ocena

1 - ilość opinii

Fajny pinot
Naprawdę porządny pinot z nosem pełnym dojrzałych czerwonych owoców i grzybów. Chciałoby się odrobinę mniej beczki i trochę więcej kwasowości, ale na pewno warto spróbować!
Dodano przez Kornel w dniu 2022-07-12

Inni klienci kupili również