Winnica Saganum - Rose 2021
Winnica Saganum - Rose 2021

Winnica Saganum - Rose 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Lubuskie
Szczep
Regent
Objętość
500ml
Kolor
Różowe
Zawartość alkoholu
11,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

58,99 zł

Opis

Saganum Rose 2021 to wino różowe, wytrawne, 0,5l-litrowe, przygotowane ze szczepu regent. W kieliszku wyrazisty, landrynkowy kolor. W nosie dominują aromaty truskawki, podbite ,,słoneczną" czereśnią i lekką nutką śmietanki i wanilii. W ustach wyczuwalna czerwona porzeczka, poziomka, truskawka, czerwone owoce jagodowe. Całość delikatna, o bardzo przyjemnej kwasowości, zakończona finiszem o smaku bardzo dojrzałego agrestu i porzeczek.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Saganum

Winnica Saganum leży w malowniczej Dolinie Bobru w podżagańskim Bożnowie. Została założona w 2017 roku przez Marcina Furtaka, który oprócz winnej pasji, zajmuje się zawodowo renowacją i konserwacją zabytków. 

Winnica

Winnica Saganum w ciągu kilku lat działalności - zdążyła już zdobyć kilkadziesiąt medali i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach winnych. W piwnicach Zespołu Poklasztornego Kanoników Regularnych  w Żaganiu, znajduje się dojrzewalnia, sala degustacyjna, mini muzeum winiarskie i bar. Klimat klasztornych piwnic okazuje się miejscem idealnym dla czerwonego wina, które długo dojrzewa tam w beczkach. 

 Szczepy

W winnicy zasadzono gewürztraminera, rieslinga, solarisa, souvignier gris, hibernala, chardonnay z odmian białych i pinot noira, dornfeldera, rondo, regent, pinot meunier z czerwonych.

Historia

Żagań już pod koniec XIII wieku mógł poszczycić się uprawą winorośli. Zawdzięczał to mnichom, którzy na przyklasztornych poletkach uprawiali winne krzewy. Wzmianki o pierwszych, świeckich już winnicach pochodzą z XVI wieku. Największa i najbardziej reprezentacyjna książęca winnica powstała w wieku XIX na stokach Weinbergu (Winnego Wzgórza). I właśnie tam, kilometr od tego historycznego miejsca, w 2017 roku została założona Winnica SAGANUM. Saganum to historyczna, łacińska nazwa Żagania. Wina czerwone Saganum dojrzewają w piwnicach Zespołu Poklasztornego Kanoników Regularnych wybudowanego w XIII wieku. Ponad siedemset lat temu mnisi w identyczny sposób przechowywali i starzyli gronowy trunek. 

Klimat/Gleba

Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiają, że klimat do dojrzewania owoców jest tam wyjątkowy. Winnice i sady łagodnie opadają ku rzece. 50 metrów przewyższenia od lustra Bobru do winogradów pozwala uzyskać optymalne warunki do wegetacji winnych gron.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również