Cabernet Cortis

Winnica Amelie - Cabernet Cortis Sweet Botrytis 2021

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Podkarpacie
Szczep
Cabernet Cortis
Objętość
375ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
11%
Temperatura podawania
8-10 °C

179,99 zł

Opis

Cabernet Cortis Sweet Botrytis 2021 powstał w 100% z owoców tego czerwonego szczepu, porażonych – także w 100% – szlachetną pleśnią, samo „prasowanie" gron trwało kilka dni – tak trudno było wycisnąć sok, z podobnymi oporami przebiegała fermentacja. Ostatecznie, dojrzewający w stalowych zbiornikach cortis uzyskał imponujące parametry 168 g cukru resztkowego i nieco ponad 10 g kwasowości.

Imponująca koncentracja, feeria dojrzałego owocu (morela, jabłko, brzoskwinia, gruszka), miód gryczany, migdały i odrobina żurawiny. Dobrze zaznaczona kwasowość sprawia, że intensywność aromatów nie męczy. Wino zdobyło Złoty korek w Spot 2022.

“Imponująca koncentracja, feeria dojrzałego owocu (morela, jabłko, brzoskwinia, gruszka), miód gryczany, migdały i odrobina żurawiny. Dobrze zaznaczona kwasowość sprawia, że intensywność aromatów nie męczy. Zamiast deseru – kontemplacyjnie i konesersko. Z pewnością czołówka polskich win słodkich ostatnich kilku lat”.
Maciej Nowicki, Winicjatywa

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Amelie

Amelie to winnica, która zadebiutowała winem z rocznika 2017, robiąc bardzo dobre wrażenie. Sama winiarnia mieści się w Radomyślu Wielkim (miasto położone tuż przy granicy województw podkarpackiego i małopolskiego), winnice natomiast (dwie  lokalizacje) – nieco dalej, w okolicach wsi Zdarzec.

Winnica

Winnica znajduje się w Zdziarcu nieopodal Radomyśla Wielkiego województwo Podkarpackie w otulinie mieszanych lasów, na ledwo zarysowanym wzniesieniu z wystawą południowo-wschodnią. Geograficznie to Płaskowyż Tarnowski liźnięty Kotliną Sandomierską.

Szczepy

Wiodące szczepy: johanniter, solaris i souvignier gris te odmiany mniej więcej w podobnych ilościach. Ale ze szczepów białych uprawia się tam również muscaris, riesling, chardonnay, hibernal, gewurztraminer. Z odmian czerwonych znajdziemy w winnicy Amelie: rondo, regent, cabernet cortis, cabernet cantor, pinot noir.

Historia

Amelie założyli w 2010 roku bracia: Grzegorz i Wojciech Pachołowie. Początkowo było to kilkadziesiąt krzaków. W 2015 posadzony pierwszy hektar, obecnie winorośl rośnie na powierzchni 6 hektarów w kilku lokalizacjach, czyniąc producenta jednym z większych w tym regionie.

Klimat/Gleba

Specyficzny, ciepły i wilgotny mikroklimat plus gleba piaszczysto-iglasta na podkładach glinowych o kwasowości pH 6,51 kreślą atrakcyjne terroir.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również