Gronowscy - Lukus Hibernal 2021
Gronowscy - Lukus Hibernal 2021

Gronowscy - Lukus Hibernal 2021

Ocena:
Smak
Półsłodkie
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Lubelskie / Roztocze
Szczep
Hibernal
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
11%
Temperatura podawania
8-10 °C

77,99 zł

Opis

Wino białe półsłodkie z odmiany hibernal o owocowym charakterze z nutami ziołowymi i delikatną słodyczą. Subtelne aromaty jabłka, mirabelki, gruszki i agrestu.

Doskonałe do dań rybnych oraz owoców morza. Sprawdzi się również jako aperitif.

Wina z winnicy Gronowscy są rześkie, owocowe i pełne słońca, którego na Roztoczu jest wyjątkowo dużo. Są efektem wielkiej pasji i ręcznej pracy członków rodzin z trzech pokoleń.

W miejscu gdzie dziś znajduje się Winnica kiedyś rósł ciemny gaj, po łacinie lukus. Słowo to zainspirowało założycieli winnicy, do nadania takiej nazwy swoim winom.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Gronowscy

Winnica

Posiadłość, na której terenie mieści się winnica, jest w rękach rodziny Gronowskich od wielu pokoleń. W miejscu, gdzie niegdyś istniał ciemny gaj (lac. Lukus - inspiracja do nazwy win), dziś podziwiamy równe szpalery winnych krzewów, skąpanych w promieniach słońca oraz budynki winiarni, chętnie odwiedzane przez turystów i licznych klientów. 

Szczepy

Na obszarze plantacji, obejmującym mniej więcej dwa hektara uprawia się tu różne odmiany winorośli. Początkowo dominowały odmiany hybrydowe: Hibernal, Solaris, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor, Seyval Blanc, Muscaris, Johanniter. Kolejne nasadzenia to już odmiany szlachetne winorośli (vitis vinifera):  Pinot Noir, Gewurztraminer,  oraz Roter Traminer. 

Historia

Pierwsze nasadzenia miały miejsce w roku 2008, było to raptem około 100 krzewów, jednak liczba ta szybko wzrosła. Lata starannej pracy, zwiększenie liczby krzewów w roku 2013 zaowocowały wypuszczeniem na rynek win w siedem lat po uruchomieniu przedsięwzięcia. Rok 2015 był przełomem. Starannie dobrany zbiór z pół-hektarowej działki zyskał uznanie, a kolejne lata przyniosły nie tylko nowe roczniki, ale i zwiększenie upraw do areału 2 ha, przy jednoczesnym wzroście różnorodności szczepów.
Remontowano i rozbudowano także samo gospodarstwo, które dziś prężnie działa i rok do roku może się poszczycić świetnymi wypustami.

Klimat / Gleba

Nad uprawą winorośli i produkcją win czuwają trzy pokolenia rodziny Gronowskich: założyciele (Ryszard,Paweł i Michał), ich dzieci oraz rodzice. Wspólna praca, odpowiednie warunki (gleby brunatne), dobre nasłonecznienie, południowa obsada i łagodny klimat wynikający z bliskiego sąsiedztwa lasów oraz rzek, pozwoliły uzyskać oczekiwane rezultaty – wina rześkie, pełne w smaku, mocno owocowe.

Ocena

1 - ilość opinii

Super
Bardzo przyjemne białe wino z Roztocza. W nosie owoce sadu i ziołowe nuty. Polecam!
Dodano przez Monika w dniu 2022-07-12