F.Schatz organic wines - Acinipo 2017

F.Schatz organic wines - Acinipo 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
Andaluzja
Szczep
Lemberger
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
14-16 °C

73,99 zł

Opis

Wino dostępne tylko w zestawie: F.Schatz organic wines - zestaw win w drewnianej skrzyni

Wino Acinipo to flagowe wino Friedricha Schatza. To jedyna winnica w Hiszpanii produkującą 100% Lemberger  - organiczne, biodynamiczne, wino wysokiej jakości. Naturalne wino, bez dodatku siarczynów. Wino czerwone, które dojrzewało przez 8 miesięcy na osadzie w beczkach ze słoweńskiego dębu.

Wino F.Schatz Acinipo 2017 ma kolor ciemnoczerwonej wiśni. W nosie wyczuwalne silne aromaty czerwonych owoców (jagody, wiśnie) z nutami ziołowymi (wawrzyn i tymianek) a także miętową czekoladą. Usta bardzo owocowe: dżem z czerwonej porzeczki. Subtelne, delikatne taniny. Finisz długi, elegancki, mineralny i balsamiczny.

Wino polecane do wszystkich rodzajów mięs, makaronów, ryb, delikatnej dziczyzny, takiej jak bażanty, kuropatwy itp..

Początek roku 2017 był zimny i śnieżny. Ale kolejne miesiące suche i gorące. Lato - z ekstremalnymi temperaturami w ciągu dnia powyżej 40'C, na szczęście z odświeżającymi chłodniejszymi nocami. Dzięki praktykom ekologicznym i biodynamicznym winnice były w stanie przezwyciężyć te problemy klimatyczne i dały pełne, zdrowe i zaskakująco zrównoważone zbiory, z fantastyczną naturalną kwasowością połączoną z dobrą dojrzałością winogron.

Dane techniczne:

Cukry redukujące: 1,2 gr/l

Całkowita kwasowość: 7,02 gr/l

Kwasowość lotna (zawartość lotnych kwasów organicznych w winie): 0,34 gr./l

Wolny SO2: 2 mgr./ltr.

SO2 ogółem: 1 mg/l.

Suchy ekstrakt: 32,10 g/l.

Wyprodukowano 4500 butelek z rocznika 2017

Wino zabutelkowane 31 marca 2019 roku

Etykieta: Kwiat pokrzywy

Wino w ocenie specjalistów:

"Wreszcie Acinipo 2017 nazwę zawdzięcza ruinom rzymskiego miasta, a powstaje z blaufränkisch, na Węgrzech zwanego kekfrankosem, a tutaj lembergerem. Dużo porzeczki, trochę kawy i mnóstwo, mnóstwo szczerego zachwytu. Pyszne".

Robert MazurekRzeczpospolita Plus Minus

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

F.Schatz

Młody Friedrich Schatz marzył o stworzeniu winnicy, w której mógłby tworzyć organiczne, biodynamiczne, wina wysokiej jakości. Naturalne wina, bez dodatku siarczynów. Pielęgnowane i produkowane w oparciu o tradycyjną mądrość w połączeniu z nowoczesnymi technikami. Znalazł idealne miejsce w sercu Andaluzji w gminie Ronda, nieopodal Malagi. 

Winnica

Przedsięwzięcie Friedrich Schatz - Bodega Finca Sanguijela, niewielka, rodzinna 3 hektarowa biodynamiczna winnica. Jest to pierwsza ekologiczna winnica w prowincji Malaga i należy do regionu uprawy winorośli „Serranía de Ronda”. Wszystkie wina produkowane w tym niewielkim regionie, opatrzone chronioną nazwą pochodzenia “Málaga y Sierra de Málaga”.

Friedrich Schatz  uprawia 9 różnych odmian winorośli, z których produkuje 6 różnych organicznych, biodynamicznych, naturalnych win bez dodatku siarczynów.

Produkcja wina

Do ochrony roślin stosowane są wyłącznie preparaty siarkowe i biodynamiczne. Zbiory są w 100% wykonywane ręcznie. W piwnicy przy produkcji wina praktykuje się wyłącznie procesy mechaniczne, odszypułkowanie/rozdrabnianie, następnie po ok. 1 godz. 1 tydzień fermentacji w otwartych kadziach, z ręcznym dociskaniem kilka razy dziennie. Fermentacja malolaktyczna ma miejsce w zbiornikach ze stali nierdzewnej, a leżakowanie (6-12 miesięcy) w nowych i używanych beczkach z dębu francuskiego, słoweńskiego i amerykańskiego. Po butelkowaniu wina czerwone dojrzewają 4-6 lat, a białe i różowe kilka miesięcy. Do win nie są dodawane siarczyny. Wina czerwone mają potencjał starzenia około 20-25 lat, wina białe i różowe około 10-15 lat. 

Szczepy

Począwszy od 1982 roku Friedrich sadził na terenie posiadłości nowe winorośle, aby badać ich zachowanie wegetatywne i generatywne, a także późniejszą produkcję wina.

W wyniku tych badań z różnymi odmianami oraz analizy glebowo-klimatycznej, ostatecznie  obsadzono 3 hektary wybranymi odmianami: lemberger, pinot noir, petit verdot, chardonnay, moscatel negro, tempranillo, syrah, merlot i cabernet sauvignon.

Historia

Rodzina Schatz wywodzi się z Bressanone w Południowym Tyrolu (Trentino, Tyrol), niemieckojęzycznej części północnych Włoch w pobliżu Dolomitów. Rodzina ostatecznie osiedliła się na południu Niemiec, w Korb (stan Badenia Wirtembergia) i od 1641 roku specjalizuje się w uprawie winorośli.

Już w wieku 18 lat Friedrich Schatz miał pomysł na życie: po pierwsze, chciał kontynuować rodzinną tradycję winiarstwa, a po drugie, chciał to robić w regionie o lepszym klimacie, niż na południu Niemiec.

W 1982 rozpoczął więc swoją podróż w poszukiwaniu idealnego miejsca. Podróżował przez różne kraje i obszary, aż w końcu wybrał Hiszpanię, a dokładniej Rondę. Położona w sercu Andaluzji Serrania de Ronda, to obszar, na którym swoje winnice uprawiali już Iberyjczycy, a później Rzymianie. Obszar zwany równeż: Ronda la Vieja – Kraina Wina.

Friedrich znalazł farmę i dom o osobliwej nazwie Finca Sanguijela, położony w Sierra de la Sanguijuela. O dziwo, inicjały Finki i Friedricha okazały się takie same, więc naturalnym było, że logo bodegi będzie brzmiało FS.

Mija 40 lat, od czasu założenia winnicy. Rodzina się rozrosła, a nowe pokolenie czerpie z mądrości dziadków, którzy wciąż na co dzień im pomagają i uczą. A natura - ze swoją ogromną hojnością - dba o całą resztę.

Klimat/Gleba

Winnica Friedricha Schatza znajduje się na wysokości 700 m, około 50 km od Afryki, 40 km od Morza Śródziemnego i 80 km od Oceanu Atlantyckiego, położona między 3 górami / rezerwatami przyrody. W rezultacie, są na tym terenie duże wahania temperatury dochodzące do 30º na dobę. Bardzo chłodne noce pozwalają na idealną dojrzałość winogron o wysokiej naturalnej kwasowości. Winnica rozciąga się na łagodnym zboczu na południe z głęboką glebą gliniasto-piaszczystą, zdrową ze względu na dobre napowietrzanie i przepuszczalność.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również