Georgian Valleys - Khvanchkara 2018

Georgian Valleys - Khvanchkara 2019

Ocena:
Smak
Półsłodkie
Kraj pochodzenia
Gruzja
Region
Racha
Szczep
Alexandreuli
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
10-12 °C

159,99 zł

Opis

Wyjątkowe, delikatnie słodkie czerwone wino Gruzji, które jest produkowane od 1907 roku. Powstaje z mieszanki dwóch lokalnych winogron aleksandrouli i mujuretuli - uprawianych w kontrolowanej strefie apelacji Khvanchkara na stokach Kaukazu w regionie Racha-Lechkhumi w północnej Gruzji. Aromaty wędzonej poziomki ustępują miejsca łagodnej mieszance suszonych owoców, granatu i odrobiny karmelu. Jest też dużo żywej kwaskowatości i lekko pieprzowego smaku, które pomagają zrównoważyć jego słodycz. Spróbuj schłodzone jako aperitif lub z budyniem czekoladowym i orzechami.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tbilvino

Winnica

Obok Marani Tbilvino jest najszerzej rozpoznawalną i jedną z najbardziej cenionych gruzińskich winiarni na światowym rynku. Są też przy okazji jednym z największych producentów w kraju. Lata ciężkiej pracy, łączenie nowych, innowacyjnych technologii, i równocześnie wierność winiarskiej tradycji kraju i regionu (Kachetia), sprawiają, że od lat ich wina cieszą się tylko uznaniem konsumentów, ale i są nagradzane w międzynarodowych konkursach, m.in. Decanter London, Mondial, Berlin Wine Trophy czy IWSC.

Szczepy

Kluczowymi szczepami dla winnicy są Saperavi, Kisi i Mtsvane, uprawy obejmują jednak także nasadzenie szczepów takich jak: Rkatsiteli, Tsolikauri, Ojaleshi, Aleksandrouli i Mujuretuli. Obecnie firma wypuszcza na rynek aż 29 różnych rodzajów win, a roczna produkcja sięga 7,500,000 butelek. 

Historia

Historia Tbilvino sięga 1962r., na ów czas będąc największa winiarnią w Gruzji. Skala i jakość produkcji szybko zaowocowały, a firma zajęła istotne miejsce na rynku i międzynarodowym. Duży przełom nastąpił po 1999r., czyli od czasu, gdy nad firmą pieczę objęli bracia Zurab i Giorgi Margvelashvili. Postawili na nowoczesną technologię, większa różnorodność produkcji oraz rozbudowę winnic.

Klimat / Gleba

W zależności od umiejscowienia nasadzeń, firma ma łącznie kilka plantacji, znajdziemy i różnorodne terroir.  W Kvareli są to gleby aluwialne, zawierające specyficzny piasek duruhi, a zbocza mają południowo-wschodnią wystawę, w Vachnadziani zbocza mają północno-wschodnią ekspozycję, gleba jest pomarszczona i zawiera dużą ilość kamieni, natomiast w  Shashian dominują gleby brunatne. Wszystko to sprawia, że na obszarze ponad 200 hektarów powstają bardzo zróżnicowane wina, nawet jeśli produkowane są z tych samych szczepów.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również