Chateau Sociando - Mallet 2019 Haut-Medoc
Chateau Sociando - Mallet 2019 Haut-Medoc

Chateau Sociando - Mallet 2019 Haut-Medoc

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Bordeaux
Szczep
Merlot
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

259,99 zł

Opis

Château Sociando-Mallet zawsze było winem o dużym potencjale dojrzewania. 

Wino, którym można się delektować nawet po 30 latach. Kupaż na bazie merlota (55 %), cabernet sauvignon (43%) i cabernet franc (2%). Pełne wino o głębokiej, ciemnej barwie. Ma piękny bukiet z malinami w roli głównej, a także poziomkami i płatkami róży. W tle wyczuwalne nuty roślinne z odrobiną białego pieprzu. W ustach zrównoważone, niezwykle skoncentrowane, z niuansem mineralności i eleganckim dębem. Finisz długi i pełen wigoru. Zaleca się dekantację, aby wino się otworzyło i w pełni ujawniło swe walory.

Wino Château Sociando-Mallet polecane jest do steków wołowych oraz długo dojrzewających serów.

Zbiór ręczny winogron trwał około 3 tygodni. Kolejność zbierania zależała od odmiany, wieku winorośl i konkretnej parceli. Sortowanie również odbywało się ręcznie. Winifikacja miała miejsce w betonowych kadziach i stalowych zbiornikach w kontrolowanej temperaturze. Wino dojrzewało przez 12 miesięcy we francuskich dębowych beczkach (90% nowych).  

Château Sociando zostało kupione przez Jeana Gautreau w 1969 w czasach, gdy inwestowanie w winnice było bardzo ryzykowne. Niemniej jednak Jean Gautreau (wówczas handlarz winem) zaczął bez większych środków od małej winnicy o powierzchni 5 ha i stopniowo rozbudowywał ją do Chateau o powierzchni 95 ha, kupując sukcesywnie znalezione przez siebie, najlepsze parcele. Zmarł w 2019 roku w wieku 92 lat i dziś to jego córka Sylvie kontynuuje dzieło życia ojca w równie przemyślany, skupiony na jakości sposób.

Wyróżnienia:

Robert Parker 93/100

Wine Spectator 90/100

James Suckling 95/100

Vinous 92/100

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Chateau Sociando

Sociando-Mallet posiada jedno z najwspanialszych żwirowych terroirów w Médoc, od XVII wieku. Położona w gminie Saint-Seurin-de-Cadourne, na północ od Pauillac, winnica wychodzi na ujście rzeki Gironde na zakolu rzeki. Ten terroir doskonale reguluje zaopatrzenie w wodę i umożliwia Cabernet Sauvignon bardzo dobre dojrzewanie, a Merlot nabiera głębi i złożoności. Ten terroir jest duszą Sociando. Nadaje winu złożoną strukturę, świeżość i elegancję.

Winnica

Château Sociando-Mallet znajduje się w gminie Saint-Seurin-de-Cadourne, dziesięć kilometrów na północ od Pauillac, w apelacji Haut-Médoc. Winnica wychodzi na ujście Gironde na zakolu rzeki. Teren ten dostarcza wina ze złożoną struktura, świeżością i elegancją. Położona na wschód od miejscowości Saint Seurin posiadłość rozciąga się na łącznej powierzchni ok 120 hektarów, z czego 83 to uprawy winorośli. 

Szczepy

Odmiany winogron składają się w 42% z cabernet sauvignon, 54% merlot i 4% cabernet franc. Winorośl ma średnio 35 lat. Średnia gęstość winorośli wynosi 8333 winorośli na hektar.

Historia

Pierwsze wzmianki o Château Sociando-Mallet  pojawiły się w dokumencie z marca 1633 r., wspominającym o urzędującym tu arystokracie pochodzenia baskijskiego o nazwisku Sociondo. Inny dokument z 1750 r., wspomina o winnicach należących do Demoiselle Anne de Sossiondo. Ze względu na różne błędy ortograficzne na przestrzeni lat „Sossiondo”  stało się „Sociando”. 

Jean Gautreau odkrył Sociando-Mallet w wiosce Saint-Seurin-de-Cadourne w 1969 roku przy poszukiwaniu winnicy do kupienia w imieniu belgijskiego klienta. Pomimo,  że nieruchomość była w opłakanym stanie,.to była miłość od pierwszego wejrzenia. Terroir było doskonałe, a domena zapewniała wspaniały widok na ujście rzeki Gironde. Jean Gautreau natychmiast postanowił nabyć go dla siebie za 250 000 franków francuskich. W tym czasie rosło tam tylko 5 ha winorośli, budynki były w złym stanie i nie miały piwnicy z beczkami. Z pomocą poprzedniego pracownika zamku Jean Gautreau, przygotował całkiem dobry pierwszy rocznik i rewelacyjny kolejny rocznik.  Jean Gautreau rozszerzał winnicę rok po roku, kupując winorośle od swoich sąsiadów. Odnowił też zabudowania folwarku, wybudował piwnicę z beczkami i sukcesywnie udoskonalał wybór szczepów winorośli, dopasowując je do każdej działki winnicy.

Dziś posiadłość obejmuje 83 hektary, na których rocznie produkuje się prawie 450 000 butelek Château Sociando-Mallet i drugiego wina Demoiselle de Sociando-Mallet. Jean Gautreau zmarł w październiku 2019 roku, pozostawiając posiadłość córce Sylvie. Sociando-Mallet było jej placem zabaw, gdy była małą dziewczynką. Preferuje metody uprawy winorośli blisko natury, idąc w ślady ojca, z tą samą miłością i szacunkiem do ziemi. 

Klimat / Gleba

Terroir Sociando-Mallet składa się z żwiru nad głęboką warstwą gleby gliniasto-wapiennej. Terroir ten doskonale reguluje gospodarkę wodną i umożliwia winorośli cabernet sauvignon optymalne dojrzewanie, a winorośli merlot zdobycie głębi i złożoności. Ekspozycja na słońce jest optymalna, a klimat umiarkowany i wiejąca bryza zapewniają dobrą wentylację i zdrowie winorośli.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również