Chateau Pichon Baron Grand Cru Classen 1855...
Chateau Pichon Baron Grand Cru Classen 1855 Pauillac 2019

Chateau Pichon Baron Grand Cru Classen 1855 Pauillac 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Bordeaux
Szczep
Cabernet Sauvignon
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

1 259,99 zł

Opis

Chateau Pichon Baron Grand Cru pochodzi z najstarszych winorośli uprawianych na historycznych parcelach apelacji Pauillac. Wino oferuje wielką elegancję, intensywność i wyjątkową długość na podniebieniu. Posiada ogromny potencjał starzenia i będzie pięknie ewaluowało przez kilkadziesiąt lat.

Produkowane ze szczepu: 87% cabernet sauvignon, 13% merlot.

Château Pichon Baron 2019 ma barwę ciemnego granatu z fioletowymi refleksami. Bukiet jest precyzyjny i bardzo intensywny, prezentujący szeroką paletę aromatów dojrzałych czarnych owoców i przypraw. Ciało jest mięsiste, kremowe i mocne. Obfite, ale nie cierpkie garbniki dodają całości elegancji. Finisz jest długi, o jasnym owocowym charakterze. Wino polecane do wołowych steków, cielęciny, dzikiego ptactwa i serów długo dojrzewających.  Świetne wino do przechowywania w piwniczce. Rozwija hojną, bogatą i elegancką pełnię.

Rok 2019 upłynął pod znakiem deszczowej wiosny, a następnie gorącego, suchego lata. Chłodne wiosenne temperatury ograniczyły występowanie pleśni. Ograniczona ilość wody podczas dojrzewania przyspieszyła stężenie cukru i zwiększenie potencjału fenolowego winogron. Te warunki sprzyjały również jakości garbników. Pierwsze deszcze pod koniec września osłabiły skórki i przyspieszył zbiory. Ta bardzo pożądana wilgoć ustabilizowała koncentację cukru w owocach i pozwoliła spokojniej przeprowadzić zbiory. Rocznik 2019 charakteryzował się wysoką potencjalną zawartością alkoholu w winie i niską kwasowością całkowitą (mało kwasu jabłkowego).  Żniwa dla merlota trwały od 18 września do 1 października i od 30 września do 11 października dla cabernet sauvignon. Wino dojrzewało przez 18 miesięcy w  beczkach dębowych (80% w nowych, 20% w używanych).

Winnica Chateau Pichon Baron, przylegająca do winnicy Château Latour, rozciąga się na wysokim płaskowyżu graniczącym z Pauillac i Saint-Julien. Jest to tzw. 2ème Grand Cru Classé z prestiżowej listy z 1855 roku. Winnica, która obejmuje około 70 hektarów czwartorzędowego żwiru i głębokich konkrecji żelazistych, jest obsadzona przez cabernet sauvignon 60%, merlot 35%, cabernet franc 4% i petit verdot 1%. Roczna produkcja wynosi ok. 200 baryłek, czyli ok. 240 000 butelek, co daje średnią wydajność 3 400 butelek z hektara, czyli bardzo niską. Dzięki temu wina osiągają najwyższą jakość i koncentrację.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Château Pichon Baron

Château Pichon Baron, Second Grand Cru Classé w 1855 roku, jest jedną z największych historycznych winnic Bordeaux. Rygorystyczna polityka selekcji w winnicach i piwnicach zapewnia produkcję wielkiego wina Château Pichon Baron, które jest czystym wyrazem wyjątkowego terroir.

Winnica

Pauillac w apelacji Médoc, położone jest około 40 kilometrów na północ od Bordeaux, na lewym brzegu rzeki Gironde. Majestatyczny zamek z XIX wieku  z dwiema charakterystycznymi wieżyczkami stoi dumnie w sercu winnicy. W Château Pichon Baron uprawa winorośli jest żmudna i tradycyjna. Winiarz jest blisko ziemi, chroniąc i pielęgnując swoje rośliny w celu osiągnięcia najwyższej jakości owoców. Ta codzienna pielęgnacja winnicy jest istotnym elementem ostatecznej jakości wina, które ujawni się w piwnicy. Zbiór odbywa się wyłącznie ręcznie, aby winogrona dotarły do ​​winnicy w jak najlepszym stanie. Kiście są wybierane według odmiany, wieku winorośli i działki. Ten proces selekcji ma kluczowe znaczenie. Wymaga dobrze wyszkolonego personelu, który jest w stanie rozpoznać różne etapy dojrzałości w winnicy. Po przybyciu do zakładów winiarskich winogrona są umieszczane w kadziach. Winifikacja jest kluczowym etapem, który kontynuuje pracę winiarza i ujawnia indywidualne cechy wina. Dojrzewanie trwa od trzech do czterech tygodni. Sukces wina zależy od codziennego monitorowania procesu dla każdej kadzi. Po zakończeniu fermentacji jabłkowo-mlekowej wino osiąga naturalny stan równowagi. Kadzie są opróżniane, a wybrane porcje wina umieszczane są w beczkach. Wino dojrzewa w beczkach w półmroku piwnic. Aby stworzyć udaną mieszankę, degustuje się ponad 40 różnych win w serii ściśle kontrolowanych degustacji. Mieszanie to bardzo złożona procedura, która zmienia się z roku na rok, nadając każdemu rocznikowi niepowtarzalny charakter. Po wyjęciu z kadzi najlepsze partie są odkładane na bok, aby zrobić Château Pichon Baron's Grand Vin. Większość jest początkowo starzona w nowych beczkach wykonanych z najlepszego francuskiego dębu. Trzy miesiące później są ponownie degustowane i składana jest ostateczna mieszanka. Wino powoli układa się podczas starzenia w beczkach, które trwa od 18 do 20 miesięcy.

Szczepy

Winnica Pichon Baron jest obsadzona w następujący sposób: 66% cabernet sauvignon, 28% merlot, 5% cabernet franc i 1% petit verdot i jest skrupulatnie podzielona na oddzielne parcele. Każda działka otrzymuje szczególną opiekę i uwagę dostosowaną do jej szczególnego profilu.

Historia

Majątek powstał pod koniec XVII wieku. W 1689 roku Pierre Desmezures de Rauzan, wpływowy handlarz winem i zarządca prestiżowych posiadłości Latour i Margaux kupił działki winorośli w pobliżu posiadłości Latour, aby stworzyć Enclos Rauzan. Te winorośle były częścią posagu jego córki Teresy, która poślubiła barona Jacquesa Pichon de Longueville w 1694 roku - wtedy też powstała posiadłość Pichon Baron. W 1850 r. majątek został podzielony na dwie części: sekcja barona Raoula Pichon de Longueville stała się posiadłością Pichon Baron. Druga sekcja, należąca do jego trzech sióstr, stała się Pichon Comtesse. Baron Raoul był dumny ze swojej prestiżowej posiadłości i w 1851 roku zamówił imponujący zamek inspirowany architekturą renesansu, który znamy dzisiaj. Podczas Światowej Wystawy w 1855 roku wino zostało sklasyfikowane jako Second Grand Cru Classé zgodnie z systemem rankingowym wymaganym przez cesarza Napoleona III. W 1933 roku rodzina Pichon de Longueville sprzedała posiadłość rodzinie Bouteiller, która zarządzała Château Pichon Baron przez ponad 50 lat. W 1987 roku posiadłość została kupiona przez firmę AXA Millésimes, której celem jest umożliwienie wspaniałym winom z winnic o chwalebnej przeszłości osiągnięcia pełnego potencjału. We współpracy z paryskim Centrum Pompidou ogłoszono konkurs architektoniczny na wyposażenie osiedla w nowe budynki operacyjne. Kompleksową przebudowę fermentowni i piwnicy oraz renowację zamku rozpoczęto w 1988 roku.

Klimat / Gleba

Posiadłość Pichon Baron obejmuje 75 hektarów wysokiej jakości żwirowej gleby. Niska w składniki odżywcze i z niewielkim nadmiarem wody, ta wyjątkowa gleba oszczędnie odżywia winorośle, których średni wiek wynosi 35 lat.Teren, na którym znajdują się czwartorzędowe osady żwiru oraz duże otoczaki i piasek, które są typowe dla apelacji, jest rajem dla winiarzy. Skład podłoża pozwala na zatrzymanie wody w celu odżywienia korzeni, podczas gdy pofałdowana rzeźba gleby żwirowej jest idealna do drenażu. W tym wyjątkowym terroir panuje morski klimat; bliskość ujścia Gironde nadaje mu większą łagodność. Optymalne warunki sprawiają, że apelacja Pauillac jest najbardziej prestiżowym winem Bordeaux.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również