Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe...
Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe...
Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe...
Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe en 1855
Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe en 1855
Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe en 1855

Chateau Giscours 2018 Margaux Grand Cru Classe en 1855

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Bordeaux
Szczep
Cabernet Sauvignon
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

479,99 zł

Opis

Margaux fascynuje i urzeka amatorów na całym świecie. Jest to jedyna apelacja łącząca dwadzieścia jeden Grands Crus Classés niecałe 25 km od Bordeaux. Château Giscours to wino o wielkiej osobowości. Jest wyrazem pracy zarówno zespołu doświadczonych winiarzy, jak i całego bogactwa terroir w apelacji Margaux.

Château Giscours to eleganckie wino o wspaniałym aromatycznym blasku. Barwa tego wina jest intensywna, purpurowo-czerwona z rubinowymi refleksami. W aromacie odnajdziemy jeżyny, porzeczki i maliny, a także aromatyczne zioła i pikantne przyprawy, oraz nuty gorzkiej czekolady i czarnych trufli. W ustach wino jest aksamitne i gęste, soczyście owocowe, ze świeżą kwasowością, oraz z akcentami ziemistymi i szorstkimi taninami. Bardzo dobrze zrównoważone i harmonijne, z pełnym finiszem.

Polecane do wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny, jagnięciny, drobiu.

Château Giscours 2018 ma wszystkie cechy wielkiego wina: moc, finezję i potencjał starzenia. Produkowane ze szczepów: 55% cabernet sauvignon, 39% merlot, 6% petit verdot  W tym roczniku szczególnie wysoki procent merlota w końcowej mieszance nadaje winu pluszowości i gęstości, które zaokrąglają strukturę i garbniki naturalnie obecne w glebach żwirowych. Odpowiednia dojrzałość cabernetów i ich delikatna winifikacja zapewniają dobrą strukturę, charakterność i potencjał do długiego starzenia. Jest to wino, które wspaniale ewoluuje w czasie.

Zbiory w 2018 roku miały miejsce od 12 września do 12 października. Po ręcznym sortowaniu nastąpiła maceracja, która trwała 35 dni w zbiornikach betonowych i ze stali nierdzewnej w temperaturze 28°C. Wino dojrzewało przez 17 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. W 50% były to nowe beczki.

Wyróżnienia:

93/100 punktów, Robert Parker


AKCJA PROMOCYJNA!

Kup 6 dowolnych butelek Bordeaux Grand Cru Classé, a otrzymasz gratis :

- oryginalną skrzynkę Bordeaux,

- zestaw dwóch kieliszków,

- szklany dekanter.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Chateau Giscours

Château Giscours to winnica ze znakomitą reputacją, otrzymała 3 Grand Cru Classé w 1855 roku. Château Giscours produkuje wina czerwone i różowe z apelacji Margaux. Odmiany winogron produkowane w winnicach tej posiadłości to głównie Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc i Petit Verdot.

Winnica

Château Giscours znajduje się w francuskim regionie Bordeaux. Ta posiadłość znajduje się około 25 minut od Bordeaux wzdłuż mitycznej „Route des Châteaux” w Médoc. Historia Château Giscours sięga 1330 roku, jak wynika z pisemnych wzmianek o posiadłości. 

Szczepy

W winnicy uprawiane są szczepy: 55 % Cabernet Sauvignon 39 % Merlot 6 % petit Verdot. Winogrona sortowanie są ręczne i optyczne. Następnie trafiają do zbiorników betonowych i ze stali nierdzewnej. Maceracja trwa 35 dni w temperaturze 28°C, następnie wina dojrzewają 17 miesięcy w beczkach dębowych.

Historia

Pierre de Lhomme to bogaty sukiennik i założyciel winnicy. Skupił się na powiększeniu winnicy i rozpoczął proces obsadzania dzikiej ziemi winoroślą (działał w latach 1552 do 1571). W latach 1847 do 1875 winnicą zarządzał Jean-Pierre Pescatore i jego spadkobiercy. Ten wyrafinowany koneser nadał posiadłości dobrą reputację, zwiększając inwestycje w celu podniesienia jakości swoich win. W latach 1875 do 1890 Edouard Cruse zmodernizował cały majątek, stworzył park wokół zamku i zbudował wzorcowe gospodarstwo: Suzanne Farm. Park Giscours został stworzony przez Eugène'a Buhlera - znanego pejzażystę, który kształcił się w Ecole Royale d’Horticulture w Wersalu. W latach 1952 do 1995 Nicolas Tari i jego spadkobiercy podniósł Giscours po drugiej wojnie światowej i zreorganizował 300 hektarów majątku. W 1973 r. w Giscours zorganizowana została inauguracja fabryki Ford Blanquefort z udziałem Henry'ego Forda II. Z tej okazji na farmie Suzanne zbudowano gigantyczny grill, który jest nadal używany. W 1992 r. po raz pierwszy pojawia się trzecie wino rodziny Giscourów, pochodzące z historycznych działek Haut-Médoc. Od 1995 roku Eric Albada Jelgersma przebudował winnicę i odnowił budynki winnicy. Jego dzieci Dennis, Derk i Valérie prowadzą Giscours do dziś.

Klimat / Gleba

Winnice rosną na żwirze z głębokiej Garonny. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również