Chateau Gloria Saint-Julien 2019

Chateau Gloria Saint-Julien 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Bordeaux
Szczep
Cabernet Sauvignon
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14%
Temperatura podawania
16-18 °C

289,99 zł

Opis

Emblematyczny Saint-Julien Chateau Gloria, czyli wyjątkowe dzieło Henri Martina, którego jakość jest rozpoznawana na całym świecie. Winnica powstawała kawałek po kawałku przez kilka lat poprzez zakup parcel pochodzących głównie z Grands Crus Classés w 1855 roku. Niezwykłe terroir oraz dbałość o uprawę i winifikację owocują tym niezwykłym winem.

Chateau został stworzony w 1950 roku - w związku z tym nie pojawia się w klasyfikacji z 1855 r., ale z pewnością jakością nie odbiega jakością od sklasyfikowanych tam producentów. Ma to też swoje plusy: wino, mimo doskonałego pochodzenia, ma bardzo przystępną cenę.

Gloria 2019 uosabia klasyczne Saint-Julien - wino jest hojne i złożone. Oferuje zapachy jeżyn, śliwki, czarnej porzeczki, cedru i tytoniu, z nutą skóry i ziemi. Wino w ustach jest średnio ciężkie, głębokie, przyjemnie skoncentrowane, z żywą kwasowością i drobnymi, jędrnymi taninami.

Château Gloria sprawdzi się w parze z mięsem wołowym, janięciną, dziczyzną i drobiem. 

Odmiany winorośli użyte w winie: 65% cabernet sauvignon, 25% merlot, 5% petit verdot, 5% cabernet franc. Fermentacja miała miejsce w termicznie regulowanych zbiornikach ze stali nierdzewnej, a dojrzewanie w dębowych beczkach przez 14 miesięcy. 

Wino jest jeszcze młode. Warto przechować je przez kilka lat, aby wyraziło swój pełen potencjał.

Wyróżnienia:

Wine Spectator 94/100

Decanter 94/100

James Suckling 94/100

Vinous 91/100

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Chateau Gloria Domaines Henri Martin

Winnica założona przez przedsiębiorczego wizjonera Henri Martia, do dnia dzisiejszego prowadzona w rodzinnej atmosferze przez jego krewnych. Posiadłość ma bogatą historię, a współcześnie prowadzona jest w zgodzie z najwyższymi standardami technologicznymi.

Winnica

Winnice Château Gloria Domaines Martin znajdują się głównie w apelacji Saint-Julien, a niektóre w apelacji Haut-Médoc pod nazwą Château Bel Air Gloria. Saint-Julien jest najmniejszą z czterech głównych apelacji Médoc, ale cieszy się dużą renomą. W winnicy zatrudnione jest 45 pracowników, a w okresie zbiorów pracuje nawet 150 osób.  Wszyscy odgrywają bardzo ważną rolę w produkcji i wyborze najlepszych kiści, aby uzyskać wina wysokiej jakości, które wiernie odzwierciedlają apelację Saint-Julien i styl Domaines Henri Martin. 

Domaines Henri Martin zainwestował w nowoczesne zakłady produkcyjne z dwiema liniami sortowniczymi i stołami wibracyjnymi, wyposażonymi w technologię sortowania optycznego do odbioru zebranych winogron. W 2008 roku część piwnicy winifikacyjnej została zrestrukturyzowana, wraz z pojawieniem się nowego pomieszczenia fermentacyjnego, w którym uwzględniono wszelkie formy innowacji technologicznych. Zbiorniki ze stali nierdzewnej z kontrolowaną temperaturą są w większości wyposażone w automatyczne systemy przepompowywania. Domaines Henri Martin dojrzewają swoje wina w ponad 2000 beczkach podzielonych na 5 dedykowanych piwnic. Właściciele dbają o środowisko naturalne i uzyskali certyfikat wysokiej wartości środowiskowej 3 poziomu (HEV 3) oraz certyfikat ISO 14001.

Szczepy

65% cabernet sauvignon, 25% merlot, 5% cabernet franc, 5% petit verdot.

Historia

Château Gloria jest życiowym osiągnięciem Henri Martina. Tworzył je od zera, krok po kroku, rząd po rzędzie winorośli, działka po działce. Cierpliwie i systematycznie negocjował ze swoimi przyjaciółmi - właścicielami w gminie Saint-Julien, aby kupić różne działki „cru classé”, które ostatecznie stworzyły posiadłość Château Gloria. Henri Martin urodzony w rodzinie mieszkającej w regionie Médoc od ponad trzystu lat, wnuk mistrza piwnicy w Château Gruaud-Larose i syn bednarza z wioski Beychevelle, był odważnym, wizjonerskim człowiekiem, który zostawił trwały ślad w historii regionu Saint-Julien. Henri Martin postanowił zbudować Château Gloria, co było ogromnym osiągnięciem. Kupił także Château Saint-Pierre Grand Cru Classé z 1855 roku, wnosząc nowe życie i integralność do tej wyjątkowej posiadłości Beychevelle. W latach 80. kupił Château Bel Air, „cru bourgeois” Haut-Médoc, który od tego czasu został przemianowany na Château Bel Air Gloria.

Nieruchomości obejmują łącznie ponad 100 hektarów i są rozwijane w rodzinnej atmosferze przez jego córkę Françoise, zięcia Jean-Louis Triaud oraz jego wnuki Vanessę i Jean Triaud, zgodnie z zasadami określonymi przez tego dynamicznego i pionierskiego wizjonera.

Klimat / Gleba

Większość winnic Domaines Henri Martin znajduje się w apelacji Saint-Julien. Apelacja ta może pochwalić się najwyższą koncentracją „1855 crus classés”: 11 - ponad 900 hektarów. 

Część winnic znajduje się w apelacji Haut-Médoc. Jej gleby składają się głównie z warstw żwiru Garonne, na których rozwijają się Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc i Petit Verdot, dzięki czemu jest to znane i cenione terroir.

Wina Saint-Julien charakteryzują się na ogół doskonałą harmonią i wielką finezją, wyrafinowanymi, eleganckimi, typowymi aromatami czerwonych jagód i runa leśnego, wysokiej jakości garbnikami oraz wigorem i bogactwem.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również