Chateau Pontet-Canet 2014 Grand Cru Classe en...
Chateau Pontet-Canet 2014 Grand Cru Classe en 1855 BIO

Chateau Pontet-Canet 2014 Grand Cru Classe en 1855 BIO

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Bordeaux
Szczep
Cabernet Sauvignon
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

699,99 zł

Opis

UWAGA DOSTĘPNA 1 BUTELKA.

Pontet-Canet, pierwsza renomowana duża winnica Bordeaux, która reprezentuje rolnictwo organiczne i biodynamiczne. Była również pierwszą spośród Grands Crus Classés, która otrzymała podwójną certyfikację dla całej winnicy.

Pontet - Canet 2014 to harmonijny i energetyczny rocznik. Mieszanka: 65% cabernet sauvignon, 30% merlot, 4% cabernet franc, 1% petit verdot. Średni wiek winorośli: 50 lat.

Fioletowa i intensywna szata. Zniewalający nos, ze szczerym i precyzyjnym owocem, podkreślonym nutami mineralnymi charakterystycznymi dla jego terroir. Aromat obfity i zróżnicowany: czarne owoce, takie jak wiśnia burlat, czarna porzeczka z nutą lukrecji. Usta są okrągłe i aksamitne. Finisz jest imponująco długi i przyjemny, a kończy się nutami mokki i drewna waniliowego. Wino o wielkiej precyzji.

Wino polecane do picia w temperaturze pokojowe. Najlepiej zdekantować kilka godzin wcześniej, aby dać mu czas na wyrażenie siebie. Polecane do czerwonych mięs, dziczyzny, a także serów i dań z grzybami. Bardzo dobrze komponuje się również z ciastami z czarnych owoców, a nawet ciastami z gruszek, czekoladą i świeżymi migdałami. 

Zbiory w 2014 roku odbywały się od 29 września do 10 października. Ręczne sortowanie i odszypułkowywanie. Fermentacja alkoholowa z rodzimymi drożdżami, maceracja 4 tygodnie, fermentacja jabłkowo-mlekowa w kadziach. Starzenie: 50% w nowych dębowych beczkach, 15% w beczkach drugiego napełnienia, a 35% w amforach. Czas leżakowania w beczkach: 18 miesięcy.

W 2004 roku, w celu poprawy jakości owoców merlota, pierwsze 14 hektarów Pontet-Canet przekształcono w biodynamikę. Po tej udanej próbie, w następnym roku, postanowiono przekształcić całą winnicę. W 2010 roku, wina Château otrzymały certyfikat rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego.  Wprowadzono praktyki, które coraz bardziej respektowały naturalną równowagę w winnicy. Podejście biodynamiczne wniosło nowy wymiar do win Pontet-Canet. Dało to większą głębię, czyniąc taniny bardziej precyzyjnymi i jedwabistymi. Finisz zyskał na mineralności. Wina Pontet-Canet są czystsze i bardziej żywe. Biodynamika doprowadziła do większego szacunku dla natury, a im bardziej jest ona szanowana, tym więcej oddaje w postaci doskonałych owoców na to wyjątkowe wino.

Wyróżnienia:

James Suckling 2014 98/100

Wine Spectator 2014  93/100

Wine Advocate 2014  94/100

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Chateau Pontet - Canet

Pontet-Canet to pierwsza renomowana winiarnia w Bordeaux na dużą skalę, która podjęła się rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego. Była również pierwszą spośród Grands Crus Classés, która otrzymała podwójną certyfikację dla całej winnicy.

Winnica

Château Pontet-Canet należy do bardzo cenionej apelacji Pauillac w regionie Bordeaux, na lewym brzegu Garonny i Żyrondy. Przez około trzy stulecia winnica była własnością zaledwie trzech rodzin, wykazując w ten sposób wyjątkową stabilność i wyjątkowość. W winnicy stosuje się praktyki uprawy, które uwzględniają  wrażliwość winorośli, jednocześnie dostosowując winifikację do indywidualnej ekspresji terroir poszczególnych działek posiadłości. 

Szczepy

62% Cabernet Sauvignon, 32% Merlot 4%, Cabernet Franc, 2% Petit Verdot

Historia

Historia winnicy zaczęła się u zarania XVIII wieku. Północ półwyspu Médoc oferowała ekscytujące możliwości inwestycyjne ówczesnym arystokratom, a Jean-François de Pontet figurował wśród arystokratów i wysokich rangą sędziów. W 1705 roku zebrał kilka akrów ziemi na północ od wsi Pauillac i stworzył na nich winnicę; a następnie, w 1757 r., nabył majątek na niewielkim obszarze znanym jako Canet. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem dołączył swoje nazwisko do nazwiska majątku. W ten sposób w 1781 roku narodził się Château Pontet-Canet.

Sto lat później Château Pontet-Canet przeżywało niezwykły okres rozkwitu. Słynna klasyfikacja z 1855 r., zarządzona przez cesarza Napoleona III, przyniosła uznanie majątku. Château Pontet-Canet znalazło się teraz na liście Médoc Grands Crus Classés.

Ten wzrost sławy został szybko zauważony przez jednego z najbardziej wpływowych négociants z Bordeaux tamtych czasów, Henri Hermana Cruse, który nabył posiadłość w 1865 roku. Człowiek z wielką wizją zmodernizował infrastrukturę posiadłości i w 1895 roku zatrudnił Charlesa Skawinskiego , bardzo szanowanego zarządcy majątku w Médoc, do stworzenia „rewolucyjnych” piwnic. Dzięki niestrudzonym wysiłkom tego ambasadora wina Pontet-Canet zyskały reputację wysokiej jakości i integralności na całym świecie.

W 1975 roku posiadłość nabył Guy Tesseron, hodowca winorośli i negocjator z Cognac. Zawsze mądrze i metodycznie zarządzał swoją winnicą.  W 1994 roku Guy powierzył zarządzanie majątkiem swojemu synowi Alfredowi Tesseronowi.

Alfred Tesseron bezkompromisowy w kwestii jakości starał się wybierać praktyki uprawy, które uwzględniały wrażliwość winorośli, jednocześnie dostosowując winifikacje do indywidualnej ekspresji terroir różnych działek posiadłości. Pojawienie się w 2015 roku jego córki, Justine Tesseron, przyniosło nowe życie rodzinnemu przedsięwzięciu. Pozostając mocno przywiązana do pracy prowadzonej przez ojca, miała jasną wizję kierunku, w którym chce poprowadzić majątek, sięgając po coraz większe wyżyny, aby dodać nową warstwę do wyjątkowej wyjątkowości posiadłości. Innymi współwłaścicielami są jej brat Noé oraz kuzyni Mélanie i Philippine.

Klimat / Gleba

Winorośle rosną na podłożu z żwiru czwartorzędowego. Tutejsza uprawa jest certyfikowana ekologicznie: Ecocert & Biodynamika: Biodywina i Demeter. Średni wiek tutejszej winorośli, to  50 lat. Winogrona są ręczne sortowanie i odszypułkowanie. Są poddawane fermentacji alkoholowej z rodzimymi drożdżami, następnie 4-tygodniowej maceracji i fermentacji w kadziach. Starzenie następuje w  50% w nowych dębowych beczkach, 35% w betonowych amforach, 15% w jednej beczce z dębu winnego - od 16 do 18 miesięcy

 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również