Chateau Clinet Pomerol 2017
Chateau Clinet Pomerol 2017

Chateau Clinet Pomerol 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Bordeaux
Szczep
Merlot
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
16-18 °C

599,99 zł

Opis

Château Clinet jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych posiadłości w apelacji Pomerol, w Bordeaux. Znajduje się w najwyższej części słynnego płaskowyżu Pomerol i szczyci się wyjątkowym terroir. Wyjątkowe miejsce, kunszt winiarzy, doświadczenie i cierpliwość - owocują fascynującym winem Clinet, będącym supergwiazdą Pomerolu.

Wino ma barwę ciemnofioletową z rubinowymi refleksami. Subtelny zapach w pierwszym nosie, stopniowo otwiera się i ujawnia bogaty bukiet dojrzałych czerwonych i czarnych owoców, malin i soczystych pestkowców, z nutami gorzkiej czekolady i karmelu, ziaren kawy, mokki i dębu. W tle kwiaty, drewno, dym i szczypta mineralności. Na podniebieniu wino jest pełne delikatności i finezji. Aromaty czerwonych i czarnych owoców są skoncentrowane i wsparte przez eleganckie, choć ziarniste garbniki, a finał pozostaje soczysty, długi, mineralny i złożony. 

Wino będzie świetnie smakowało z czerwonym mięsem: wołowiną, jagnięciną, dziczyzną, a także z drobiem i deserem czekoladowym.

Rocznik 2017 wina Clinet przygotowany został w 92% z merlota i 8% z cabernet franc. Na każdym etapie winifikacji, zauważyć można precyzję i dbałość o szczegóły. Każde winogrono, które trafia do winiarni, przechodzi rygorystyczny proces selekcji. Do kadzi trafiają tylko najlepsze owoce. Z taką samą starannością wybiera się narzędzia, materiały i ludzi zaangażowanych w przekształcanie tych cennych winogron w wykwintną i zachwycającą butelkę wina. Zakręcane korki do beczek zapewniają doskonałą szczelność wyciskaniem soku ze skórek winogron steruje najnowocześniejsza prasa. Naczynia w kształcie stożka umożliwiają delikatne przenoszenie winogron grawitacyjnie do odpowiednich kadzi zbudowanych na zamówienie. 

Fermentacja odbywa się w małych kadziach ze stali nierdzewnej z termoregulacją. Sok z owoców z każdej parceli poddawany jest osobnej winifikacji w celu zachowania jego naturalnych i niepowtarzalnych właściwości, a następnie dojrzewa oddzielnie w beczkach. Wina Clinet dojrzewają średnio przez 16 miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego, niemieckiego i austriackiego, a rodzaj beczki używanej do leżakowania owoców z różnych parcel, jest starannie dobierany, aby odpowiadał wymaganiom winogron.  Dopiero na etapie mieszania są one ostatecznie łączone.

Clinet 2017 został zabutelkowany pod koniec czerwca 2019. Może leżakować przez dziesięciolecia w butelce, przybierając nowe formy i uwalniając nowe, ekscytujące aromaty. 

Dojrzałość do picia: 2024 - 2048

Nagrody i wyróżnienia:

95/100 Jeff Leve, The Wine Cellar Insider

93-95/100 Anthocyanes - Yohan Castaing

95/100 Wine Spectator

93/100 CellarTracker

93/100 The Wine Independent

92-94/100 Robert Parkers Wine Advocate

92-93/100 VertdeVin

92/100 Jean-Marc Quarin

92/100 Adrian van Velsen - vvWine.ch

90/100 Falstaff

90/100 Decanter World Wine Awards

16,5/20 Vinum Wine Magazine

16/20 Jancis Robinson

15/20 Bettane et Desseauve

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Chateau Clinet

Winnica Château Clinet słynie z oferowania wina o niezrównanym charakterze i jakości. Poziom dbałości o szczegóły w Clinet wykracza daleko poza wybór najlepszych winogron. Z taką samą starannością wybiera się najlepsze narzędzia, najlepsze materiały i najlepszych ludzi zaangażowanych w przekształcenie tych cennych winogron w wykwintną i zachwycającą butelkę wina. Najbardziej cierpliwi i szanujący się właściciele trzymają pilnie strzeżone butelki Château Clinet w piwnicach na całym świecie. Od momentu, gdy weźmiesz do ręki butelkę Clinet, wiesz, że trzymasz w dłoni coś rzadkiego, intrygującego i cennego. 

Winnica

Château Clinet leży w jednym z najwyższych punktów na słynnym płaskowyżu, w sercu miejscowości Pomerol. Łatwo go rozpoznać dzięki czerwonym okiennicom i pięknym różom. Znajduje się tu jedna z najstarszych winnic w apelacji, której ślady istnienia sięgają 1595 roku. W Château Clinet  mają przekonanie, że nieustanne zaangażowanie oraz troska o środowisko zapewni, że dziedzictwo Clinet będzie się rozwijać i cieszyć przyszłe pokolenia. Interwencja w przyrodę jest maksymalnie ograniczona, sięga się po naturalne narzędzia i metody, aby zminimalizować zakłócenia i pozostawić jak najmniej śladów człowieka na winorośli. Winnica Clinet kryje wiele fascynujących skarbów. Na parceli Merlot „La Grand Vigne” z boku kościoła w Pomerol rosną winorośle sięgające wiekiem aż 85 lat.

Dokładne praktyki winiarskie Château Clinet są strzeżone ścisłą tajemnicą. Za solidnymi, kamiennymi ścianami oraz w podziemnej piwnicy, kryją się doświadczeni winiarze, którzy odprawiają swoją magię.

Szczepy

Winnica ma powierzchnię 11 hektarów. Ok. 88% upraw stanowi merlot. Uzupełnieniem tego szczepu jest cabernet sauvignon, który zajmuje pozostałe 12% upraw. Średni wiek winorośli w tej winnicy wynosi 42 lata. Każde winogrono, które trafia do winnicy, przechodzi rygorystyczny proces selekcji. Po wstępnej selekcji na miejscu, następuje precyzyjna selekcja przy użyciu maszyny sortującej Airtech. Ostatni etap to delikatne, ręczne sortowanie, które zapewnia, że do kadzi trafiają tylko najlepsze winogrona. Wina dojrzewają średnio przez 16 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego, niemieckiego i austriackiego, a rodzaj beczki używanej do leżakowania każdego poletka jest starannie dobierany, aby odpowiadał wymaganiom winogron.

Historia

Obiekt najprawdopodobniej pochodzi z czasów Antoine'a Arnauda, ​​właściciela Petrusa i Domaine de Clinet w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. Następnie trafił on w ręce Antoine'a Hippolyte Constanta i w 1882 roku został podzielony na trzy części: Clos L'Église-Clinet, Clos L'Église oraz Clinet. Na początku XX wieku trafił do rodziny Audy z Libourne. Większość krytyków lekceważyła Château Clinet do 1985 roku, kiedy ówczesny właściciel Jean-Michel Arcaute (który ożenił się z rodziną Audy) zatrudnił Michela Rollanda jako konsultanta. Arcaute sprzedał winiarnię w 1991 roku firmie ubezpieczeniowej GAN, a następnie Jean-Louisowi Laborde. Jedną z największych zmian Laborde od czasu przejęcia było wywindowanie marki Clinet do rangi AOC Bordeaux. W 2004 roku majątkiem Clinet zacząć zarządzać syn - Ronan Laborde. Był zaangażowany w istotne przekształcenia: przesadzenia winorośli, rozwój  praktyk przyjaznych środowisku, przebudowę obiektów winiarskich i reorganizację dystrybucji. Ronan Laborde tak mówi o Château Clinet:

“Z tak dużym prestiżem wiąże się też duża odpowiedzialność: szanować stulecia pracy tych, którzy byli przed nami i kontynuować ją w możliwie najbardziej przemyślany sposób. Nasza filozofia koncentruje się na zachowaniu ducha Clinet: celebrowaniu relacji między człowiekiem a naturą oraz wdzięczności z otrzymania tak wspaniałego daru od Matki Ziemi”.

Klimat / Gleba

W Clinet uważa się, że aby osiągnąć harmonię w winie, potrzebna jest harmonia w uprawie winorośli. Z tej przyczyny podchodzą holistycznie do dbałości o ekosystem – od ptaków i drzew, aż po maleńkie owady w głębinach gleb. Tutejsze gleby stanowią mieszankę piasku, gliny i żwiru. Były świadkiem wieków słońca i opadów, dzięki czemu zawierają składniki odżywcze i minerały, które dają niemal magiczny zestaw niespodzianek. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również