Tement Sauvignon Blanc „Kalk & Kreide” 2019

Tement - Sauvignon Blanc „Kalk & Kreide” 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Austria
Region
Styria (Steiermark)
Szczep
Sauvignon Blanc
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

113,99 zł

Opis

Wzorcowe i typowe dla austriackiej Styrii białe wino, ukazujące lokalne oblicze cenionego szczepu. Sam podtytuł wina wiele już mówi o jego charakterze – skaliste terroir ma znaczenie dla dobrego sauvignon. Winogrona z certyfikowanej uprawy ekologicznej poddane spontanicznej fermentacji w stalowej kadzi, gdzie wino dojrzewa na osadzie przez sześć miesięcy. Doskonałe siedliska wapienne i staranny ręczny zbiór oddają do naszych rąk znakomite wino. Świeże i wyraziste, z dobrym owocem, złożone i pełne. Wyczuwalne kwiaty czarnego bzu, gruszki i agrest. Z czasem rozwija się liściasta czarna porzeczka. Zdrowo kwasowe, pasuje do ryb, szparagów i sałatek.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Weingut Tement

Winnica

Mało jest tak urzekających widoków, jak ten rozpościerający się z tarasu Weingut Tement, z majestatycznym Ziereggiem, jedną z najważniejszych winnic w Styrii. Już od wielu lat, między innymi za sprawą win z Zieregg, rodzina Tement uważana jest za praktycznie najlepszego tutejszego producenta. 

Szczepy

Styria to miejsce zdominowane przez białe wina. Na 80 ha rodziny króluje tutejsza gwiazda, czyli Sauvignon Blanc, ale rodzina słynie również ze swoich świetnych Morillonów (czyli Chardonnay), a także uprawia Gelber Muskatellera, Welschrieslinga czy Weissburgundera. Poza Zieregg'iem inne słynne winnice to Grassnitzberg, Sulz czy Sernau König. Dodatkowo pod nazwą Domaine Ciringa butelkują oni również wina ze Słowenii (granica przebiega dosłownie w dolnej części Zieregg'a). 

Historia

Choć rodzinna winiarnia została założona w 1959r., to za jej prawdziwy początek można uznać rok 1976, gdy po niespodziewanej śmierci ojca stery przejął wówczas 16-letni Manfred Tement. Stopniowo jego wina zaczęły zdobyć coraz większe uznanie. Manfred razem z kilkoma przyjaciółmi winiarzami powołał też stowarzyszenie STK – Die Steirischen Terroir- und Klassikweingüter, którego celem było promowanie win ze Styrii, ale również stworzenie ich klasyfikacji. Dziś przyjęła ona ramy burgundzkie, z winami regionalnymi, dalej gminnymi i tymi pochodzącymi z pojedynczych winnic: premier cru (oznaczanymi na etykiecie jako 1STK) oraz grand cru (GSTK). Od 2018r. uprawy są organiczne, a dziś firmą zarządzają synowie Manfreda – Armin i Stefan.

Klimat / Gleba

Styria to miejsce magiczne, położone w południowej części Austrii, przy granicy ze Słowenią. Miejscowy krajobraz jest bardzo pofałdowany, oferujący nie tylko przepiękne widoki, ale też pełną gamę rozmaitych ekspozycji i gleb. Jest tu również deszczowo, więc nawet latem Styria jest soczyście zielona, ale oczywiście dla winiarzy oznacza to ciągłą walkę z chorobami grzybicznymi. Duże różnice temperatur pomiędzy dniem, a nocą sprawiają, że jest to idealne miejsce do produkcji aromatycznych, soczystych białych win. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.