F.X.Pichler Ried Loibenberg Riesling Smaragd 2018

F.X.Pichler Ried Loibenberg Riesling Smaragd 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Austria
Region
Wachau
Szczep
Riesling
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

249,99 zł

Opis

Potężny riesling z pojedynczej parceli Loibenberg do odłożenia na kilka lat. Biała Austria w najlepszym wydaniu, od kultowego producenta. Kolekcjonerski biały kruk. Loibenberg to ciepła, stromo nachylona, południowa działka o kamienistym, gnejsowym podłożu. Daje wina pełne, ekspresyjne i owocowe. Eleganckie i skoncentrowane od pierwszego wejrzenia. W bukiecie między innymi morele i mango, klarowane masło. Wspaniale złożona paleta, z narastającą kwasowością i mineralnością. Pełne, długie i spokojne, pewne swej siły.

BRAK W MAGAZYNIE

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Weingut F.X. Pichler

Winnica

Górujący nad winnicami w Oberloiben budynek winiarni F.X. Pichler to charakterystyczny element okolicy. Niech was jednak nie zwiedzie jego futurystyczny kształt, powstające tu wina do absolutny klasyk, czołówka butelek z Wachau. 

Szczepy

Rodzina posiada obecnie 20 ha winnic, na których dominuje oczywiście słynny miejscowy duet – Riesling oraz Grüner Veltliner. Oprócz nich uprawiane są jeszcze Sauvignon Blanc i Gelber Muskateller. Parcele zlokalizowane są częściowo na płaskich, piaszczysto-żwirowych terenach, ale też oczywiście na słynnych, stromych wzgórzach Loibenberg i Kellerberg. Tutaj znajdziemy gleby metamorficzne (paragnejs), ale też sporo lessu.

Historia

Pichlerowie do Wachau przeprowadzili się pod koniec XIX wieku, a urodzony w 1941r. Franz Xaver Pichler już wiele lat temu został uznany za wybitnego winiarza nie tylko w regionie, ale w całej Austrii. Od 1999r. posiadłość jest zarządzana przez syna Franza Xavera, Lucasa Pichlera i jego żonę Johannę. Głośnych echem odbiła się ich decyzja o opuszczeniu w 2020r. stowarzyszenia Vienea Wachau (obejmującego do tej pory większość najlepszych miejscowych winiarzy), w proteście przeciwko brakowi reformy tradycyjnego podziału miejscowych win w zależności od masy moszczu przekładającego się na poziom alkoholu w winie, na rzecz piramidalnej klasyfikacji jakościowej (wina regionalne, gminne, pojedyncze winnice).

Klimat / Gleba

Wachau to niewielki region (jedynie ok. 1100 ha winnic) położony godzinę drogi na zachód od Wiednia, nad Dunajem. Na wschodzie, przed Dürnstein dolina rzeki jest jeszcze dość szeroka, ale dalej drastycznie się zwęża. Ten naturalny lejek zasysa ciepłe powietrze płynące znad Węgier w głąb doliny. Wschodnia część regionu jest cieplejsza od tej zachodniej, a różnica w terminie zbiorów to nawet dwa tygodnie. Można tu wyodrębnić dwa typy gleby, bliżej rzeki są to piaszczyste osady naniesione przez wylewający Dunaj, na stromych zboczach, które dominują nad północnym brzegiem znajdziemy skaliste winnice, ze słynnymi wąziutkimi tarasami.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również