Amon-Ra by Ben Glaetzer 2009

Amon-Ra by Ben Glaetzer 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Australia
Region
Dolina Barossa
Szczep
Syrah
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
15%
Temperatura podawania
16-18 °C

572,99 zł

Opis

Amon-Ra Shiraz to kultowe wino, które uosabia pasję Bena Glaetzera do tworzenia win pełnych aromatów, wielowarstwowych i intensywnych, ale wciąż eleganckich, stylowych i doskonale wyważonych.

W mitologii egipskiej Amon-Ra jest uważany za króla wszystkich bogów. Uważano, że świątynia Amon-Ra była pierwszą świątynią, w której założono winnicę monokulturową, aby produkować wino dla mieszkańców świątyni.

Oko z przodu etykiety to wszystkowidzące oko Horusa lub wedjat („całe”) - potężny egipski symbol ochrony. Jest przedstawiony jako figura składająca się z sześciu części, odpowiadających temu, co Egipcjanie uważali za sześć zmysłów; dotyk, smak, słuch, wzrok, zapach i myśl.

Ben stworzył Amon-Ra Shiraz, aby odwoływać się do wszystkich tych sześciu zmysłów.

W kieliszku to wino jest głębokie, ponure czarne. W nosie wyraźna esencja czarnej wiśni, ciemnych śliwek i przypraw. To cudownie przenosi się na podniebienie z bogactwem smaku i godną podziwu równowagą. Wielowarstwowe smaki gorzkiej czekolady i suszonej przyprawy z jasnymi owocami. Długi finisz.

Jest to wino, które przez dziesięciolecia będzie pięknie się rozwijać.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Glaetzer Wines

Wina  Glaetzer cechują się bardzo dobrym potencjałem starzenia. Fenomenalny Amon-Ra może dojrzewać w butelkach nawet do 25 lat, a ich Bishop w 2014 znalazł się na liście najlepszych 50 win świata wg pisma Decanter.

Winnica

Winnica rodziny Glaetzer jest jednym z najbardziej cenionych producentów w regionie Barossa w Australii. Rodzinna tradycja i miłość do wina mieszają się tutaj z nowoczesną technologią, dając niebanalne efekty w postaci wybitnych, docenianych na całym świecie win. Choć portfolio  Glaetzer obejmuje, zaledwie 5 pozycji, każda z nich znajduje uznanie w oczach konsumentów i krytyków.

Szczepy

Kluczowym szczepem dla Glaetzer Wines jest, jakżeby inaczej w tym regionie, Shiraz. Kolejne, nie mniej ważne, gatunki to Cabernet Sauvignon i Grenache. Wydajność z każdego hektara jest tu stosunkowo niewielka (1-2 tony / hektar), dlatego producent skupia się na kilku etykietach, starając się wycisnąć z gron całą ich esencję. Najlepsze wina powstają z owoców rodzonych przez ponad stuletnie krzewy. 

Historia

Rodzina Glaetzerów żyje w Dolinie Barossa od 1888r., emigrowali tu niegdyś z niemieckiej Brandenburgii. Co ciekawe, byli tu jednymi z pierwszych oficjalnych plantatorów winorośli, a ich działki obejmowały parcele w także w Dolinie Clare. Colin Glaetzer po nieco ponad stu latach, w 1996r., założył niewielkie, butikowe przedsięwzięcie mające na celu produkcję wysokiej jakości win. Starania te kontynuuje, z dużymi sukcesami, jego syn Ben, który ukończył m.in. enologię na Adelaide University. Jego wkład w rozwój winnicy został dostrzeżony i nagrodzony ekspertów, m.in. Roberta M. Parkera tytułem "Młodej osobowości w świecie wina".

Klimat / Gleba

Dolina Barossa to zlokalizowany na południu Australii, region winiarski cechujący się żyznymi glebami, ciepłym klimatem i relatywnie dobrą sumą opadów atmosferycznych. Producent nie ingeruje mocno w uprawę krzewów winorośli, ograniczając się głównie do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych. Dominują tutaj suche piaskowo- gliniaste gleby, idealne do uprawy Shiraza. Warunki "zachęcają" krzew do zapuszczania głębokich korzeni, co pomaga w produkcji silnie skoncentrowanych win o wspaniałym charakterze.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również