Folwark Pszczew znajduje się przy drodze Pszczew-Międzychód, poza pierwotnym układem miejskim Pszczewa. Dwór zamyka rozległy dziedziniec znajdujący się w centrum założenia folwarcznego. Za dworem w kierunku zachodnim rozciąga się park krajobrazowy, w którego granicach znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko. Do dworu prowadzi wysadzana lipami ulica Zamkowa.

 

Winnica została założona w 2014 przez  Państwa Żanetę i Łukasza Robak. Właściciele nawiązali w ten sposób do tradycji sprzed wieków, kiedy właścicielami Folwarku byli poznańscy biskupi, którzy mieli tutaj swoją letnią rezydencję i to oni jako pierwsi sprowadzili na Ziemię Międzyrzecką winną latorośl.

 

Główną atrakcją turystyczną jest pięknie odrestaurowany budynek Gorzelni. Pierwsze krzewy winnej latorośli zasadzono wzdłuż ściany jednego z dawnych budynków gospodarczych. A ponad 600 następnych na działce między budynkiem a stawem.

 

W 2015 roku na obszarze 5 ha powstała nowa winnica. Tuż, pod samym Pszczewskim Parkiem Krajobrazowym zasadzonych zostało tysiące nowych krzewów winnych. Zostały tam zasadzone takie odmiany jak: Regent, Cabernet, Souvignier, Solaris, Johanitter i Riesling.

W roku 2021 produkty pochodzące z Winnicy Folwarku Pszczew zostały odznaczone czapką „Kulinarnego Dziedzictwa Regionu Lubuskiego” co świadczy o ich wyjątkowej jakości i regionalnym pochodzeniu.